sobota, 15 maja 2021 11:55

Społecznie czyszczą ścieżkę wzdłuż szosy do Cielimowa

 

Trzeci etap prac obejmuje akcja, na którą oddolnie zwołało się kilku mieszkańców Gniezna - wspólnie na nowo poszerzają ścieżkę przy ul. Wrzesińskiej.

Powstała niemal dwadzieścia lat temu ścieżka po wschodniej krawędzi szosy prowadzącej do Wrześni, przez lata od jej wykonania niemal w całości zarosła. Wielu już może nie pamiętać, że wykonana została z podbudową, krawężnikami i usypana szlaką, ale na wielu odcinkach - zwłaszcza w lesie - została dosłownie "pochłonięta" przez zieleń.

Od początku jej powstania założeniem było stworzenie alternatywnego, pieszo-rowerowego połączenia Gniezna z Cielimowem, umożliwiając tym samym omijanie ruchliwej ul. Wrzesińskiej. Przez ostatnie dwie majowe soboty grupa kilku mieszkańców Gniezna społecznie spotykała się, by przywrócić pierwotny kształt ścieżki, odkrywając spod warstwy ziemi krawężniki i pierwotną szerokość szlaku. W tej inicjatywie w ostatnich dniach wsparła ich Gmina Niechanowo, która uprzątnęła również fragment od strony Cielimowa. 

Również i dzisiaj grupa osób pojawiła się na trasie, wykonując kolejny odcinek bliżej Cielimowa. Choć już teraz uprzątnięte zostało kilkaset metrów ścieżki, to do wykonania zostało jeszcze sporo pracy. Dlatego społecznicy liczą na dalszą dobrą współpracę z Gminą Niechanowo, ale także Miastem Gnieznem i Zakładem Zieleni Miejskiej oraz każdą firmą lub instytucją, która chciałaby wesprzeć inicjatywę. Akcja będzie kontynuowana do momentu oczyszczenia całego szlaku.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Damiano niedziela, 16 maja 2021 03:02 napisane przez Damiano

  Dobrze, że ludzie w końcu postanowili uporządkować tą ścieżkę. Mam nadzieję, że teraz rowerzyści i piesi będą z niej korzystać, a nie jeździć i chodzić główną drogą bez oświetlenia. Prawie codziennie jeżdżę tamtędy i często się zdarza, że rowerzysta jedzie chociażby bez kamizelki odblaskowej lub po zmroku idzie pieszy ubrany na czarno. Mam nadzieję, że teraz będą korzystać z ładnie uprzątniętej ścieżki.

 • Link do komentarza TAABOO niedziela, 16 maja 2021 01:46 napisane przez TAABOO

  Wielkie BRAWA dla takich ludzi. DZIEKUJĘ WAM WSZYSTKIM!!!

 • Link do komentarza Zbyszek sobota, 15 maja 2021 23:50 napisane przez Zbyszek

  piękna ścieżka, brawo!

 • Link do komentarza Gnieznianin sobota, 15 maja 2021 23:04 napisane przez Gnieznianin

  Taka społeczna inicjatywa to rzadkość w dzisiejszych czasach

 • Link do komentarza Rowerzysta sobota, 15 maja 2021 22:12 napisane przez Rowerzysta

  Dla tych ochotników nalezy się pochwała oraz słowo dziękuje. Niestety pomimo scieżki, wielu rowerzystów korzysta z drogi, ryzykując wypadek. Może ten czyn społeczny przyczyni się do uniknięcia wypadku na drodze. Wielki szacun dla was, widziałem pracującą koparkę ale nie wiedziałem o czynie społecznym.

 • Link do komentarza ja sobota, 15 maja 2021 19:14 napisane przez ja

  To powinni robić więźniowie z Gembaja

 • Link do komentarza senior sobota, 15 maja 2021 12:33 napisane przez senior

  Gniezno jest niezwykle bogatym miastem. Nie szczędzi pieniędzy na inwestycje typu ścieżka do Cielimowa, Dolina Pojednania itp. Po wykonaniu tych inwestycji, świat o nich zapomina. Ważne, że tzw. miejscowi celebryci uzyskali się dzięki rozgłosowi i przecięciu wstęgi pewną popularność, która otwiera drogę tym tzw. politykom do samorządowej kariery. Mija kilka lat , władze się praktycznie niewiele wymieniają i okazuje się, ze z takim trudem i wielkimi nakładami finansowymi inwestycje należy jeszcze większą kasą odrestaurować, naprawiać i zmieniać wg upodobań nowej władzy. I tak w kółko. Naprawy, zmiany i duuuużo pieniędzy z naszych skromnych podatków! A ulice nadal są dziurawe, byle jak łatane, brudne, zaniedbane i nie sprzątane.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane