środa, 28 kwietnia 2021 16:58

„Polityczne” odwołanie przewodniczącego komisji

 

Po wykluczeniu radnego miejskiego z klubu zrzeszającego działaczy koalicji, teraz został głosami większości pozbawiony funkcji przewodniczącego komisji. 

Na początku kwietnia informowaliśmy, że radny Arkadiusz Masłowski został wykluczony z klubu Koalicja dla Pierwszej Stolicy. Jak wówczas przekazał zainteresowany, stało się to po różnicy zdań w sprawie pomocy dla firm gastronomicznych, jaka była między nim a pozostałymi członkami klubu. 

- Niezrozumiałą dla mnie sytuacją jest pobieranie opłat od firm, które znalazły się na skraju bankructwa - informował 8 kwietnia dodając, że swojego pomysłu nie konsultował z radnymi koalicyjnymi: - Nie zyskał on akceptacji co było dla mnie niezrozumiałe - mówił wówczas Arkadiusz Masłowski. Jak zapowiadał, dowiedział się iż cofnięta została także rekomendacja jego dotychczasowego klubu dla jego osoby, jako przewodniczącego Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. 

Przypomnijmy iż radny startował do wyborów w 2018 roku z listy KWW Tomasz Budasz - Koalicja Obywatelska, a funkcję radnego pełni już od czterech kadencji. Przewodniczącym ww. komisji był od początku 2015 roku.

W środę 28 kwietnia na posiedzeniu Rady Miejskiej przedłożone zostały uchwały o odwołaniu dotychczasowego przewodniczącego i powołaniu nowego. Zanim zostały one omówione, na początku zdalnej sesji Arkadiusz Masłowski wniósł o zdjęcie tego punktu z obrad. 

- Osoby związane z klubem Koalicja dla Pierwszej Stolicy często powoływały się, że załatanie dziury w ziemi nie jest jakąś cechą polityczną, że robią różne rzeczy w sposób apolityczny, że wiele rzeczy jest traktowanych samorządowych. Skoro dziury w ziemi nie traktujecie państwo politycznie, a człowieka, swojego byłego kolegę klubowego już tak, to trudno odnieść inne wrażenie, że jest to działanie polityczne. Przypomina to bardziej działanie kilku partii politycznych, niż działanie klubu samorządowego. Jeśli państwo mają nadal chęć działać apolitycznie, dlatego apeluję do państwa, aby zaakceptować mój wniosek - stwierdził Arkadiusz Masłowski, wskazując iż podjęcie uchwały o jego odwołaniu będzie tylko i wyłącznie politycznym działaniem.

W sprawie zdjęcia projektu uchwały z obrad przeciwko opowiedziało się 16 radnych, 3 było za, a 4 wstrzymało się od głosu. Oznaczało to iż odwołanie przewodniczącego będzie dalej procedowane. 

Po dotarciu do punktu obrad, dotyczącego odwołania, radny Paweł Kamiński poprosił o podanie merytorycznych powodów, dla których zdecydowano się na odwołanie przewodniczącego. W odpowiedzi radny Dariusz Banicki, przewodniczący klubu Koalicja dla Pierwszej Stolicy przyznał iż tak, jak na początku kadencji przewodniczący poszczególnych komisji byli rekomendowani przez klub, tak obecnie w tym przypadku takowa została cofnięta. Powtórzył więc jedynie to, co wynika z samej uchwały. 

Do sprawy odniósł się jeszcze Arkadiusz Masłowski: - Widzę to tak, że mój były klub nie patrzy na mnie jako na przewodniczącego, radnego, który chce coś zrobić dla tego miasta, tylko zamierza mnie odwołać z powodów politycznych tylko dlatego, że nie jestem w gronie tego klubu. W samorządzie nie powinny mieć miejsca tego typu rzeczy, bo są to sprawy stricte polityczne, które nie musimy przenosić na miasto. Uważam, że takie rzeczy nie służą mieszkańcom. Odwołujecie mnie państwo tylko dlatego, że nie jestem w waszym gronie, a przecież do tej pory byłem i nikt na moją pracę nie narzekał. Słyszę, co mówiliście o mnie przed sesją, bo byłem zalogowany, jakie stwierdzenia wypowiadacie na temat mojej osoby. Nawet podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, gdzie przewodniczący klubu odnosił się do refleksu szachisty i do mnie, że to widać i słychać. To pokazuje podejście do mnie. Najpierw zostałem od waszego klubu usunięty, wyrzucony, a teraz próbujecie mnie obrażać.

Nikt więcej w sprawie nie zabrał głosu. Za odwołaniem Arkadiusza Masłowskiego byli: Dariusz Banicki, Jan Budzyński, Jerzy Chorn, Stanisław Dolaciński, Olga Gandurska, Michał Glejzer, Marcin Jagodziński, Anna Krzymińska, Artur Kuczma, Zdzisław Kujawa, Bogusława Młodzikowska, Sylwia Przybylska, Tadeusz Purol, Angelika Ślachcińska i Rafael Wojciechowski. Od głosu wstrzymali się: Janusz Brzuszkiewicz, Aleksander Ditbrener, Paweł Kamiński, Jan Szarzyński i Andrzej Wdzięczny. Przeciwko odwołaniu był Arkadiusz Masłowski. 

Następnie na miejsce przewodniczącego tej samej komisji przedstawiono rekomendację Tadeusza Purola - również z klubu Koalicja dla Pierwszej Stolicy. Po kolejnej wymianie zdań między działaczami przeprowadzono głosowanie, w którym głosami większości (zbliżonymi do powyższych) nowy przewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska został powołany. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza antena czwartek, 29 kwietnia 2021 12:02 napisane przez antena

  Maszt antenowy to nie tylko promieniowanie, przy takiej konstrukcji okoliczne nieruchomosci traca na wartości nawet 50%. To są olbrzymie straty.

 • Link do komentarza Ziuta środa, 28 kwietnia 2021 21:52 napisane przez Ziuta

  Wolno każdemu zagłosować za albo przeciw czemuś. Argumentując oczywiście dlaczego tak głosują. Nie rozumiem tylko tych, co wstrzymali się od głosu. Dla mnie to typowi pływacy nic nie warci, bo nie mający własnego zdania. Niby nie są za, ale tym bardziej nie są przeciw. Śmiech na sali.

 • Link do komentarza SUWEREN środa, 28 kwietnia 2021 21:22 napisane przez SUWEREN

  Widać, że w polityce liczy się kasa nie dobro obywatela

 • Link do komentarza Robert środa, 28 kwietnia 2021 21:18 napisane przez Robert

  Dzisiejsze występy to koniec kariery politycznej w Gnieźnie Pana Masłowskiego. Zachowanie klasy to nie głosowanie w swojej sprawie. Jak było wszyscy widzieliśmy.

 • Link do komentarza Zenon środa, 28 kwietnia 2021 20:22 napisane przez Zenon

  Ratunku ratunku jestem przedszkolakiem i zabrano i zabawki.

 • Link do komentarza qter środa, 28 kwietnia 2021 20:00 napisane przez qter

  Cztery kadencje to 16 lat, ilu takich "etatowców" mamy w radzie? Może należy im się jeszcze dodatek do emerytury? Niektórzy już chyba nie pamiętają z jakiego ugrupowania startowali po raz pierwszy. Co radny i jemu podobni wnieśli twórczego, innowacyjnego i prorozwojowego przez tyle kadencji? Teraz Pan Radny stroi się w szaty Katona udając jedynego sprawiedliwego i rozdziera je,bo zabrano mu zabawki. Już nie jest panem przewodniczącym tylko zwykłym radnym, a ja się pytam, czy teraz to nie można już pracować dla dobra miasta, łaskę Pan wyborcom robi? Nadchodzi czas, a obecna sytuacja jest tego dobitnym przykładem, by wielokadencyjnym etatowcom i wszelkiej maści skoczkom politycznym tkwiącym mentalnie w słusznie minionej przeszłości podziękować i powierzyć przyszłość miasta ludziom dynamicznym z jasno sprecyzowaną wizją rozwoju Gniezna.

 • Link do komentarza Marko środa, 28 kwietnia 2021 17:37 napisane przez Marko

  Np taki Zdzichu Kujawa to nie jest moja bajka ale jest chociaż wiarygodny. Nie skacze od Ziemii Gnieźnieńskiej przez Solidarna Polskę do Platformy Obywatelskiej. Niektórzy udają ze dbają o ludzi a walczą tylko o stanowiska dla siebie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane