piątek, 21 stycznia 2022 11:15

W 2021 roku więcej porodów w szpitalu, choć i tak mniej niż w poprzednich latach

 

Liczba porodów odebranych w ubiegłym roku na terenie Wielkopolski była jeszcze niższa, od tej z 2020 roku. W Gnieźnie było ich jednak nieco więcej niż dwa lata temu.

Poznański oddział Narodowego Funduszu Zdrowia po raz kolejny zaprezentował dane dotyczące liczby porodów, odebranych w poszczególnych szpitalach na terenie województwa. 

- Nasz ranking wielkopolskich porodówek pokazuje w najbardziej obiektywny sposób, które oddziały w naszym regionie cieszą się największym zaufaniem pacjentek. Zazwyczaj takie zestawienia bazują na ankietach, głosowaniach internetowych czy liczbie wysłanych smsów, które nie zawsze są najbardziej rzetelnymi miernikami jakości, w przeciwieństwie do wyborów samych pacjentek - przyznaje Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Jak wynika z danych NFZ, w 2021 roku na terenie Wielkopolski odebrano 32,8 tys. porodów. To spory spadek w porównaniu do 2020 roku, kiedy było ich 35 tys., a jeszcze większa gdy spojrzy się na liczbę z 2017 roku, kiedy to było ich 40 tys. 

W Wielkopolsce, z oczywistych powodów, najwięcej porodów odbieranych jest w Poznaniu. W 2021 roku co piąty poród odbierano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przy ul. Polnej - w sumie było ich 6,8 tys.

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie odnotował w 2021 roku 844 porody, znajdując się tym samym na 13 miejscu w województwie. Liczba ta jest większa od ubiegłorocznej, która wynosiła 815. Wciąż jednak pozostaje jedną z niższych od lat - jeszcze w 2019 roku było ich 1011, a w 2017 - 1095. Dla porównania w 2021 roku więcej porodów odebrano w lecznicach m.in. w Ostrowie Wielkopolskim (1878), Lesznie (1575) czy Koninie (1301). Wszystko zależy jednak od odległości, jakie są pomiędzy tymi miastami a innymi ośrodkami, posiadającymi szpitale. Wojewódzki szpital w Kaliszu, położony 25 kilometrów od Ostrowa, odnotował 861 porodów. 

Ranking NFZ nie odpowiadaj jednak, czy pacjentki z powiatu gnieźnieńskiego wybierają częściej poród w innej miejscowości, a także czy tegoroczny wzrost może być odzwierciedleniem poprawy warunków pobytu na oddziale. Przypomnijmy, że od połowy roku porodówka w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski znajduje się w nowym budynku, gdzie panują o wiele lepsze warunki od tych, które dotychczas miały pacjentki przebywające na oddziale w starym gmachu. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Pisiak sobota, 22 stycznia 2022 00:09 napisane przez Pisiak

    i tak mniej się rodzi. + nie działa? ale dzbany

  • Link do komentarza niedawno rodząca piątek, 21 stycznia 2022 12:04 napisane przez niedawno rodząca

    Teraz warunki na oddziale ginekologicznym jak i na porodówce są bardzo dobre to i porodów będzie więcej. Przyszłe matki będą częściej wybierały Gniezno.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane