piątek, 11 czerwca 2021 11:45

Dotychczasowe działania i plany inwestycyjne Gminy Gniezno

 

Obecna kadencja samorządu zmierza do połowy, dlatego wójt Maria Suplicka zdecydowała się podsumować dotychczasowe działania podjęte na terenie gminy Gniezno.

Wśród kwestii, do których na terenie gminy Gniezno szczególną wagę przykłada wójt, są inwestycje zastane na początku kadencji oraz podjęte w kolejnych latach. Szczególnie dotyczy to zakończenia prac w Zdziechowie, gdzie w 2019 roku oddano do użytku budynek szkoły podstawowej. Tam też w rok później nastąpiło ukończenie budynku głównego, w którym również otwarto pierwszy publiczny żłobek w Gminie Gniezno. Do tego obiektu przeniesiona została również Gminna Biblioteka Publiczna. Księgozbiór, wcześniej składowany był w mało korzystnych warunkach, teraz znalazł w końcu swoje miejsce na nowych półkach. 

Wśród działań podjętych w obecnej kadencji było także szerzenie polityki senioralnej. Gmina Gniezno uruchomiła Klub Seniora, z rządowego programu wieloletniego Senior + na lata 2015-2020, który został otwarty w styczniu 2020 roku. Ze względu na pandemię, aktywnie działał przez kilka miesięcy. Udało się jednak zrealizować część zaplanowanych zajęć w gronie około 30 seniorów.

Osobno także rozpatrywać należy inwestycje z Funduszu Sołeckiego. W 2019 roku wydatkowana kwota wyniosła 746 007 zł, natomiast realizacja wykonania wyniosła blisko 95%. W 2020 roku kwota ta wyniosła 771 174 zł, a realizacja wykonania wyniosła prawie 98%. Fundusz Sołecki w roku 2019 oraz 2020 to przeszło 200 różnych zadań w każdym roku. W 2019 udało się m.in.: doposażyć plac zabaw w Lulkowie czy w Woli Skorzęckiej, wyposażyć i zaadaptować przystań wodną w miejscowości Lubochnia, czy zakupić i zamontować siłownię zewnętrzną w Jankowie Dolnym. W 2020 roku udało się m.in.: zrewitalizować boisko przy Szkole w Goślinowie, zakupić urządzenia do Skateparku w Jankowie Dolnym (montaż w maju 2021), postawić plac zabaw w Ganinie oraz altanę w Lubochni.

W 2021 r. rozpoczęto inwestycję budowy budynku szkolno-przedszkolnego w Jankowie Dolnym. Budowa zakłada stworzenie parterowego budynku składającego się z czterech oddziałów przedszkolnych dla stu dzieci oraz czterech sal lekcyjnych dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Obiekt będzie posiadał dwa odrębne wejścia do obu placówek. W ostatnich dniach udało się także podpisać umowę z wykonawcą ww. zadania. Będzie to firma Henbud Sp z o.o. Koszt całej inwestycji szacuje się na ponad 4 000 000 zł.

Wśród działań podjętych od początku kadencji wójt Gminy Gniezno było m.in. usystematyzowanie pracy w Urzędzie Gminy Gniezno oraz w jednostkach podległych. Powstał Punkt Obsługi Klienta, który znacznie usprawnia pracę urzędu, a także podzielono referaty, dzięki czemu mieszkańcy mogą łatwiej i szybciej lokalizować załatwienie swojej sprawy. - Zależy nam, aby Gmina Gniezno była dla mieszkańców - przyznaje Maria Suplicka. Włodarz gminy przyjmuje interesantów każdego dnia w godzinach pracy urzędu, przeważnie po wcześniejszym umówieniu. Ponadto, jak dodano, zostały zainicjowane odprawy z dyrektorami szkół oraz z sołtysami w celu ulepszenia kontaktu i integracji poszczególnych środowisk.

W najbliższych latach planowane jest także wykonanie koncepcji budowy kanalizacji - tego zadania podejmie się Agencja Wspierania Ochrony Środowiska z Poznania. Ponieważ jest to dość kosztowna kwestia, wymagająca usystematyzowania, gmina będzie starać się pozyskać dofinansowanie na budowę kanalizacji w miejscowościach Braciszewo i Obora, na którą jest już przygotowany projekt.

Kolejnym zadaniem jest planowana budowa obiektu przedszkolnego z oddziałem żłobkowym w Szczytnikach Duchownych, a także budowa drogi w Krzyszczewie: projekt dotyczy długości ponad 2 km w Krzyszczewie - jest już gotowy. Aktualnie wykonywane są podziały gruntów, aby uzyskać pozwolenia na budowę inwestycji.

Na bieżąco podejmowane są przez Gminę Gniezno prace związane z montażem oświetlenia, budową czy remontem odcinków dróg gminnych (m.in. Przebudowa drogi gminnej w m. Osiniec - Aleja Czwarta, Aleja Szósta i Aleja Siódma, Przebudowa drogi gminnej w m. Wełnica - Os. Łąkowe oraz powstawaniem sieci wodociągowej.

3 komentarzy

 • Link do komentarza janciovodnik poniedziałek, 14 czerwca 2021 13:43 napisane przez janciovodnik

  A co z terenami inwestycyjnymi dla przedsiębiorstw ??
  Bez firm, nie ma zatrudnienia i podatków. Bez podatków nie ma kasy dla gminy.

 • Link do komentarza Filip niedziela, 13 czerwca 2021 09:01 napisane przez Filip

  Kiedy otworzycie urząd?!!!!!!!!

 • Link do komentarza Ortograf piątek, 11 czerwca 2021 18:58 napisane przez Ortograf

  Półki ó zamknięte

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane