czwartek, 25 lutego 2021 09:28

Wyższe kary za parkowanie bez ważnego biletu

 

Od 1 kwietnia zmotoryzowani, którzy zdecydują się zaparkować w centrum i nie zapłacą za postój lub przekroczą opłacony czas, będą musieli liczyć się z wyższymi karami.

W minioną środę radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany stawek opłat dodatkowych, które obowiązywać mają na terenie Strefy Płatnego Parkowania w Gnieźnie. W ramach modyfikacji, które wprowadzono w regulaminie, od 1 kwietnia 2021 roku osoby pozostawiające auto w każdej z podstref powinni być przygotowani, że kary za niewykupienie biletu lub przekroczenie czasu, będą wyższe.

Zgodnie ze zmianami, za brak opłaconego biletu w każdej z podstref obowiązywać ma opłata dodatkowa w wysokości 180 złotych (do tej pory było to 75 zł). Ponadto w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej, nie później niż w terminie 7 dni od daty wystawionego wezwania, stawka ta wynosi 90 złotych (do tej pory było to 50 zł). 

W przypadku przekroczenia opłaconego czasu postoju w podstrefie A, B i C i przybycia do Biura Strefy Płatnego Parkowania w terminie 7 dni od daty wystawionego wezwania, kwota ta wynosić ma 50 złotych. Do tej pory stawka ta była zróżnicowana dla każdej z podstref i wahała się od 20 do 30 złotych. 

W razie nieuiszczenia opłaty dodatkowej w terminach określonych powyżej, Biuro ma wystawiać dodatkowe upomnienie w kwocie 180,00 zł, wraz z należnymi kosztami. Jak argumentowano w uzasadnieniu uchwały, wzrost cen kar motywowany jest wyrównaniem do opłaty dodatkowej obowiązującej w MPK Gniezno, gdzie również wynosi ona 180 złotych, a 90 złotych w przypadku uiszczenia opłaty w ciągu jednego dnia roboczego.

Temat wywołał krótką dyskusję na posiedzeniu rady, ale ostatecznie został przyjęty większością głosów i zmiany wejdą w życie zgodnie z podanym, wiosennym terminem.

16 komentarzy

 • Link do komentarza wilk czwartek, 04 marca 2021 13:23 napisane przez wilk

  Tam gdzie rządzi plajtforma z lewicą czyli w sumie przefarbowana komuna,w każdym mieście podwyżki dla mieszkańców !!!! Więc mam nadzieję,że to tałatajstwo w następnych wyborach rozsądni i uczciwi ludzie POGONIĄ,aby w mieście żyło się lepiej !!!!

 • Link do komentarza technologia poniedziałek, 01 marca 2021 10:18 napisane przez technologia

  O2 smartfona nie masz że męczysz się lataniem po parkomatach i szukaniem gdzie można rozmienić? Opłacić parkowanie możesz paroma kliknięciami w smartfonie.

 • Link do komentarza polonista niedziela, 28 lutego 2021 06:37 napisane przez polonista

  Panie O2-w polskim słowniku nie ma wyrazu "rozmieniać ", tylko " zmieniać ". Najpierw gramatyka, potem komentowanie.

 • Link do komentarza Oli sobota, 27 lutego 2021 21:34 napisane przez Oli

  Najgorzej.jak trzeba najpierw podjechać do bankomatu,żeby w ogóle mieć kasę na parkowanie.A czas leci.Podchodzi kontroler i D...Kara gotowa

 • Link do komentarza tomek sobota, 27 lutego 2021 19:23 napisane przez tomek

  o2 możesz też przez apkę. Złej baletnicy itd.

 • Link do komentarza O2 sobota, 27 lutego 2021 14:03 napisane przez O2

  Najbardziej lubię jak zabraknie 1zł, albo 0,50gr i muszę latać i rozmieniać albo kupować coś na siłę. Bo tylko gotówką bo tylko drobniaki. Masakra

 • Link do komentarza D.K. piątek, 26 lutego 2021 20:25 napisane przez D.K.

  Do tych obrońców podnoszonych kar. Czytajcie komentarze z włączonym rozumem. Przecież nikt tutaj nie kwestionuje kary. Ale podnoszenie jej na tak wysoki pułap jest bezmyślne, absurdalne i niedorzeczne. Tak się nie postępuje nawet wtedy, gdy chce się grać rolę nauczyciela i wychowawcy tych roztargnionych kierowców. Wprawdzie kara z zasady powinna mieć charakter dyscyplinujący, natomiast w gnieźnieńskim przypadku widać, ze tępota ludzka nie ma granic. Dzisiaj większość społeczeństw skłania się ku bardziej wyrozumiałym metodom karania. Zbyt sroga kara sprawia, że karany staje się jeszcze bardziej wrogi tym, którzy go karali. Nawet pierwotne społeczności wiedziały, że surowa kara nie jest dobrym sposobem na budowanie wspólnoty. Paradoksem jest, że kara jest skuteczna tylko wtedy, gdy karany ją zaakceptuje. Ale czy te proste prawdy trafiają do głów tych, którzy za takimi uchwałami głosują?

 • Link do komentarza beka z oburzonych piątek, 26 lutego 2021 18:11 napisane przez beka z oburzonych

  Nieznajomość przepisów nie jest usprawiedliwieniem. Większość miast ma strefy parkowania więc każdy średnio ogarnięty wie, że najpierw trzeba się rozejrzeć, zanim się zaparkuje i pójdzie. Boli was ta podwyżka co najmniej jakbyście korzystali z niskich kar :)))))

 • Link do komentarza Kibic piątek, 26 lutego 2021 17:54 napisane przez Kibic

  A panowie taksówkarze którzy stoją w strefie, oczekując na swoje miejsce na postoju czy wykupują bileciki? Ja muszę, a im strażnik miejski macha rączką na powitanie. Dziury na jezdniach może lepiej połatajcie bo można koła powyrywać nie wspomnę o chodnikach na których dziecko w wózku narażone jest na wstrząs mózgu. A osoby starsze to poprostu wychodzą na miasto jak na poligon, jeszcze są osoby niepełnosprawne które by musiały mieć wózek terenowy by przejechać przez to cudne zasyfione Gniezno. A wam się tutaj turyści marzą? Lepiej żeby nikt spoza mieszkańców tego gnoju nie oglądał bo wstyd się rozniesie na cały kraj.

 • Link do komentarza DANIEL piątek, 26 lutego 2021 08:47 napisane przez DANIEL

  Duże parkingi przed miastem, a po mieście tylko autobusami elektrycznymi. Kto to widział żeby w Gnieźnie było tyle samochodów, swobodnie przejść nie idzie. Gniezno jest stosunkowo małym miastem, powinna być perełką w śród miast, a jest jak widać misz masz.

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 25 lutego 2021 23:16 napisane przez Kierowca

  Do mieszkaniec. Strefy są już na całym świecie. Jak ktoś nie pomyśli to nie powinien być kierowcą. Prowadzenie pojazdu nie jest obowiązkowe. Proszę nie robić na siłę z ludzi bezmózgie istoty. Każdy jest dorosły i wie co robi, gdzie parkuje.

 • Link do komentarza szofer czwartek, 25 lutego 2021 21:48 napisane przez szofer

  ad. sio_partia - Ulica Dalkoska wymaga natychmiastowej reorganizacji ruchu. Te ogródki, które są pod nasypem powinny być natychmiast przeznaczone na parking dla samochodów, by udrożnić całą szerokość ulicy. Gdzie są ci, którzy zarządzają organizacją ruchu w naszym mieście? A ogródki, takie maleńkie i to pod nasypem kolejowym i przy tak ruchliwej ulicy, na które bez przerwy lecą spaliny są nieporozumieniem i Ochrona Środowiska powinna również w tej sprawie zabrać głos.

 • Link do komentarza pesymista czwartek, 25 lutego 2021 21:40 napisane przez pesymista

  Ale o co chodzi chcieliście pełowców do rady to teraz płacić i płakać trzeba myśleć przed wyborami teraz zrobią co tylko zechcą mogą sprzedać wszystkie działki i nieruchomości i nic im nie zrobicie.Tak rządziło peło w kraju i tak rządzi w mieście...

 • Link do komentarza sio_partia czwartek, 25 lutego 2021 13:13 napisane przez sio_partia

  A na jaką kare narażają się kier-owcy notorycznie parkujący swoje auta na pasie ruchu ? Chodzi o mieszkańców ul. Dalkoskiej pozostawiających swoje auta wszędzie w około.
  Kiedy służby zrobią z tym porządek? Czy dopiero jak stanie się jakaś tragedia.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 25 lutego 2021 11:57 napisane przez mieszkaniec

  Paranoja tej rady osiąga szczyty głupoty. Osobiście wiedziałem ludzi spoza Gniezna, którzy nawet nie skasowali biletu przez roztargnienie. Fakt, powinni poczytać o tym naszym nieprzyjaznym mieście wjeżdżając do jego beznadziejnego i pustego centrum. Ale stało się. Nie przez złośliwość dla byle jakiego miasteczka i jego władz, a tak ot, po prostu. Czasem się nie pomyśli. Zatem skazywanie ich na tak wysoką karę jest antyzaproszeniem dla nich i wielu ich znajomych do odwiedzania byłej stolicy Polski. Po otrzymaniu takiego mandatu nadchodzi moment poszukiwania siedziby Biura Parkowania, co dla przybyszów z daleka jest kolejną traumą, bo nie jest to łatwe zadanie., gdy do tej siedziby trzeba trafić np. z ulicy przy sądzie. Tak dbamy w Gnieźnie o rozwój turystyki za tego prezydenta.

 • Link do komentarza 51senator czwartek, 25 lutego 2021 10:16 napisane przez 51senator

  Prima Aprilis??

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane