wtorek, 13 kwietnia 2021 12:58

Pojazd ważył o ponad 25 ton za dużo

 
Pojazd ważył o ponad 25 ton za dużo źródło: WITD

Piętnaście kilometrów przed celem został zatrzymany do kontroli przez gnieźnieńskich inspektorów pojazd, który znacznie przekroczył dopuszczalne normy.

Nadwaga pojazdów nadal jest przyczyną interwencji, które podejmowane są przez inspektorów transportu drogowego. W miniony poniedziałek 12 kwietnia na drodze wojewódzkiej numer 194 w Łubowie koło Gniezna został zatrzymany dynamicznie do kontroli drogowej zespół pojazdów, który miał o 64,25 proc. przekroczoną dopuszczalną masę całkowitą.

W ramach krajowego transportu drogowego rzeczy wieziono nim dwa kontenery 20-stopowe z Gdańska do Pobiedzisk. Zespół pojazdów składał się z trzech pojazdów i ważył 65,7 t, zamiast normatywnych 40 t, czyli o 25,7 t za dużo. Taki zespół pojazdów, który przekroczył masę całkowitą 60 t, powinien być pilotowany przez jeden pojazd, a nie był. W wyniku ważenia okazało się również, że dopuszczalny nacisk podwójnej osi nienapędowej, w drugiej naczepie, przy normie 18,0 t, wyniósł 19,1 t. Tutaj przekroczenie było o 1,1 t, czyli o 6,1 proc. Podczas kontroli kierująca pojazdem nie okazała żadnego zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym, a w tym przypadku potrzebowała zezwolenie kategorii piątej. Poza tym posługiwała się kartą kierowcy swojego szefa.

Przewoźnika czeka postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w wysokości 30 tys. zł. Kierująca zespołem pojazdów została ukarana mandatem karnym kredytowanym w wysokości 2,2 tys. zł. Pojazd został doprowadzony do normatywności w miejscu kontroli i nie trafił na parking strzeżony.

źródło: WITD

3 komentarzy

  • Link do komentarza Gość 82 czwartek, 15 kwietnia 2021 03:36 napisane przez Gość 82

    Rafał czytaj ze zrozumieniem. Zespół pojazdów składa z 3 części. Rozchaczono naczepy i bylo w normie.

  • Link do komentarza Lukasz środa, 14 kwietnia 2021 07:49 napisane przez Lukasz

    Rekord w polsce wyniósł ponad 80t.

  • Link do komentarza Rafal wtorek, 13 kwietnia 2021 19:13 napisane przez Rafal

    Jak to na miejscu znikło 25 ton?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane