poniedziałek, 27 września 2021 13:22

Po „donosie” do Wojewody trwa szukanie możliwości parkowania przy katedrze

 

Pomysłów na rozwiązanie problemów parkowania jest na pewno tyle, ilu zmotoryzowanych mieszkańców ma Gniezno. Decyzję wojewody, dotyczącą możliwości postoju przy katedrze w wybrane dni, Miasto odbiera jako działanie utrudniające życie.

Sprawa swój początek ma na przełomie sierpnia i września, kiedy to Wojewoda Wielkopolski wydał zarządzenie na mocy którego z ul. Łaskiego i Tumskiej mają zniknąć wyznaczone miejsca postojowe - do lutego 2022 roku. Nie obowiązują one przez cały czas, a jedynie w niedziele i święta, służąc wiernym parafii katedralnej w dojeździe do świątyni. Inna sprawa, że poza wyznaczonym czasem pojazdy również parkują. Efektem są (od czasu do czasu) wezwania od Straży Miejskiej lub blokady na kołach.

Problem z sytuacją polegającą na chaotycznym parkowaniu pojawił się kilka lat temu, kiedy auta zaczęły stawać także w rejonie ul. Tumskiej, zajmując cały plac. Przez to występowały sytuacje, kiedy to pojazdy uprzywilejowane, jadące na sygnale, miały problemy z przejazdem w dół do ul. Łaskiego. Sprawę tę z czasem rozwiązały patrole Straży Miejskiej, które wystawiały masowo wezwania kierowcom stawiającym pojazdy poza miejscami do tego wyznaczonymi. Niejednokrotnie o tym pisaliśmy wskazując, że podobne miejsca reprezentacyjne w innych miastach są wolne od tego typu problemów, a dojazd autem jest możliwy jedynie dla uprawnionych. 

Sprawę omówiono podczas wrześniowego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego, podczas której dyskutowano nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym na terenie miasta. 

- Wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym nakazał usunięcie miejsc parkingowych przy katedrze. Stwierdził tam jednoznacznie, że te oznakowanie jest nieprawidłowe. Jest oczywiste, że zostało ono wprowadzone w sposób nieprawidłowy i zarządca drogi miał tego świadomość - stwierdził radny Tomasz Dzionek. Jak dalej dodał, przez to w tym rejonie panuje przez to chaos z parkowaniem, zwłaszcza w niedziele. - Straż miejska jest co weekend mobilizowana do tego, żeby pilnować bezpieczeństwa w tym miejscu, gdzie faktycznie oznakowanie jest nieprawidłowe, co potwierdził wojewoda. Dalej zapytał, czy Urząd Miejski akceptuje rozstrzygnięcie Wojewody. 

Odpowiedzi na te słowa odniósł się wówczas radnego wiceprezydent Jarosław Grobelny: - Powiem szczerze, że dla mnie z daleko idącym niesmakiem odebrałem to, że radny miasta Gniezna występuje z, można powiedzieć, donosem do Wojewody w sprawie rozwiązania czy eliminacji miejsc postojowych przy katedrze. Powiem w ten sposób - można wszystko wprowadzić i można wskazać różne rozwiązania, które znajdują się w naszym mieście, natomiast zaskakuje mnie to, że radny może działać przeciwko mieszkańcom, że radny może działać w kierunku utrudnienia im życia - stwierdził.

Jarosław Grobelny, odnosząc się do samej decyzji wojewody, stwierdził jednoznacznie podczas komisji iż jest ona zaskakująca: - Wojewoda stwierdził iż należy zostawić 5 miejsc dla osób niepełnosprawnych, wymalować kostkę na niebiesko, by było "ładnie" przed katedrą bo to będzie się "fajnie komponowało" z obiektem zabytkowym, a dodatkowo kazał zlikwidować wszystkie inne miejsca postojowe na ul. Łaskiego na kostce brukowej. Możemy w ten sposób postępować, ale dlaczego mamy działać przeciwko mieszkańcom? Dlaczego mamy utrudniać im życie? Nie ma na to zgody ani pana prezydenta, ani starosty, ani prymasa. 

Od tej wymiany zdań minęło już trochę czasu. Zwróciliśmy się z zapytaniem o podejście do tego tematu przez Urząd Miejski "po czasie" od zapoznania się z decyzją Wojewody. Jak nam przekazano w ubiegłym tygodniu: - W chwili obecnej w Urzędzie Miejskim trwają prace analityczne związane z miejscami postojowymi przed katedrą. Ich celem jest utrzymanie miejsc postojowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

16 komentarzy

 • Link do komentarza złośliwiec poniedziałek, 11 października 2021 07:40 napisane przez złośliwiec

  A może by tak przenieść KATEDRĘ poza miasto Gniezno? I postawić ją na jakimś polu ! Bo przecież ta katedra " nie jest dla wiernych przyjeżdżających na msze świętą tylko dla turystów" ! Nie sobie turyści ją oglądają poza miastem. A w Mieście przestanie w końcu nasza katedra przeszkadzać Panu Prezydentowi !

 • Link do komentarza janciovodnik wtorek, 05 października 2021 12:50 napisane przez janciovodnik

  Zdelegalizować KK i po problemie :)

 • Link do komentarza Marek poniedziałek, 04 października 2021 10:47 napisane przez Marek

  Ksiądz proboszcz z katedry ma do dyspozycji duży , "dolny" plac przed pomnikiem króla Bolesława Chrobrego ( przed schodami). Ten plac mógłby udostępniać w niedziele i święta na postój samochodów tych wiernych, którzy przyjeżdżają tylko na msze święte. Na przykład z Obory. z Piekar czy z Braciszewa. I pół godziny po mszy świętej lub po jakimś dużym, oficjalnym koncercie ten plac powinien być na powrót zamykany. Tak dzieje się na przykład w Poznaniu przed Filharmonią. Tam przed koncertem wieczornym w Filharmonii udostępnia się słuchaczom plac przed pomnikiem Adama Mickiewicza. I nikt tam nie robi nikomu na przekór. Czy nie może być u nas przed katedrą podobnie ? Dlaczego ten plac przed schodami nie może mieć dodatkowej funkcji na niedziele i święta ? Ksiądz Prymas zapewne też się nie obrazi , że będzie musiał iść z domu - Pałacu chodnikiem wzdłuż ulicy Tumskiej do katedry na msze świętą, a nie środkiem najkrótsza drogą przez plac przy pomniku !!

 • Link do komentarza parafianin poniedziałek, 04 października 2021 10:26 napisane przez parafianin

  Do komentatora - Uczestnik mszy w katedrze - ty piszesz takie elaboraty, jakby do tej katedry mieli przyjeżdżać prawie wszyscy ciężko chorzy inwalidzi z całego powiatu. A tak nie jest. Co najwyżej jeden lub dwa wózki na 100% odprawianych mszy niedzielnych. A swoją drogą dla prawdziwego katolika nie jest ważne, gdzie odbywa się ta msza - czy w katedrze czy w innym kościele, zatem radzę podjeżdżać np. do Fary albo św. Wawrzyńca, tam nie ma żadnych schodów, proboszcz Fary na pewno jednostkowo pozwoli na zaparkowanie przy świątyni. U Franciszkanów też nie ma problemu, jest podjazd dla wózków, są wokół miejsca do parkowania, tylko nie trzeba przyjeżdżać na ostatnią minutę. Ludzie jak widać po komentarzach lubią wymyślać problemy, a nie dążyć do ich prostego rozwiązywania.

 • Link do komentarza uczestnik mszy w katedrze niedziela, 03 października 2021 19:11 napisane przez uczestnik mszy w katedrze

  do "wyborca":
  chodzi o podjazd/parking dla osób naprawdę w podeszłym wieku i schorowanych, którzy sami lub na wózkach / z balkonikami muszą podjechać/być podwiezieni blisko kościoła; oni nie mogą dojść tak daleko, wejść po schodach albo iść/jechać na wózku po wzniesieniu koło szlabanu;
  zatoczka przy dzwonnicy mieści min. 10 pojazdów i o to miejsce chodzi; mieszkańcy maja miejsca przy swoich domach;
  reasumując, Wyborco: włącz szersze myślenie o ludziach starszych od siebie: widać, że nikogo takiego pod katedrę nie podwoziłeś i nie pomagałeś...

 • Link do komentarza Pro boszcz piątek, 01 października 2021 14:20 napisane przez Pro boszcz

  Blisko 200 nowych miejsc parkingowych na Łaskiego (za placem), Kolegiaty, u Prymasa, na Słomiance i na Powstańców. Do tego ogromny pqrking na Jeziornej i prywatny na 150 aut na Łaskiego.

  Przy katedrze nie ma problemów z parkowaniem chyba że ktoś chce podjechać pod drzwi.
  Inwalidzi i tak muszą wchodzić po schodach a takie oznakowanie kopert na Łaskieho powoduje, że parkują tam co weekend pojazdy nieuprawnione

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 30 września 2021 10:44 napisane przez wyborca

  @ "Uczestnik mszy w katedrze" Człowieku, włącz myślenie przed napisaniem kolejnej bzdury. Do katedry może podjechać każdy inwalida na wózku , bez przeszkód. Szlaban, który może stanowić wjazd na teren przykościelny jest zaporą tylko w połowie dla uniemożliwienia wjazdu samochodom. Wózek inwalidzki a także matki z wózkami z dziećmi wjadą tamtędy bez przeszkód. I potem z tej samej strony katedry jest podjazd dla wózków. Więc twoje uwagi są od rzeczy. Natomiast nie ma żadnej możliwości wjazdu tym samym wjazdem ze szlabanem ba Wzgórze Lecha", bo po prostu tam nie ma w ogóle miejsc parkingowych. Wprawdzie jest maleńka zatoka od jednej strony Muzeum, ale te miejsca sa przeznaczone dla mieszkańców, którzy muszą , a przede wszystkim mają prawo przecież posiadać miejsce pod swój pojazd. Dla wiernych pozostaje więc tylko albo ulica Tumska i kawałek Łaskiego, albo ul. św. Wojciecha, która pomieści niewiele pojazdów. Oczywiście jest jeszcze parking na ul. Słomianka, ale często zajęty przez turystów korzystających z hotelu i restauracji przy katedrze.

 • Link do komentarza Wasyl07 środa, 29 września 2021 20:17 napisane przez Wasyl07

  Ale problem zakaz parkowania i koniec, a od czego są parkingi przy katedrze.

 • Link do komentarza uczestnik mszy w katedrze wtorek, 28 września 2021 09:03 napisane przez uczestnik mszy w katedrze

  Samochody parkujące pod katedrą to rzeczywiście głównie pojazdy turystów i gości, a nie osób udających się na msze. Tych ostatnich jest najmniej, nie ma nawet jak podwieźć starszych osób. Poza tym od frontu nie ma podjazdu dla wózków, więc katedra o nic tu nie zadbała. Jest natomiast podjazd od strony Muzeum Arch., ale właśnie tam nasz proboszcz nie wpuszcza maluczkich wiernych. Wjazd jest od lat zamknięty szlabanem.
  A przecież ten wjazd jest najdogodniejszy dla wiernych, zwłaszcza tych z kłopotami w poruszaniu. Wystarczyłby 20 minut przed mszami otworzyć szlaban, potem zamknąć i otwierać dopiero po mszy. Ale po co, lepiej mieć swobodny wjazd dla siebie... I ci ludzie pouczają nas na kazaniach...

 • Link do komentarza wilk wtorek, 28 września 2021 02:35 napisane przez wilk

  Bezwzględnie zakazać parkować wszystkim i karać zdecydowanie za każde zaparkowane auto !!!!Jak ktoś chce do katedry na mszę to niech parkuje na dwóch pobliskich parkingach,kawałek może dojść !!Ludzie najchętniej by wjechali pod sam pomnik Bolka,gdyby było można!! Z resztą te samochody to w większości ,tych co idą do miasta do knajpy......nie na mszę czy zwiedzanie Katedry !!

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 27 września 2021 21:22 napisane przez mieszkaniec

  Mam tylko jedno pytanie dlaczego miasto zamyka runek dla nie pęłno sprawnych jest miejsce a niebieskich kopert niema komu to przeszkadza .

 • Link do komentarza Anna poniedziałek, 27 września 2021 20:29 napisane przez Anna

  Moim zdaniem to w sob wieczorem i niedz można by było parkować, lecz w przypadku innych mszy typu pogrzeb, chrzciny lub ślub to także. Wtedy ktoś z obsługi otwiera szlaban lub udostępnia wjazd i jest ok.... Nie ma wtedy wjazdu w ciągu tygodnia.

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 27 września 2021 17:35 napisane przez wyborca

  Z tego donosiciela, który donosi na swoich do wyższej instancji, jak ci , co donoszą na Polskę do Unii Europejskiej. Katolicy na przestrzeni wieków budując kościoły nie przewidzieli w ogóle motoryzacji, bo takowej przed wiekami nie było. Zatem wszelkie szacowne świątynie, te historycznie najbardziej dla kultury i tradycji, ale także dla historii naszej ojczyzny najbardziej zasłużone i ważne niestety nie maja żadnych placów, które w dzisiejszych czasach mogłyby służyć jako parkingi dla osób uczęszczających na nabożeństwa. I nie ma się co dziwić, ze ci katolicy, którzy chcą uczestniczyć w obrządkach, chcą podjechać jak najbliżej kościoła. Z tego, co wiadomo katedra jest kościołem parafialnym nie tylko dla najbliżej położonych dzielnic, a także dla kilku wiosek spoza Gniezna. Gdzie ci parafianie mają zaparkować swoje pojazdy, bo przecież pieszo do kościoła nie przyjdą? Fakt, jest parking bezpłatny przy cmentarzu św. Piotra, ale są pewne "ale". Otóż często on jest zajęty całymi dniami, a po drugie dla osób starszych, często schorowanych taka odległość do katedry jest też nie do przebycia. W pewnym sensie trudną sytuację w mieście rozwiązałoby wprowadzenie parkowania czasowego, byłaby rotacja i miejsca nie byłyby wiecznie zajęte przez tych samych posiadaczy. No, ale tego od tej władzy jakoś nie można się doczekać. Jak widać łatwiej jest pisać nawet na "swoją "władzę do wojewody, niż pomyśleć o rozwiązaniu korzystnym dla mieszkańców, których w końcu w Radzie Miasta się z własnej woli reprezentuje.

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 27 września 2021 16:10 napisane przez Gnieźnianin

  Ten Radny to już niw pierwszy raz takie numery odstawia …. Powinno się podziękować odpowiednio jemu za takie świetne pomysły …..

 • Link do komentarza kibolo poniedziałek, 27 września 2021 14:31 napisane przez kibolo

  Miejsca dla kalek a nie dla cwaniaków z papierami inwalidów.A swoją drogą ci samochodowi katolicy niech zbudują sobie ołtarz na gębarzewskich polach i tam sprowadzą księdza by im odprawiał co chcą.Niedługo wjadą samochodami do kościoła.

 • Link do komentarza EmilK poniedziałek, 27 września 2021 14:00 napisane przez EmilK

  Nie ma zgody prymasa? A była w ogóle potrzebna? Czy mieszkańcy parkowali na terenie prywatnym kościoła?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane