czwartek, 14 stycznia 2021 14:30

Powiat z budżetem na 2021 rok

 
Powiat z budżetem na 2021 rok kadr z nagrania

W czwartkowe popołudnie radni powiatowi większością głosów podjęli uchwałę za przyjęciem projektu budżetu na 2021 rok. 

Po raz pierwszy w historii radni powiatowi nad tak ważnym dokumentem, jakim są finanse i planowane przychody oraz wydatki w kolejnym roku, obradowali w formie zdalnej. Niemniej, mimo iż komisje przyjmowały formę spotkań mniejszych grup osób, to na wirtualnym posiedzeniu pojawili się prawie wszyscy działacze.

Budżet Powiatu Gnieźnieńskiego na 2021 rok zakłada uzyskanie dochodów w wysokości 164 797 666,70 zł, a wydatki na poziomie 180 276 376,85 zł. Jednocześnie zaplanowany deficyt na przyszły rok przewidywany jest na kwotę 15 478 710,15 zł.

W ramach tej kwoty najbardziej interesujące są zawsze wydatki majątkowe i tak na drogi publiczne planuje się wydatek 6 mln 358 tys. złotych, z czego najważniejszymi inwestycjami są budowa ścieżki rowerowej z Kiszkowa do Sroczyna, przebudowa drogi Witkowo - Malenin oraz Kamieniec - Łagiewniki Kościelne - Ujazd. W samym Gnieźnie remontu doczeka się nawierzchnia ul. Słonecznej odcinek od hurtowni elektrycznej do ul. Kawiary, przebudowana zostanie ul. Słowackiego od ronda do ul. Kochanowskiego czy zaplanowano mniejsze prace na ul. Wesołej, 17 Dywizji Piechoty czy ul. Winiary.

Przyjęcie uchwały opóźniło się z uwagi na konieczność przyjęcia niezbędnych autopoprawek oraz poznania opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ostatecznie, w tradycyjnym "ostatnim słowie" przed przyjęciem projektu, głos zabrali przedstawiciele klubów.

Po wymienieniu szeregu wydatków oraz planowanych do realizacji zadań, radny Radosław Sobkowiak z klubu Koalicji Obywatelskiej przyznał: - Wprowadzony 20 grudnia 2019 roku program postępowania ostrożnościowego, przyjęty przez radnych powiatu gnieźnieńskiego, wbrew niektórym radnym nie był politycznym, a właśnie nad wyraz ekonomicznym - stwierdził radny Radosław Sobkowiak, wskazując iż budżet na 2021 rok jest możliwy do realizacji w swoim kształcie dzięki właśnie tej decyzji: - Dzięki temu Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego miał wyznaczone kierunki działania do poprawy sytuacji finansowej jednostki, zapewnienia płynności finansowej na kolejne lata oraz umożliwienia realizacji następnych budżetów, m.in. tegorocznego, zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych.

Jako drugi i ostatni głos opiniujący projekt uchwały, wypowiedział się radny Marcin Makohoński z klubu Prawa i Sprawiedliwości: - Projekt budżetu na 2021 rok przedstawiony przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego, przez koalicję PO-SLD jest niewątpliwie ostrożny, bez szerszej wizji na kolejne lata. Trudno jednak mówić o takiej ekonomicznej dalekowzroczności, kiedy jako Powiat nie mamy wciąż uchwalonej nowej strategii działania, programu operacyjnego czy też planu rozwoju lokalnego. Świadczą o tym chociażby rezerwy, które planuje się na poziomie aż 4,6 mln złotych z czego milion złotych to rezerwa ogólna. Pokazują one doskonale, że przyjmujemy postawę oczekiwania, a nie wyjścia z inicjatywą - mówił, wskazując m.in. małe wydatki na szpital i to tylko na spłatę ujemnego wyniku finansowego placówki, a także wyraził wątpliwości nad niskimi kwotami na przebudowę dróg czy meliorację. 

Ostatecznie za przyjęciem uchwały budżetowej zagłosowało 20 radnych na 26 zalogowanych w zdalnym posiedzeniu - przeciwko było tylko 6 działaczy.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Julian czwartek, 14 stycznia 2021 20:46 napisane przez Julian

    Powiat nie dba o kierowców. Drogi powiatowe to jest kpina i degrengolada. Podobnie wydział komunikacji.

  • Link do komentarza Weronika czwartek, 14 stycznia 2021 18:41 napisane przez Weronika

    Na budżet w obecnych, ciężkich i niewiadomych czasach ... NIE MA MOCNYCH .

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane