wtorek, 01 września 2020 17:35

Na Dalkach upamiętniono poległych i zamordowanych w trakcie wojny

 

Mieszkańcy, samorządowcy, mundurowi i poczty sztandarowe wzięli udział w uroczystościach, upamiętniających wybuch II wojny światowej.

Wydarzenie po raz pierwszy nie odbyło się tradycyjnie pod pomnikiem w Parku im. T. Kościuszki, ale w innym, nieco bardziej symbolicznym miejscu. Uczestnicy uroczystości spotkali się na mszy świętej, sprawowanej w kaplicy parafii pw. Matki Zbawiciela przy ul. Ludwiczaka na Dalkach. Do 1939 roku była to siedziba Uniwersytetu Ludowego, zlikwidowanego po zajęciu Gniezna przez Niemców. W listopadzie tego samego roku, w przyległym do niego parku, dokonano jednej z pierwszych w mieście egzekucji na 24 Polakach. 

W trakcie mszy świętej, sprawowanej przez ks. Bogumiła Czulińskiego, modlono się w intencji żołnierzy, którzy polegli w obronie ojczyzny, a także pomordowanych w trakcie okupacji. Tuż po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, ustawiony w miejscu, gdzie rozstrzelano i początkowo pochowano zabitych (po wojnie ich szczątki przeniesiono na cmentarz przy ul. Witkowskiej). Wśród zamordowanych byli przede wszystkim zakładnicy pochodzący z podgnieźnieńskich miejscowości: Drachowa, Gębarzewka, Kłecka, Owieczek, Przysieki i Świniar, którzy m.in. brali udział w obronie Kłecka we wrześniu 1939 roku.

Po dotarciu wszystkich pod pomnik, do zgromadzonych przemówił prezydent Tomasz Budasz, który podkreślił znaczenie pamięci w kontekście wspominania dramatycznych wydarzeń sprzed ponad 80 lat. Tuż po tym uczestnicy złożyli pod tablicą z nazwiskami zabitych kwiaty i znicze. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane