poniedziałek, 20 grudnia 2021 15:00

Oznakowali kolejne groby powstańcze

  mn
Oznakowali kolejne groby powstańcze fot. Anna Frąckowiak / Gmina Kiszkowo

W minioną niedzielę po raz drugi w tym roku, odbyło się w gminie Kiszkowo znakowanie grobów powstańców wielkopolskich.

Uhonorowanie grobów nastąpiło z inicjatywy organizacji społecznej Herosi Wolności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, przedstawiciel OSP Kiszkowo, grupa Herosi Wolności, przedstawiciele Urzędu Gminy w Kiszkowie, mieszkańcy oraz rodziny zmarłych Powstańców Wielkopolskich, a także uczniowie i absolwenci szkół podstawowych z terenu gminy. Spotkanie przygotowali Beata Tubacka-Zielińska oraz Jerzy Kopecki. Biogramy Powstańców opracowała Ewa Alicja Slomska z Genealogia Powstańców Wielkopolskich.

Członkowie Herosów Wolności zakupili trwałe emblematy z napisem Powstaniec Wielkopolski, które zostały zamontowane na mogiłach powstańczych. Zostały one umieszczone za zgodą rodzin, które na co dzień opiekują się grobami swoich bliskich. Udało się oznaczyć 5 grobów powstańczych:

Kazimierza Kwapiszewskiego (w Kiszkowie)
Stanisława Podlewskiego (w Łagiewnikach Kościelnych)
Ignacego Występskiego (w Łagiewnikach Kościelnych)
Wincentego Radeckiego (w Łagiewnikach Kościelnych)
Michała Mellera (w Łagiewnikach Kościelnych)

Za tydzień będzie miała miejsce 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tak mało wiemy o historii naszego regionu. Lista naszych powstańców tworzona jest od wielu lat, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ona niepełna. Jeśli posiadacie Państwo informację i dokumenty, poświadczające udział Waszych przodków w zwycięskim zrywie niepodległościowym, bardzo prosimy o kontakt z Urzędem Gminy w Kiszkowie.

Oznakowanie nagrobków upamiętnienia zmarłych powstańców, którzy w latach 1918-1919 brali udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych. Przywraca pamięć o postaciach i wydarzeniach, które zatarły się być może w pamięci na przestrzeni ostatnich lat. Może być również przyczynkiem do prowadzenia osobistych poszukiwań informacji historycznych i genealogicznych.

1 komentarz

  • Link do komentarza wilk poniedziałek, 20 grudnia 2021 18:43 napisane przez wilk

    Cześć i Chwała Bohaterom !! Niech Opatrzność ma ich swojej opiece !!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane