czwartek, 11 marca 2021 07:58

Za ciężki o 24 tony

 
Za ciężki o 24 tony źródło: WITD

Inspektorzy transportu drogowego zatrzymali do kontroli pojazd, który okazał się być za ciężki o aż 61%. Do tego nie był pilotowany, choć tego wymagały przepisy.

Krajowy transport drogowy rzeczy na trasie Gdynia - Poznań wykonywał 9 marca zespołem pojazdów polski przewoźnik. Ciągnik siodłowy z naczepą, wiozący dwa kontenery 20-stopowe na drodze ekspresowej S5 w rejonie Gniezna, zatrzymali dynamicznie inspektorzy.

Kontrola wagowa nienormatywnej „stonogi” wykazała najpoważniejsze naruszenie, ponieważ dopuszczalna masa całkowita wynosząca 40 ton, została przekroczona aż o 61 proc, czyli o 24,4 t. Tym samym przekroczone zostały naciski na osiach: na podwójnej osi napędowej ciągnika siodłowego o 24,47 proc., zamiast 19 ton były 23,65 tony oraz na potrójnej osi nienapędowej naczepy o 8,95 proc., w której nacisk wyniósł 26,15 ton przy normie 24 ton.

W trakcie kontroli drogowej kierujący nie okazał zezwolenia kategorii siódmej na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym, brak był też pojazdu pilotującego przewóz. Poza tym inspektorzy z Gniezna odkryli dwukrotne skrócenie dziennego okresu odpoczynku.

Zostanie wszczęte postępowanie administracyjne wobec przedsiębiorcy: z ustawy o ruchu drogowym na kwotę 18000 zł i z ustawy o transporcie drogowym na kwotę 10000 zł. Kierowca został ukarany mandatem karnym w łącznej kwocie 300 zł. Podczas kontroli zespół pojazdów został doprowadzony do normatywności.

źródło: WITD

1 komentarz

  • Link do komentarza Obserwator czwartek, 11 marca 2021 11:29 napisane przez Obserwator

    Ja nie wiem jak można jeździć aż tak przeładowanym zestawem?
    Każdy jeden taki zestaw jest odrazu wyłapywany przez krokodyle i wychodzi ze zawsze jest niesamowicie przeładowany.Chociaż jedni wiedzą co robią i dobrze robią karać takich i łapać.
    Kierowcy dobrze wiedzą ze jeżdżą przeładowany.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane