poniedziałek, 03 stycznia 2022 08:37

Miejskie podwyżki weszły w życie

 

Od początku stycznia br. mieszkańcy Gniezna powinni bardziej zwrócić uwagę na stawki, które znajdą się na otrzymywanych przez nich rachunkach. 

Zgodnie z decyzją Rady Miasta, od 1 stycznia 2022 roku w życie weszły podwyżki w trzech zakresach, które dotyczą większości mieszkańców Gniezna. Podczas listopadowego posiedzenia 2021 roku, uchwalono trzy zmiany w stawkach za podatki, parkowanie w strefie oraz odbiór odpadów.

Podatki od nieruchomości

Zgodnie z założeniami, z początkiem stycznia 2022 roku w życie weszła podwyżka podatków od nieruchomości - o około 8%. Wcześniejsza podwyżka (o ok. 20%) została wprowadzona w styczniu 2020 roku. Obecny wzrost tłumaczony był przez władze miasta spodziewanym spadkiem dochodów po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz inflacją. Zgodnie z założeniami, podwyżki wynoszą:

Od gruntów:

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,89 zł od 1 m² powierzchni (do tej pory 0,82 zł)
 • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,80 zł od 1 ha powierzchni (do tej pory 4,44 zł)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,38 zł od 1 m² powierzchni (do tej pory 0,35 zł)
 • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji – 3,24 zł od 1 m² powierzchni (do tej pory 3,00 zł)

Od budynków lub ich części:

 • mieszkalnych - 0,76 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 0,70 zł)
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 23,87 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 22,10 zł)
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 11,53 od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 10,68 zł)
 • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,92 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 4,56 zł)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 8,55 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 7,92 zł)

Od budowli - 2 % ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 3 i ust. 3-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
 

Podwyżki za parkowanie w strefie w centrum miasta

Te zmiany argumentowano wzrostem cen usług oraz koniecznością wymiany części parkomatów, oraz wprowadzenia czytników kart płatniczych. Same zmiany w stawkach nie dotyczą opłat miesięcznych, a jedynie krótkookresowych. I tak ceny wzrosły:

 • w podstrefie czerwonej A minimalna opłata wynosi nadal 1 zł, ale pierwsza godzina postoju już 4 zł. Druga godzina 4,40 zł, a trzecia 4,80 zł. Za czwartą i każdą następną - 4 zł.
 • w podstrefie żółtej B minimalna opłata wyniesie 80 groszy. Za pierwszą godzinę 2,50 zł, za drugą 2,90 zł, za trzecią 3,30 zł, a za czwartą i każdą kolejną 2,50 zł.
 • w podstrefie zielonej C minimalna opłata wynosi 50 groszy. Za pierwszą godzinę 1,80 zł, a za drugą 2 zł. Limit postoju do 2 godzin został utrzymany. 
   

Odbiór odpadów komunalnych

Trzeci zakres podwyżek objął odbiór odpadów komunalnych. Od 1 stycznia 2022 roku dotychczasowa stawka 24 złotych za osobę miesięcznie została podniesiona do 29 złotych. Osoby, które nie będą wypełniać obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, zapłacą 58 złotych. 

Jak tłumaczono podwyżkę - spowodowana była to wyższą ofertą na odbiór odpadów, złożoną przez spółkę biorącą udział w przetargu. Sporo uwagi wzbudził fakt, że projekt uchwały przedstawiono bez wcześniejszej dyskusji na komisji, krótko przed samą sesją. Mimo to podwyżka weszła w życie. 

11 komentarzy

 • Link do komentarza Polka środa, 12 stycznia 2022 22:44 napisane przez Polka

  Ja bardzo dziękuję partii rządzącej. bo gdyby rządy miał ktoś inny nie byłoby już wolnej POLSKI

 • Link do komentarza Maro. piątek, 07 stycznia 2022 19:41 napisane przez Maro.

  Marko jeżeli te ceny benzyny - ropy wg Ciebie były tak wysokie w ubiegłym roku to dlaczego Firma URBIS nie wykazała strat finansowych za poprzedni rok ? Przecież nikt nie prowadzi firmy, by ponosić straty. Każdą firmę prowadzi się dla zysku. Jeżeli firmę URBIS było w ubiegłym roku jeszcze stać na sponsorowanie niektórych imprez sportowych w Gnieźnie to znaczy, że nie tylko , nie miała strat finansowych, ale jeszcze osiągała zyski. A jeżeli tak dobrze była przez ubiegły rok zarządzana to w tym roku nie sponsorując już żadnych imprez sportowych też powinna przeżyć bez podwyżek dla mieszkańców. A jedna podwyżka mniej dla mieszkańców Gniezna to już by była bardzo duża ulga. Moim zdaniem Pan prezydent i Rada Nadzorcza spółki URBIS powinni jeszcze raz dokładnie przeanalizować tej podwyżki. Gdyby się udało chociażby zmniejszyć jej zakres z 29 złotych do 26 złotych to już by był jakiś plus dla Pana Prezydenta Tomasza Budasza. Przecież ludzie z Gniezna nie są aż tacy majętni. Pięknym gestem byłoby pochylenie się jeszcze raz nad tymi stawkami od osoby za wywóz odpadów komunalnych.

 • Link do komentarza Jendrek środa, 05 stycznia 2022 22:46 napisane przez Jendrek

  Wg premiera podwyżki za CO są nielegalne .Co na to panowie posłowie i specjalistka od wszystkiego pani poseł ?

 • Link do komentarza Marko środa, 05 stycznia 2022 21:39 napisane przez Marko

  @ Maro, Panie były radny, bzdury Pan pisze i kłamstwa. Wpis pełny złej woli. Średnia cena benzyny w 2020 roku 4.41 średnia cena beznzyny w 2021 roku 5.44. Wxoost o ponad złotówkę czyli ponad 20 procent. Początek 2022 roku cena 5.80. O czym piszesz zatem? Potrafisz wyciagac wnioski z danych czy manipulujesz?

 • Link do komentarza Ziuta środa, 05 stycznia 2022 11:29 napisane przez Ziuta

  Sli. Nikt się Ciebie nie zapytał bo za Ciebie podjęli decyzję radni, których wybrałeś sobie 3 lata temu. Następnym razem dłużej pomyśl nim na kogoś zagłosujesz!!!!!

 • Link do komentarza MARO wtorek, 04 stycznia 2022 19:14 napisane przez MARO

  Podwyżka za "odbiór odpadów komunalnych" to skandal. Ta podwyżka powinna zostać natychmiast przez Radę Miasta cofnięta !! Dlaczego ? Bo głównym uzasadnieniem zarządu spółki URBIS by przekonać Radę do jej zatwierdzenia była podwyżka cen paliwa do śmieciarek. Ale Rząd naszego kraju , Rząd PiS-u doprowadził od 1 stycznia do znacznej obniżki cen paliwa. I obniżka ta jest większa niż wszystkie podwyżki paliwa w roku 2021. W konsekwencji przesłanki do wprowadzenia tej podwyżki za odbiór odpadów przestały istnieć. Wzywam wobec tego Radę Miasta Gniezna do przywrócenia stawek za odbiór odpadów komunalnych do poprzedniej wysokości !

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 04 stycznia 2022 19:05 napisane przez czytelnik

  Ad Sli - Ciebie pytają podczas wypełniania kartki wyborczej i musisz wiedzieć, by takich samych ludzi, którzy tak ochoczo podnoszą rękę za podwyżkami nigdy już nie popierać.

 • Link do komentarza Hobbit wtorek, 04 stycznia 2022 14:32 napisane przez Hobbit

  Podziękujcie pisowi... Wszelkie dobro dla narodu płynie od tej cwanej i cynicznej partii i jej akolitów. Kraj w zupełnej ruinie.

 • Link do komentarza d-44 wtorek, 04 stycznia 2022 12:12 napisane przez d-44

  @ Sli - ponieważ ty,ja i inni obywatele są dla kogoś nikim.

 • Link do komentarza kpina poniedziałek, 03 stycznia 2022 19:32 napisane przez kpina

  I ciekawe na co faktycznie pójdą te pieniądze. Na kolejne zielone pomysły?

 • Link do komentarza Sli poniedziałek, 03 stycznia 2022 15:26 napisane przez Sli

  Dlaczego nikt mnie nie zapytał czy się zgadzam na te podwyżki?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane