piątek, 04 września 2020 12:47

„Zastępca dyrektora do dymisji” kontra „poseł to zadymiarz polityczny”

 

Wojewoda Wielkopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, unieważniające uchwałę Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego odnośnie powołania Mateusza Hena na zastępcę dyrektora szpitala, gdyż jego zdaniem był osobą do tego niekompetentną. Starosta twierdzi, że decyzja ta jest nieprawomocna.

Sprawa dotyczy uchwały Zarządu z 29 kwietnia 2020 roku, kiedy to Mateuszowi Henowi powierzono pełnienie obowiązków dyrektora Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Na ten krok zdecydowano się w momencie, kiedy rozwijała się sytuacja epidemiczna oraz stanowisko dyrektora lecznicy było nieobsadzone po jego opuszczeniu przez Michała Ogrodowicza, co nastąpiło w lutym br. W rostrzygnięciu nadzorczym, wydanym w połowie sierpnia br., wydanym przez Wojewodę Wielkopolskiego czytamy: - W ocenie organu nadzoru, instytucja "powierzenia pełnienia obowiązków" nie znajduje oparcia w przepisach prawa, ani na gruncie u.d.l., ani ustawy o samorządzie powiatowym - nie przewiduje jej zwłaszcza wskazany jako podstawa prawna podjętej uchwały art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie powiatowym - zawarto w uzasadnieniu i jak dalej wskazano: - Obsadzenie stanowiska kierowniczego w tego typu placówce musi bowiem zawsze nastąpić przy zachowaniu ustawowych wymagań, tj. m.in. przeprowadzenia konkursu. Możliwość powierzenia obowiązków kierownika bez wymogu przeprowadzenia konkursu w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą musiałaby bowiem wynikać wprost z przepisów prawa - czytamy, a Wojewoda Wielkopolski wskazuje na to, że Zarząd "przyjął domniemanie swoich kompetencji niewyrażonych wprost w obowiązujących przepisach". 

Kilka tygodni temu Mateusz Hen przestał pełnić obowiązki dyrektora - na tę funkcję powołano Grzegorza Sieńczewskiego. Od tej pory powrócił on do swojej wcześniejszej funkcji zastępcy dyrektora ds. lecznictwa. 

Dalej, co wskazano w powyższym piśmie, Wojewoda wskazał na czynniki, jakie muszą sprzyjać powoływaniu osoby na stanowisko dyrektora podmiotu leczniczego. Wśród nich jest m.in.: nie została prawomocnie skazana za przestępstwo popełnione umyślnie. To jest warunek, na który powołuje się poseł Zbigniew Dolata także w kontekście powoływania zastępcy dyrektora, gdyż w jego mniemaniu Mateusz Hen go nie spełnia: - Powinien takie zaświadczenie złożyć, a nie może bo jest osobą karaną. Ergo - nie może pełnić funkcji zastępcy dyrektora ds. lecznictwa i w trybie natychmiastowym powinien zostać z tej funkcji zwolniony - stwierdził na piątkowej konferencji poseł, dodając iż w konkursach, które organizowane były przez szpital m.in. na stanowisko pielęgniarki naczelnej czy oddziałowej, warunkiem była niekaralność: - Krótko mówiąc - władze powiatu i Zarząd powiatu z panem Gruszczyńskim na czele oraz sam Mateusz Hen wiedzą, że prawo wymaga wprost, aby osoba pełniąca funkcje dyrektora szpitala i zastępcy, legitymowała się tym przymiotem niekaralności. Pan Mateusz Hen jest osobą karaną. Jego zwolnienie w trybie natychmiastowym jest rzeczą oczywistą, powinno nastąpić niezwłocznie - mówił Zbigniew Dolata. 

Jak dodał radny powiatowy Marcin Makohoński, pojawiają się kolejne wątki w tej sprawie, bowiem wobec Mateusza Hena obecnie skierowano kolejne zarzuty - związane z potrąceniem kobiety na ul. 3 Maja, do którego doszło przed rokiem, a także nakłanianie poszkodowanej do składania fałszywych zeznań.

- Dlaczego zarząd powiatu, koalicja PO-SLD, pan starosta Gruszczyński, powierzyli Mateuszowi Henowi nadzór nad rozbudową szpitala? To jest rzecz zupełnie zdumiewająca, że osoba wielokrotnie karana, na której ciążyły, jak informowałem kilka miesięcy temu, zarzuty o udział w mafii paliwowej i mafiach vatowskich i inne zarzuty oraz wyroki, które są prawomocne i nie uległy zatarciu. Dlaczego zastępca dyrektora ds. medycznych otrzymał taki zakres obowiązków? To jest rzecz zdumiewająca - stwierdził Zbigniew Dolata. Jak dodał, cała sytuacja rodzi pytania o to, czy decyzje podejmowane przez Mateusza Hena są zgodne z prawem, skoro on sam w jego opinii nie powinien sprawować tej funkcji. Dalej dodał, że zastanawia go "parasol ochronny", jaki został roztoczony nad zastępcą dyrektora szpitala. Odniósł się też do posłanki Pauliny Hennig-Kloski, która kierowała wiele zarzutów wobec poprzedniego dyrektora Krzysztofa Bestwiny: - Wymyślała nieistniejące przestępstwa, a w obecnej sytuacji pani poseł milczy. Czy popiera działania Piotra Gruszczyńskiego, czy popiera Mateusza Hena. Również poseł Tadeusz Tomaszewski jako współkoalicjant powinien się w tej sprawie wypowiedzieć. Są to rzeczy, które budzą najwyższy niepokój i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia naszych mieszkańców. Po drugie narażają finanse powiatu, publiczne środki, na bardzo poważne niebezpieczeństwo niewłaściwego wydatkowania, czy wręcz niebezpieczeństwo przestępczego wydatkowania. Tu stawiamy znak zapytania.

W odpowiedzi na słowa parlamentarzysty starosta Piotr Gruszczyński stwierdził: - Pan poseł Dolata jest osobą specyficzną, jest to tzw. zadymiarz polityczny, który wywołuje co chwilę jakieś napięcia wiedząc, że są instytucje i organy, które rozstrzygają pewne kwestie - stwierdził, dodając iż rozstrzygnięcie Wojewody Wielkopolskiego jest nieprawomocne i będzie zaskarżone: - Niestety prawo jest takie, że interpretacja pewnych faktów może mieć wielorakie znaczenie. W ocenie naszych prawników nie wydarzyło się nic, co byłoby niezgodne z prawem. Przypomnę, że poseł Dolata był jednym z inicjatorów, kiedy po tygodniu od mojego powołania na starostę, chciał mnie już odwoływać. Co więcej, pan poseł Dolata był tą osobą, która mówiła iż mnie z tego urzędu powinno wyprowadzić CBA. Jeśli chodzi o parasol ochronny, to pan poseł pomylił znaczenie tego słowa, bo jeśli go roztaczam, to nad tym posłem i jego kompetencją - mówił Piotr Gruszczyński.

Odnosząc się do przyszłości Mateusza Hena w lecznicy starosta stwierdził: - Jeśli pana posła Dolatę interesują dalsze losy pana Hena, co będzie w związku z jego wicedyrektorowaniem, to o tym decyduje dyrektor szpitala, a nie starosta. Pytany o kwestię jego karalności odpowiedział: - Gdyby pan poseł Dolata miał przekonywujące dowody, że jest tak jak mówi, to ta sprawa już dzisiaj byłaby w prokuraturze lub sądzie, oczywiście z inicjatywy pana posła. Jeśli do dzisiaj tego nie zrobił, to znaczy, że nie ma żadnych argumentów.

20 komentarzy

 • Link do komentarza belfer wtorek, 08 września 2020 17:54 napisane przez belfer

  Sztyrlic, twoje wywody tyle są warte, co twoja ortografia. Najpierw marsz do księgarni po podstawowy słownik ortograficzny, a potem weź się za mądrowanie. A skoroś taki biegły w internecie, to podsuwam tobie i twojemu idolowi ze starostwa te stronę. Was w aferach nic i nikt nie przebije!
  https://naszeblogi.pl/39900-afery-po-kolejna-setka-od-1500

 • Link do komentarza Wyborca wtorek, 08 września 2020 16:26 napisane przez Wyborca

  Pośle Dolata, proszę zająć się wydziałem komunikacji. Z perfekcyjnie chodzącego organizmu doprowadzono do tego że ludzie znowu stoją w kolejkach kilka godzin. Nikt się niczym nie przejmuje.

 • Link do komentarza Rota poniedziałek, 07 września 2020 22:54 napisane przez Rota

  Kim pan jest panie Krawczyk ??? Jakim prawem nazywa ludzi ciemnogrodem, brak u pana kultury........

 • Link do komentarza łycha poniedziałek, 07 września 2020 21:59 napisane przez łycha

  Do wszystkich popleczników pełowców i lewaków ,na Zbycha patrzeć nie możecie dlaczego?????Bo jest z pisu walczącego z wywrotowcami i dewiantami z lgtb i to was boli ,panie K. idź na marsz równości i nie udzielaj się tu bo nie masz racji. Zobaczcie jakie są trudności ,żeby zarejestrować samochód cały dzień w kolejce w starostwie niech krawiec o tymsię lepiej wypowie.....

 • Link do komentarza Remik poniedziałek, 07 września 2020 18:41 napisane przez Remik

  ad. Wojciech Krawczyk -Pan także w swoim życiu uczynił ludziom wiele przykrości, a oni jakoś nie czują do Pana urazy i nie pałają zemstą. I proszę nie utożsamiać posła Dolaty z całym PiSem, bo to bardzo niesprawiedliwe. Sam Pan wie, że PiSowi daleko do afer partii, którą teraz Pan darzy sympatią, więc radziłbym raczej daleko idącą ostrożność, by przez pryzmat jednego posła oceniać wszystkich zwolenników Prawa i Sprawiedliwości.

 • Link do komentarza heh poniedziałek, 07 września 2020 15:41 napisane przez heh

  A kto to jest ten Zbigniew?

 • Link do komentarza SZTYRLIC poniedziałek, 07 września 2020 08:38 napisane przez SZTYRLIC

  Misiewicze, Banasie, Szumowscy, Bestwina i inni pisowscy działacze bez zarzutu???? A przecież cytowany przez Dolatę Bestwina( wcześniej radny PiS-u) zawarł umowę w szpitalu w Gnieźnie na usługi hirurgiczne z podmiotem z Poznania ( nasi miejscowi lekarze na bruk ) a usługi były droższe o około 2 mln. ????? kto miał w tym interes ??? Co mówiono o pisowskim dyrektorze szpitala - jest tajemnicą poliszynela ???????

 • Link do komentarza techniczny poniedziałek, 07 września 2020 08:30 napisane przez techniczny

  No szkoda, że poseł Dolata chowa się za immunitetem, pewnie miałby kilka wyroków sądowych i zarzutów prokuratorskich na swoim koncie???

 • Link do komentarza Wojciech Krawczyk niedziela, 06 września 2020 21:50 napisane przez Wojciech Krawczyk

  Rządy PIS to chamstwo, bezczelność, arogancja władzy, sterowanie ciemnogrodem, hipokryzja, cynizm, nepotyzm itd. Dolata to nieliczący się poseł, który manipuluje faktami i lokalnie wywołuje rozróby w celu zbicia kapitału politycznego od fanatyków pisu i ciemnogrodu. Sam kryje się za immunitetem i ja sam osobiście pomimo głosowania w Sejmie o uchylenie immunitetu nie mogłem pozwać Dolaty w sprawie karnej o narażenie moich dóbr osobistych, co było zagrożone do 3-ch lat pozbawienia wolności dla Dolaty. Ponadto do tej pory nie wyjaśniono spraw o których pisała prasa a dotyczących zatrudniania przez Dolatę pracownika na czarno i zniknięcia z biura Dolaty 70 tys. pieniędzy Kancelarii Sejmu ???? "WIDZI W OKU SWOJEGO BRATA ŹDŹBŁO A W SWOIM NIE WIDZI BELKI"

 • Link do komentarza Rita niedziela, 06 września 2020 14:08 napisane przez Rita

  Zastanówcie się co piszecie. Prawda w oczy kole. Nie dość ,ze czepiacie się p. Dolary to jeszcze ruszacie żonę nie mająca z tym nic wspólnego . Poseł jak każdy inny reprezentuje swoich wyborców . Przy kolejnych wyborach będzie możliwość wymiany ich wszystkich i po sprawie.

 • Link do komentarza Zbinia niedziela, 06 września 2020 11:58 napisane przez Zbinia

  DO ZBIGNIEWA To kto w końcu potraci tę kobietę, kto wnioskował o upadłość oszukując sądy, dolata czy obywatel M.H... Czyżbyś Zbigniewie wypił herbatkę z lipy zamiast malinowej ????

 • Link do komentarza Zygmunt niedziela, 06 września 2020 10:10 napisane przez Zygmunt

  Dolata ty popatrz wokół siebie czy nie ma skandali obyczajowych w twoim otoczeniu.

 • Link do komentarza Obywatel niedziela, 06 września 2020 10:06 napisane przez Obywatel

  Może by Dolata podał swe osiągnięcia dla Gniezna, co załatwił bo jakoś tego nie widać. Dolatę wykreował Wojciech Krawczyk, pamiętam dokładnie a dzisiaj gra wielkiego znawcę każdego tematu, kto twierdzi że wie wszystko TO NIE WIE NIC. Trochę kultury wymagane jest od posła. Gdzie te drogi Dolaty w powiecie, gdzie pomoc dla PKS Gniezno i ile to PIS płaci za 1 km dla przewoźników. Jak tam służba zdrowi co powie w tym zakresie Dolata.

 • Link do komentarza Zbigniew sobota, 05 września 2020 13:15 napisane przez Zbigniew

  Panie Dolata, czasem trzeba wiedzieć, kiedy że sceny zejść....
  Ewidentnie widać, że jest Pan sterowany kobiecą ręką....

 • Link do komentarza starszy nad Językiem sobota, 05 września 2020 13:02 napisane przez starszy nad Językiem

  Kwintesencja sensu wypowiedzi w wykonaniu starszego nad Urzędem:
  specyficzny zadymiarz, polityczny, pewne kwestie, pewne fakty o wielorakim znaczeniu... No i w końcu dowiedzieliśmy się chyba, że pani Dolatowa ma na imię Kompetencja.

 • Link do komentarza Wyborca sobota, 05 września 2020 10:31 napisane przez Wyborca

  Jest taki ktoś na wysokim stanowisku w starostwie co donosi hotdog i torby do samochodu pewnym osobom a wynosi informacje. Dziwic sie ze na ostatnim spotkaniu PO prawie nikt nie przyszedł. Popiera się ludzi Pisu a swoich poniewiera. Do tego doprowadziły rządy owocowego duetu w po i starostwie.

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 05 września 2020 10:29 napisane przez rezigiusz

  Czyżby "zbliżały się wybory" bo ten poseł z reguły "nadpobudliwy" jest przed nadchodzącymi wyborami.

  Jak znam życie to z strony obu panów jest torobione pod publikę, a po południu była"kawa z prądem"

 • Link do komentarza Rota piątek, 04 września 2020 21:46 napisane przez Rota

  Pan Dolata atakowany za prawdę , osoby karane powinny się same wycofafac ale one nie maja honoru. Kiedy wrócimy do czasów Gniezna godnego jego historii.

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 04 września 2020 14:50 napisane przez Mieszkaniec

  To ja proponuje aby ktos sie zajął mpk gjiezno, kyore w roku szkolnym nie puszcza autobusów

 • Link do komentarza Paniodpolskiego piątek, 04 września 2020 13:14 napisane przez Paniodpolskiego

  cytat z wypowiedzi starosty:
  "Niestety prawo jest takie, że interpretacja pewnych faktów może mieć wielorakie znaczenie"
  Co wielorakiego jest w stwierdzeniu ustawowym (ustawa o działalności leczniczej i rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie przeprowadzania konkursów na stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym) że osoba pełniąca funkcje kierownicze w szpitalu ma się okazać zaświadczeniem o niekaralności ? W szkole podstawowej uczą już czytać ze zrozumieniem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane