środa, 29 września 2021 13:05

Podpisano umowę na budowę nowej drogi

 

W środowe południe dokonano podpisania umowy między inwestorem a wykonawcą nowej drogi, która połączy ul. Wrzesińską z ul. Witkowską.

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz spółka COLAS Polska podpisali umowę w Starym Ratuszu przy obecności przedstawicieli władz miasta oraz województwa. Nowa droga, poprowadzona częściowo przez Las Miejski oraz południową część osiedla Pławnik, połączy drogę krajową nr 15 z drogą wojewódzką nr 260.

Na długości 2,2 kilometra powstaną dwa ronda (ul. Wrzesińska i Witkowska) oraz dwa skrzyżowania z ul. Sosnową oraz Grunwaldzką. Ponadto wybudowane zostaną przejścia dla pieszych, oświetlenie drogowe, chodniki, zatoki autobusowe i ciągi rowerowe oraz droga bisowa. Dodatkowo wykonana zostanie kanalizacja deszczowa oraz elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Ul. Wolności dzisiaj służy rzeczywiście do przemieszczania ruchu tranzytowego między tymi drogami - krajową i wojewódzką. Natomiast praktycznie jest to droga lokalna, która powinna służyć komunikacji lokalnej. Jest tam dużo wjazdów, wyjazdów, skrzyżowań i powoduje to dość duże zagrożenie dla bezpieczeństwa poruszających się tą ulicą, szczególnie tego rejonu miasta. Dlatego ta inwestycja jest niezwykle ważna i istotna, bo w ten sposób można cały ruch tranzytowy wyprowadzić z tego ścisłego centrum miasta - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

Wartość umowy, którą podpisano 29 września br. wynosi 21,9 miliona złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej jest na poziomie 16,8 miliona złotych, a wkład Miasta Gniezna - 3,4 miliona złotych. Z budżetu państwowego dodatkowo przeznaczonych zostanie 1,7 miliona złotych. Ostateczny odbiór inwestycji ma nastąpić w listopadzie 2022 roku, a to oznacza iż prace przy jej realizacji rozpoczną się w najbliższym czasie. 

3 komentarzy

  • Link do komentarza Kacper czwartek, 30 września 2021 10:37 napisane przez Kacper

    To jest chore. Za 22 mln zł fundujecie wzmożony ruch przez Pustachowę i zakorkowaną obwodnicę aż do Katedry. Obwodnica powinna łączyć Witkowską przez okolice Cielimowa, Mnichowa z węzłem Gniezno Południe na S5. Czy w tym grajdołku nikt nie potrafi myśleć przyszłościowo. Ruch z Witkowa a przede wszystkim z Wrześni będzie wzrastał a wy wszystko pchacie przez centrum miasta. Kompletny brak wizji.

  • Link do komentarza Beata czwartek, 30 września 2021 07:02 napisane przez Beata

    W jakim celu powstaną te skrzyżowania z Grunwaldzką i Sosnową ? Pierwsze jak widać powstanie w środku lasu i co dalej ? Leśną gruntową ulicą nikt nie pojedzie do Cielimowa. Drugie skrzyżowanie z Sosnową też na wiele się nie zda bo na Sosnowej takie wertepy że bez terenowego pojazdu strach tam jechać. Czy to możliwe że te dwie ulice też zrobią żeby ułatwić dojazdy od Cielimowa?

  • Link do komentarza Voice środa, 29 września 2021 15:14 napisane przez Voice

    Super! Nareszcie może będzie chociaż małe odciążenie Wolności.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane