czwartek, 29 kwietnia 2021 15:04

W 2020 roku znaczny spadek porodów

 

W ubiegłym roku na terenie Wielkopolski odnotowano 35 tys. porodów. Było ich mniej aż o 5 tys. niż jeszcze trzy lata wcześniej.

Wielkopolski Oddział NFZ przeprowadził coroczną analizę statystyk odnotowywanych porodów, by sprawdzić jak tym razem prezentują się te liczby i gdzie najczęściej rodzą pacjentki.

- Choć nie brak stosujących różne kryteria rankingów prezentujących „najlepsze porodówki w Wielkopolsce”, to jednak niezależnie od nich najważniejszym i najlepszym wyznacznikiem są wybory pacjentek - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 2017 r., kiedy w całej Wielkopolsce było ich niemal 40 tys., liczba ta regularnie spada. W 2018 r. do 38 tys., 2019 r. – 37 tys., a w ubiegłym – 35 tys. Z kolei do końca marca 2021 r. porodów było na razie 7,5 tys., czyli o tysiąc mniej niż w pierwszym kwartale 2020 r.

Miesiącem z najniższą liczbą porodów w ostatnich pięciu latach okazał się być grudzień 2020 r. Dziewięć miesięcy po wybuchu pandemii odnotowano ich 2,3 tys. – o blisko 20% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. 

Jak informuje NFZ, na liście szpitali, które odnotowały w ub. roku ponad tysiąc porodów, znajduje się kilka placówek z Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Leszna, Konina i Pleszewa.

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie na liście sporządzonej przez NFZ notuje wyraźny spadek narodzin, który do niedawna nie odbiegał od tego, jaki był w skali całego województwa. W 2016 roku odnotowano w placówce 1099 urodzeń, a w 2017 roku jeszcze 1095. Od tej pory liczba ta jednak spadała - w 2018 roku było to 1017, a w 2019 roku - 1011 porodów. W 2020 roku było ich jednak tylko 815 - to bardzo duży spadek, spoglądając na wyniki w innych placówkach. 

Opinie o warunkach panujących na oddziale położniczo-ginekologicznym w gnieźnieńskim szpitalu jest powszechnie znana. Dlatego jednym z najbardziej oczekiwanych działań (nie raz sygnalizowanych), zarówno przez dyrekcję szpitala, jak i przedstawicieli powiatu, jest planowane uruchomienie budynku D. W nim to bowiem znajdzie się nowa siedziba oddziału, który docelowo ma zostać przeniesiony, a gdzie również mają panować o wiele bardziej komfortowe warunki samego pobytu, jak i porodu. Czy jednak przyczyni się to do wzrostu narodzin? Na ten czynnik wpływ ma o wiele więcej różnych innych kwestii.

 

5 komentarzy

 • Link do komentarza Anna czwartek, 29 kwietnia 2021 18:55 napisane przez Anna

  I tak za dużo o 35 tysięcy biorąc pod uwagę co dzieje się w tym kraju względem kobiet. Ja na pewno się ni zdecyduje na dziecko w Polsce.

 • Link do komentarza Polak potrafi Ole czwartek, 29 kwietnia 2021 18:43 napisane przez Polak potrafi Ole

  Brawo rząd! 500+ jako sztandarowy program rządu zaczyna przynosić efekty!!! Myślę, że niedługo również premier będzie mógł się pochwalić wynikami kolejnych programów jak np. dziura w budżecie po VAT.

 • Link do komentarza Hobbit czwartek, 29 kwietnia 2021 16:53 napisane przez Hobbit

  Przecież to bardzo proste.Żadna mądra kobieta w pisowskim, we wszystkie sfery ingerującym, kraju, nie zdecyduje się na ciążę. Trzeba poczekać na zmianę ludzi u steru...

 • Link do komentarza DANIEL78 czwartek, 29 kwietnia 2021 16:40 napisane przez DANIEL78

  Więcej by dawali więcej by się kociło.

 • Link do komentarza marek czwartek, 29 kwietnia 2021 16:14 napisane przez marek

  ojej 500+ nie zainteresowało?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane