poniedziałek, 25 stycznia 2021 08:01

Mieszkańcy zapychają kanalizację... odpadkami

 
Mieszkańcy zapychają kanalizację... odpadkami źródło: Google Street View

Dość nietypowy apel skierowany został do mieszkańców Gminy Niechanowo, w którym wójt zwraca się do użytkowników sieci kanalizacyjnej, aby zaprzestali oni wrzucania do niej odpadków. Jakich? W zasadzie... wszystkiego.

Kilka dni temu wójt gminy Niechanowo skierował do mieszkańców apel, zwracając się do tych osób, które są użytkownikami systemu kanalizacji sanitarnej. Prosi w nich o "prawidłowe korzystanie" z tego postępu cywilizacji, gdyż - jak można zrozumieć z treści pisma - prawdopodobnie spora część z obywateli nie potrafi tego robić. Efektem jest zapychanie się rur na różnych odcinkach sieci.

- Każdego miesiąca pracownicy Urzędu Gminy Niechanowo usuwają dziesiątki zatorów w gminnej sieci kanalizacyjnej. Zatory powstają w wyniku wrzucania do toalety przedmiotów, które nie powinny tam się znaleźć. Skutkiem takiego działania jest cofanie się ścieków do budynku, czego konsekwencją może być np. zalanie mieszkania albo ogrodu. Takie zjawisko powoduje straty materialne, jest uciążliwe dla mieszkańców i szkodliwe dla środowiska naturalnego - pisze wójt Szymon Robaszkiewicz w piśmie, skierowanym do mieszkańców.

Jak informuje dalej w apelu, ze studzienek kanalizacyjnych pracownicy obsługujący system wyciągają m.in. takie odpadki zapychające sieć jak np. "nasączane chusteczki, zużyte materiały, ręczniki higieny osobistej (pampersy, wkładki higieniczne, patyczki do uszu, itp.), odpady kuchenne, popioły i żużle z domowych palenisk, odpady z resztek zwierząt - kości mięsa, kamienie, oleje samochodowe, większe ilości olejów jadalnych, materiały budowlane czy odzież".

- To tylko niektóre z odpadów, jakie zamiast na składowisko śmieci trafiają do kanałów, odprowadzających sanitarne ścieki - wyjaśnia wójt. Jak dalej dodaje, takie działania narażają gminę na dodatkowe koszty, gdyż poza koniecznością ich wyciągnięcia i utylizacji, powoduje to też uszkodzenia pomp w przepompowniach ścieków. 

Obecnie do sieci kanalizacyjnej w gminie należą m.in. Niechanowo, część Cielimowa, Arcugowa, Malczewa, Marysina i Mikołajewic. W sumie jest to kilkuset odbiorców, a z roku na rok sieć jest powiększana.

- W związku z powyższym Wójt Gminy Niechanowo zwraca się z apelem do mieszkańców, których domy są przyłączone do systemu kanalizacji sanitarnej o prawidłowe korzystanie z kanalizacji zgodne z zawartymi umowami na odbiór ścieków. Sprawi to, że działania zgodne z przyjętymi zasadami przyniosą przede wszystkim wspólne korzyści dla mieszkańców naszej gminy - wyjaśnia na końcu wójt. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza łycha poniedziałek, 25 stycznia 2021 22:02 napisane przez łycha

    Już chcecie podwyższyć cenę za ścieki tak samo jak opłatę za śmieci w tej gminie tylko podwyżki się liczą dla wójta i jego zauszników....Inwestycji praktycznie brak tyle było obiecane aby tylko koryto było a teraz zdzieranie z podatników kasy.

  • Link do komentarza mieszkańcy niechanowa są fajni poniedziałek, 25 stycznia 2021 12:26 napisane przez mieszkańcy niechanowa są fajni

    A jakby zrobić coś takiego ze w każdym mieszkaniu przy rurze odprowadzającej ścieki zamontować taką siatkę która będzie zatrzymywać wszystkie syfy wrzucane do toalety to będzie zatykać kanalizę tylko w tych mieszkaniach

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane