czwartek, 10 czerwca 2021 14:30

Przedszkole ma opuścić siedzibę. Potrzeby lokalowe czy „odbicie piłeczki”?

 

Miasto zdecydowało się wypowiedzieć umowę najmu pomieszczeń, w których znajduje się niepubliczne przedszkole. Tłumaczy to innymi pomysłami na ich zagospodarowanie, ale gdzieś w tle pojawia się sprawa... odrzucenia planu zagospodarowania terenu przy ul. Spokojnej.

Budynek przy ul. Staszica, stojący naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 9, mieści w sobie kilka firm i instytucji. Największą z nich, zajmującą niemal całe piętro, jest Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Na parterze mieści się od lat samoobsługowy sklep spożywczy, cukiernia, apteka a także od kilku lat funkcjonuje niepubliczne przedszkole.

Półtora miesiąca temu, właścicielka przedszkola została poinformowana przez Urząd Miejski, iż dotychczasowa umowa najmu zostanie wypowiedziana. - Tłumaczono to tym, że lokal, w którym się znajdujemy, będzie zagospodarowany do celu rozszerzenia działalności biblioteki itd. W tym temacie okazało się, że jakiś "inkubator biblioteczny" ma powstać w bibliotece publicznej - twierdzi pani Wiktoria, właścicielka niepublicznego przedszkola. Umowa najmu ma wygasnąć 31 sierpnia 2022 roku, a tymczasem projekt biblioteki, o którym mówiono najmującej, realizowany ma być w tym roku. 

Jeszcze w kwietniu odbyło się spotkanie z wiceprezydentem Michałem Powałowskim, jednak wszelkie argumenty przedstawione w jego trakcie nie wpłynęły na zmianę decyzji. - Lokal ten przejęliśmy w strasznym stanie, tam był PRL. Doprowadziliśmy go do wymogów i standardów, jaki chcieliśmy utrzymać. W ubiegłym roku, kiedy była pandemia, zrobiliśmy remont - odmalowaliśmy sale, łazienkę urządziliśmy na nowo i gdybym ja miała świadomość, że za chwilę nie będą nas chcieli, to bym nie włożyła kolejnych pieniędzy w ten lokal - stwierdziła. Jak dodała, w całym budynku nikomu innemu nie złożono wypowiedzenia umowy najmu.

Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola zostali poinformowani o całej sytuacji. Sami skierowali pisma do prezydenta Gniezna, jednak na zadane pytania nie otrzymali zadowalających odpowiedzi. - Wypowiedzenie nam umowy półtorarocznej to duży problem, bo znalezienie lokalu pod przedszkole to nie jest prosta sprawa z uwagi na spełnianie wymogów sanitarnych, straży pożarnej itp. - przyznała pani Wiktoria. 

Miasto zaproponowało lokal - w bloku na os. Kazimierza Wielkiego. Obecna siedziba przy ul. Staszica wykorzystuje około 170 metrów kwadratowych, a na Winiarach liczy 258 metrów kwadratowych - problem w tym, że ten ostatni - jak twierdzi zainteresowana - jest w stanie do gruntownego remontu, łącznie ze stolarką okienną.

Obecnie do prywatnego przedszkola przy ul. Staszica uczęszcza 30 dzieci - większość z nich jest z os. Tysiąclecia, a kilka z os. Arkuszewo czy gminy Gniezno. Zmiana lokalizacji będzie więc oznaczać jeszcze dodatkowe problemy ze znalezieniem chętnych, którzy teraz jeszcze mają taką instytucję po drodze.

Idąc na rękę władzom miasta, postanowiono, że przedszkole odstąpi od wynajmu jedynego pomieszczenia, znajdującego się na piętrze w sąsiedztwie biblioteki. Liczy ono 40 metrów kwadratowych, wykorzystywane jest na potrzeby socjalno-magazynowe i teoretycznie powinno wystarczyć na realizację wspomnianego projektu książnicy. Wypowiedzenie nastąpi do końca wakacji br., jednak również i to nie wpłynęło na zmianę decyzji o opuszczeniu lokalu na parterze.

W sprawie pojawia się jednak drugie dno, którego echo wybrzmiało podczas środowej sesji Rady Miasta Gniezna. Informacja o wypowiedzeniu umowy najmu dla przedszkola pojawiła się niespełna pół miesiąca po tym, jak odbyły się konsultacje społeczne w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Spokojnej. Temat ten wywołał na wiosnę br. sporo emocji i jedną z osób, zaangażowanych w odrzucenie planu budowy bloków w tej zielonej części miasta, była właśnie pani Wiktoria, która mieszka w tej okolicy od lat: - Zastanawiam się, czy jest to jakieś odbicie piłeczki ze strony władz miasta - przyznaje, ale dodaje, że nigdy nie chciała z nikim żadnej "wojny" i po raz pierwszy w życiu zaangażowała się w taką społeczną akcję. Czy jest to więc dla niej kara?

O tę sprawę zapytał w trakcie środowych obrad radny Paweł Kamiński w trakcie omawiania punktu o odrzuceniu uchwały o planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Spokojnej: - Odpowiedzi Urzędu Miasta na pisma pani Wiktorii i rodziców, których dzieci uczęszczają do tego przedszkola są takie bardzo lakoniczne. Wiadomo, że chodzi o zabezpieczenie własnych, koniecznych potrzeb Urzędowi, ale o jakie potrzeby chodzi? Pamiętajmy o jednej rzeczy - ten lokal nie jest własnością urzędu, ale nas wszystkich. Urząd, mając na uwadze całą pandemię i trudny żywot przedsiębiorców, powinien bardzo delikatnie do pewnych spraw podchodzić, a myślę, że tutaj w ogóle na to nie patrzono i nie brano pod uwagę. I to nieszczęsne skojarzenie - dlaczego akurat pani Wiktoria? Bo protestowała przy ul. Spokojnej? Należy się cieszyć, że mamy takich ludzi, którzy są aktywni, chcą coś robić i zmieniać miasto na lepsze. Akurat w tym przypadku nie chcieli miasta popsuć i powinniśmy być za to wdzięczni. A teraz dostaje taki "ładny prezent" - stwierdził. Radny Jan Budzyński przyznał, że jest to przesadne i nie powinno się w tej sprawie doszukiwać żadnych "aktów zemsty" na mieszkańcu. 

Prezydent Tomasz Budasz odparł iż radny "szafuje na forum publicznym nieprawdziwymi informacjami" i dalej podał informacje o dwukrotnym spotkaniu w Urzędzie Miejskim w tej sprawie: - Dopiero po fakcie dowiedziałem się, że jest to ta sama osoba - stwierdził odnośnie tematu planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Spokojnej. Dodał iż pomieszczenia po przedszkolu są potrzebne do dalszej działalności biblioteki: - To nie jest tak, że o daną osobę nie dbamy. Na marginesie dodam, że to nie jest pierwsza sytuacja, kiedy Miasto Gniezno korzysta ze swoich przywilejów właścicielskich - stwierdził i dodał: - Nie chcieliśmy zaskakiwać, nie chcieliśmy stawiać w niekomfortowej sytuacji - mówił, odnosząc się do długiego czasu wypowiedzenia umowy.

Na te słowa Paweł Kamiński stwierdził iż prezydent "mówi o wszystkim i o niczym", nie odpowiadając na pytanie dotyczące tego, na dokładnie jakie potrzeby zostaną wykorzystane te pomieszczenia. Prezydent wyraźnie zirytowany odparł iż dokładnej odpowiedzi nie może udzielić po godzinach pracy urzędu, a pytania radnego uznał za "populistyczne". Dalszą wymianę zdań przerwał przewodniczący. 

Skontaktowaliśmy się także z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna. Nie pytaliśmy wprost o konkretne pomieszczenia w budynku, jednak dyrektor Piotr Wiśniewski przyznał iż książnica boryka się z problemem rozrastającego się zasobu, którego za jakiś czas może nie będzie gdzie pomieścić. Dotyczy to jednak nie tylko siedziby przy ul. Staszica, ale chociażby i przy ul. Mieszka I. Pytanie więc - czy potrzebne jest przejmowanie kolejnych pomieszczeń w dotychczasowym budynku czy może zupełnie nowa lokalizacja w - być może - pobudowanym od podstaw gmachu, jak to planowano już wiele lat temu?

- Przenosząc się do jakiejkolwiek nowej siedziby, gdziekolwiek by ona była - na os. Kazimierza Wielkiego czy może gdzieś indziej, nie mam pewności, że mimo zadowolenia rodziców, te dzieci pójdą za nami dalej. My tu mówimy o polityce prorodzinnej, którą prezydent gdzieś tam celebruje i jest za polityką prorodzinną, a placówkę oświatową nie mówię, że likwiduje, można ją przenieść, ale jedno się mówi, a drugie się robi - przyznaje pani Wiktoria. Dodaje, że trudno powiedzieć, co będzie w przypadku, jeśli przeniesie się na os. Kazimierza Wielkiego do wyremontowanych za duże pieniądze pomieszczeń: - Nie mam żadnej pewności, że za rok, dwa lub trzy nie zostanie znowu wypowiedziana umowa.

19 komentarzy

 • Link do komentarza zatroskany piątek, 18 czerwca 2021 21:50 napisane przez zatroskany

  Małostkowość tego kolesia w czerwonych okularach jest porażająca.
  Taki mały dyktatorek.
  Bójcie się bo jak przyjdą obcy to pierwszy będzie im wiernie służył

 • Link do komentarza tutejszy poniedziałek, 14 czerwca 2021 20:46 napisane przez tutejszy

  Do Michała 13 czerwca godz. 22:19 - proszę wymienić co takiego dobrego zrobił Budasz dla Gniezna, bo nie mogę ani ja ani wielu moich znajomych gnieźnian znaleźć? natomiast jest wiele spraw, które nie tylko położył z kretesem, ale dalej psuje nasze miasto nie licząc się z potrzebami mieszkańców. przydałaby się na łamach mediów taka wyliczanka, może wtedy jeszcze by się ocknęło to społeczeństwo.

 • Link do komentarza Rodzic poniedziałek, 14 czerwca 2021 14:39 napisane przez Rodzic

  Prywatny biznes to raczej nasz prezydent sobie szykował na Łazienkach, przecież to najtańsze prywatne przedszkole o jakim słyszałam a w dodatku świeżo po remoncie! Małe toalety, zlewiki, plac zabaw, park na drugiej stronie...I porównanie do sklepu meblowego. Zastanawiam się jeszcze nad obliczeniem, że ucierpi tylko jedna trzecia rodziców hmm czyli należałoby wstrzymać wrześniową rekrutację?

 • Link do komentarza smutna poniedziałek, 14 czerwca 2021 09:32 napisane przez smutna

  Czy na te nowe cele biblioteczne nie można przeznaczyć piwnicy budynku, tam gdzie kiedyś był ciucholand? Wejście to samo. Szkoda likwidować dobre przedszkole.

 • Link do komentarza Michał niedziela, 13 czerwca 2021 22:19 napisane przez Michał

  Jestem ciekaw czy gdyby dzieci władz miasta uczęszczały do tego przedszkola też by tak postąpili. Wstyd Panie Prezydencie. Nie potraficie zapewnić miejsca dla wszystkich dzieci z Gniezna a likwidujecie jeszcze prywatne.
  Panie Budasz zrobił Pan dużo dobrego dla Gniezna ale od jakiegoś czasu zaczyna się Pan bawić w brudna politykę, Proszę pomyśleć jak chce Pan być zapamiętany

 • Link do komentarza senior niedziela, 13 czerwca 2021 15:35 napisane przez senior

  Do Marko, to pan a nie kto inny może ponieść karę za takie komentarze, Pan doskonale wie, ze władza jest poddawana zawsze i wszędzie krytyce. Jest też takie powiedzenie, ze prawdziwa cnota krytyk się nie boi, więc gdzie ta cnota u władz Gniezna? A fakt, ze Gniezno jeszcze tak nisko na przestrzeni ostatnich lat nie upadło, to każdy, kto ma oczy widzi. I to lekceważenie potrzeb mieszkańców, ten autokratyczny sposób załatwiania spraw wg widzimisię prezydenta, a nie z korzyścią dla miasta, teraz ten pomysł z blaszakiem w centrum Gniezna, które jak wiadomo jest objęte opieką Konserwatora Zabytków. Gospodarzem trzeba się urodzić, miasto trzeba kochać, a mieszkańcom służyć.

 • Link do komentarza Marek Z. niedziela, 13 czerwca 2021 12:38 napisane przez Marek Z.

  Już dawno mówiłem, ze główna siedziba biblioteki miejskiej powinna być w całości przeniesiona do jednego z budynków po starej parowozowni. Tam powinno się przenosić większość instytucji kulturalnych Gniezna. Dawna parowozownia jest świetnym miejscem by stać się CENTRUM KULTURALNYM GNIEZNA !! Tam powinna tez powstać Wspaniała namiotowa sala widowiskowa typu amfiteatr !! W Gnieźnie tez przydałby się taki amfiteatr, jak jest w Płocku, Włocławku czy w Koszalinie !

 • Link do komentarza Mieszkanka sobota, 12 czerwca 2021 14:47 napisane przez Mieszkanka

  Uważam, że Przedszkole powinno zostać w miejscu w którym jest. Realizować cele do których zostało powołane , czyli swiadczgc usługi dla mieszkańców miasta Gniezna. I tyle. Pomysł na działalność Biblioteki jest szczytny, tylko czy nie byłoby lepiej (tak jak napisał ktoś w jednym z komentarzy u góry) aby Biblioteka zaczęła działać z większym rozmachem czy instytucji kulturalnej jak np. Mok? I ożywić to miejsce z prawdziwym rozmachem...

 • Link do komentarza spółdzielca sobota, 12 czerwca 2021 14:37 napisane przez spółdzielca

  Oczywiście cukiernia, apteka i sklep spożywczy nie przeszkadzają władzom. Najprościej wypowiedzieć najmłodszym, którzy znaleźli tutaj swój bezpieczny azyl. A pozostawienie pozostałych punktów daje do myślenia. Albo się robi porządny remont i cały budynek przeznacza się na działalność kulturalną, której na tym osiedlu brak, albo tak, jak to w Gnieźnie bywa, wszystko robi się na pół gwizdka. Proszę zobaczyć, jak wygląda teren przed tym przedszkolem, a jak wygląda okoliczny "skwer" przed wejsciem do apteki i cukierni. No cóż, estetyka miasta nie jest najmocniejszą stroną panującej władzy.

 • Link do komentarza Obserwator sobota, 12 czerwca 2021 08:19 napisane przez Obserwator

  Pan Wiśniewski za karę poszedł na Staszica, bo taka była potrzeba polityczną. W tym budynku jest dosyć miejsca dla biblioteki. Władza rękami dyrektora biblioteki zalatwia znowu politycznie swoje porażki decyzyjne. Budasz nie znosi jak ktoś mu się przeciwstawia , więc prędzej czy później ręką kogoś innego wykończy oponenta. To jest tak władza absolutna w misternym wydaniu.

 • Link do komentarza wilk piątek, 11 czerwca 2021 14:43 napisane przez wilk

  To pewne ,że to sprawa odwetowa,rządząca miastem komuna,którą teraz będę nazywał Targowicą,zrobili odwet na właścicielce !!!!Ludzie czas wreszcie przejrzeć na oczy,kogo wybieracie na prezydenta i radnych!!! To sitwa targowicka,która powinna być pogoniona już dawno,aby miasto się rozwijało pięknie !!

 • Link do komentarza pajac piątek, 11 czerwca 2021 14:29 napisane przez pajac

  Marko, podaj podstawę prawną śmieszku. Widać, że zleciały się klakiery Słońca Gniezna.

 • Link do komentarza WW piątek, 11 czerwca 2021 13:47 napisane przez WW

  Nasza biblioteka powinna działać w nowej siedzibie, np. zamiast lub w ESTEDE na Roosevelta (parking!) albo w planowanym nowym budynku MOK-u i powinna być połączona z innymi ośrodkami kultury. Obecnie siedziba główna jest w stylu lat 80-tych, filie podobnie. Zróbcie cos na miarę czasów, jak inne miasta. Wypowiadanie lokalu przedszkola nic nie da i jest ze szkodą dla tych dzieci. Rozbudowa filii jest nieuzasadniona, tam nie ma tylu korzystających czytelników...

 • Link do komentarza Lynn piątek, 11 czerwca 2021 08:31 napisane przez Lynn

  Pewności że za kolejne dwa czy trzy lata nigdy się nie ma. Taki urok wynajmowania nieruchomości.

 • Link do komentarza Mieszkanka piątek, 11 czerwca 2021 01:49 napisane przez Mieszkanka

  Czyżby to był odwet, że właścicielka przedszkola wraz mieszkańcami Ustronia i Osiedla Tysiąclecia nie zgadzała się na budowę blokowiska na terenach za jeziorem Winiary,

 • Link do komentarza Paula czwartek, 10 czerwca 2021 21:45 napisane przez Paula

  Szkoda jeśli przedszkole działa sprawnie. Radzi sobie, zatrudnia ludzi i są chętni to duża strata aby pozbawić ich teraz lokalu.

 • Link do komentarza wiki czwartek, 10 czerwca 2021 18:07 napisane przez wiki

  Kogo to obchodzi... To prywatny biznes, jak rozumiem - niepubliczne przedszkole - takie rzeczy się dzieją. Właściciele wypowiadają umowy. Dziwne by było, gdyby miasto zostawiło prywatnego przedsiębiorcę, a na swoje potrzeby wynajęło lokal od prywaciarza :D Może najlepiej od jednego (jednej?) z kamieniczników :D

 • Link do komentarza Marko czwartek, 10 czerwca 2021 17:57 napisane przez Marko

  Insynuacji polityczne pewnej pani i pewnego radnego który nie może się pogodzić z porażka wyborcza. Takie oskarżenia bez pokrycia powinny kończyć się w sądzie.

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 10 czerwca 2021 17:17 napisane przez urzędas

  Może wreszcie gnieznianie otworzą oczy i zobaczą, jak są lekceważeni przez człowieka, który jest prezydentem Gniezna. Przykładów jest coraz więcej i naprawdę trudno zrozumieć, czym kierował się elektorat Budasza powierzając mu tak odpowiedzialne stanowisko, z którym najzwyczajniej sobie nie radzi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane