piątek, 26 lutego 2021 15:05

Samorządowcy apelują o korzystniejszy podział pieniędzy

 

Przez kolejne siedem lat w Regionalnym Programie Operacyjnym zakłada się, że województwo wielkopolskie otrzyma mniej środków z funduszy unijnych. Samorządowcy i politycy związani z PO apelują, by nie obcinać środków o połowę w stosunku do poprzedniego rozdania.

Polska w ramach kolejnego rozdania unijnego na lata 2021 - 2027 ma otrzymać kolejną pulę pieniędzy. Ich rozdysponowanie jest uzależnione od wysokości PKB na głowę, przy czym Wielkopolska nie mieści się już w gronie biedniejszych regionów, ale jednocześnie wciąż może liczyć na pieniądze. Te jednak mają być mniejsze o ponad połowę - ponad miliard euro, podczas gdy w latach 2014-2020 było to 2,5 miliarda euro. Rozdział pieniędzy jest mniejszy, ponieważ sposób przeliczania środków (według przeliczeń rządu) ogranicza możliwości przydziału większej kwoty Wielkopolsce - obok naszego regionu w podobnej sytuacji jest Śląsk i Dolny Śląsk. 

- Strata Wielkopolski w wyniku decyzji rządowej o 56%. To niewyobrażalna strata, która powinna być zrekompensowana nadwyżką, która jest w tej chwili trzymana przez rząd i wynosi 7 mld euro. Chcemy, żądamy i domagamy się tego, żeby z tej nadwyżki miliard wrócił do Wielkopolski. Wiemy doskonale, że Wielkopolska osiągnęła pułap rozwoju 75% zasobności swojego bogactwa, a w związku z tym obniżenie tych pieniędzy może być w wyniku decyzji rządowej o 24%, a nie o 56% - mówił poseł Tomasz Nowak.

- Mówiąc wprost, dla miasta Gniezna oznacza to, że nie będzie tak wielu inwestycji, inicjatyw społecznych, które mieliśmy w poprzedniej perspektywie. Zrobilibyśmy o połowę mniej. Utworzyliśmy dwa nowe żłobki - byłby jeden, zrobiliśmy rewitalizację Starego Ratusza i pewnie można byłoby to zrobić, ale nie z takim rozmachem. Utworzyliśmy przedszkole i pewnie by go nie było. Nie byłoby zrobionych "trzech mostów". Te wszystkie elementy świadczą o tym, że te środki są nam niezbędne, by miasto rozwijało się w każdej dziedzinie - gospodarczej czy oświaty - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski, apelując by minister przychylniej spojrzał na osiągnięcia Wielkopolski, która jednak nadal wymaga działań inwestycyjnych. 

- W naszym regionie przedstawicielem, jeśli chodzi o obóz rządzący, jest poseł Zbigniew Dolata, apeluję - panie pośle. Skuteczności nie budujemy przez awanturnictwo medialne, ale poprzez działania, które wspierają bezpośrednio chociażby tego rodzaju inicjatywy. Mam nadzieję, że tym razem nie zawiedziemy się i to, co przynależne jest Wielkopolsce, Wielkopolska otrzyma - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński.

6 komentarzy

 • Link do komentarza avalon niedziela, 28 lutego 2021 12:15 napisane przez avalon

  PO-PiS (AWS)
  Ładnie to tak donosić na kolegów z jednej jakby nie było partii?
  PO-PiS to jedna wielka rodzina.

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 27 lutego 2021 18:10 napisane przez Koryfeusz

  Marko, co za bzdury wypisujesz? Zapewne chcesz dać do zrozumienie, że inteligencja polega na głosowaniu na PO. Otóż jak ktoś jest mądry, inteligentny to na PO głosować nie będzie. Co do funduszy to są biedniejsze regiony. Poza tym patrząc na ostatnią akcję z ZOL-em to ja nikomu z PO bym nie dał żadnych pieniędzy, nie można im ufać, że dobrze je wykorzystają.

 • Link do komentarza Julian sobota, 27 lutego 2021 00:48 napisane przez Julian

  Kiedyś PO, teraz PIS, a może odwrotnie? Jeden pies. Dymają nas wszyscy POPIS, a ciemnaki się cieszą. O jejku jakie dzbany. No, ale pozostaje jeszcze modlitwa. Tylko do kogo? Bo ten Wasz to ma teraz urlop

 • Link do komentarza pytacz piątek, 26 lutego 2021 20:28 napisane przez pytacz

  Marko, pożycz mi lupę, bo ja nie widzę tej inteligencji w Wielkopolsce. Chyba nie zaliczasz do niej tych strajkujących kobiet i wyznawców tej części społeczeństwa?

 • Link do komentarza Marko piątek, 26 lutego 2021 18:18 napisane przez Marko

  PiS nie lubi Wielkopolski bo wie że tutaj mieszkają ludzie inteligentni i pracowici. Próbują się mścić na ludziach. To ich koniec. Koniec takich indywiduów jak posłowie tej partii i senator kilku poprzednich kadencji.

 • Link do komentarza wiki kritina piątek, 26 lutego 2021 16:21 napisane przez wiki kritina

  Politycy związani z PO czy przede wszystkim z naszym regionem? Walczą o kasę dla nas, dla społeczności lokalnych, po co więc na lokalnym portalu mieszać w to politykę?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane