poniedziałek, 28 grudnia 2020 13:31

Upamiętniono 102. rocznicę wyzwolenia Gniezna

 

W poniedziałkowe południe odbyły się skromne uroczystości związane z przypadającą w tym roku 102. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego.

W dzień po poznańskich uroczystościach i 102 lata po tym, jak gnieźnianie zajęli urzędy i instytucje na terenie miasta, odbyły się obchody upamiętniające tamto wydarzenie. Z oczywistych powodów nie mogły one mieć wymiaru, który im towarzyszył w ostatnich latach, jednakże wiele z inicjatyw odbywa się także w formie wirtualnej. 

W poniedziałek o godzinie 12 w katedrze odprawiona została msza święta w intencji poległych powstańców wielkopolskich, sprawowana przez ks. inf. Jana Kasprowicza. Przed nią lub tuż po niej, delegacje samorządowców, stowarzyszeń i innych organizacji złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra, gdzie spoczywa kilkudziesięciu gnieźnian poległych w walkach pod Szubinem, Inowrocławiem i Rynarzewem.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane