czwartek, 13 sierpnia 2020 14:08

Mieszkańcy gminy borykają się z brakami wody

 

Są położeni na skraju wodociągu, prowadzącego przez część Gminy Gniezno i w ostatnim czasie wody w kranie mają coraz mniej lub nie ma jej w ogóle.

Z naszą redakcją skontaktowała się jedna z mieszkanek gminy Gniezno, która ma swój dom na skraju Jankowa Dolnego. Jak przyznaje, z roku na rok w tej części gminy narasta problem dostępności do wody pitnej, szczególnie właśnie w tej wsi. Temat dotyczy wodociągu, który obsługiwany jest przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Łabiszynku. Linia ta biegnie przez Jankówko, Jankowo Dolne aż do torów kolejowych będących granicą z Wierzbiczanami. 

-  Od lat nie tylko ja mam w okresie letnim przerwy w dostawie wody. Trwają one zwykle kilka godzin, od ok.18.00 do 23.00. Brak wody występuje w momencie, gdy mieszkańcy okolicznych domów zaczynają podlewać swoje ogródki. Jednak w ostatnich dniach, gdy tylko temperatura osiągnęła 28 st.C., wody nie ma przez większość dnia. Wczoraj od 18.00 do 23.00, dziś od 10.00 do 15.00 i ponownie od 18.00 czyli teraz, kiedy piszę tę wiadomość i chcę zrobić kolację dzieciom oraz wykąpać je po upalnym dniu. Raczej nie uda się to w normalny sposób, podobnie jak wczoraj - pisze do nas pani Regina i jak dalej dodaje, sytuacja staje się coraz bardziej uciążliwa: - Wykonaliśmy kilka telefonów. Do Spółdzielni Mieszkaniowej - odpowiedź jest taka, że mieszkańcy mają zbyt duże zużycie wody, że działki letniskowe w Jankowie Dolnym straciły (spaliła im się) pompę, która pompowała wodę z jeziora, więc używają tej z wodociągu. Do tego pełno nowych przyłączy na tym odcinku wodociągu - przyznaje. Jak nam przekazano, informacja o uszkodzeniu pompy na Kalinie nie jest jednak prawdziwa.

Zdaniem mieszkanki problem będzie narastał, zwłaszcza iż przy drodze z Jankowa Dolnego do Wierzbiczan Gmina Gniezno od jakiegoś czasu próbuje zbyć kolejne działki pod zabudowę jednorodzinną. Kilka dni temu na stronie gminy zamieszczony został komunikat zarządu wspomnianej spółdzielni, która "apeluje o rozważne i oszczędne korzystanie z wody w okresie upałów". W dalszej treści próbuje się wpłynąć na emocje odbiorców, by myśleli oni o innych użytkownikach sieci, którzy nie mogą pobierać wody przez to, że ktoś podlewa w tym czasie ogródek. Jak jednak wiadomo, takie apele zawsze idą swoją drogą, a działania mieszkańców swoją. Dowodem na to są komentarze, które pod apelem na Facebooku na stronie gminy zamieścili mieszkańcy.

- Dobrze, że nie wydałam 30 tys. na stworzenie nowej sieci (bo oczywiście na zwykle przyłącze nie dostałam pozwolenia), tylko będę inwestować w studnię głębinową. Jak widzę jaki jest problem z wodą u moich rodziców, to mnie krew zalewa! Totalne zero i brak normalnego funkcjonowania (brak możliwości włączenia pralki, zmywarki itd.) wyzysk - pisze jedna z użytkowniczek. Inna przyznaje: - Czas najwyższy na modernizację ujęcia wody, ponieważ hydrofornia jest niewydolna w stosunku do tak dużej ilości odbiorców wody. Prezes podpisuje wszystkim zgody na przyłącze nie biorąc pod uwagę tego, że hydrofornia nie jest w stanie tego uciagnąć. A będzie tylko gorzej bo budują się osiedla. 

W sprawie braków wody, jak informuje samorząd, interweniował Urząd Gminy Gniezno, po czym wznowiono jej dostawę. Mimo to problem nie znika, a braki nadal występują. W przyszłym tygodniu w tej sprawie ma się odbyć spotkanie mieszkańców, którzy mają już dość takiej sytuacji. Do sprawy wrócimy.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Iza sobota, 15 sierpnia 2020 22:36 napisane przez Iza

  Pan prezes z Łabiszynka ma wszystkich w dupie.
  Jak go nie odwołają to nic się w tej sprawie nie zmieni. Choć on myśli ze jest nietykalny....

 • Link do komentarza Michał piątek, 14 sierpnia 2020 10:30 napisane przez Michał

  Dzień Dobry .
  Proponuje abyście Państwo sprawdzili temat inwestycji w renowacje / modernizacje przepompowni Jankówko , która jest własnością spółdzielni Labiszynek w latach 2012-2020 . Ponieważ Prezes spółdzielni miał duże problemy z udzieleniem informacji o przetargu i przedstawieniem danych o inwestycji a jeżeli sie orintuje to w przypadku dofinansowania z pieniędzy unijnych powinien te wiedzę upublicznić .!

 • Link do komentarza Doświadczony w zmaganiach piątek, 14 sierpnia 2020 08:29 napisane przez Doświadczony w zmaganiach

  Witam!!!
  Z doświadczenia - wszystko czym zawiaduje Spółdzielnia z Łabiszynka sypie się i niedomaga, a Pan "PREZES" to stary "lis" i "cwaniak".
  Wniosek jest jeden: ktoś inny musi zająć się obsługą tego wodociągu albo nic się nie zmieni!!!

  Pozdrawiam!!!

 • Link do komentarza marek czwartek, 13 sierpnia 2020 20:37 napisane przez marek

  ale ważne, że woda w basenie się napełnia

 • Link do komentarza Andrzej czwartek, 13 sierpnia 2020 16:12 napisane przez Andrzej

  Dzień dobry

  Nie wiem do kogo wykonała telefony Mieszkanka, ale chcę poinformować Mieszkańców Gminy Gniezno, że pompy dostarczające wodę do podlewania na ROD Kalina są sprawne i od wiosny bez problemów dostarczają wodę. Dodatkowo dodam, że posiadamy dwie pompy, które pracują na zmianę raz jedna raz druga.
  Tak więc, żaden pożar nie miał miejsca a najlepiej o tym wie Straż Pożarna.
  Tak samo jak inni mieszkańcy Gminy borykamy się z brakiem wody pitnej i również mając na uwadze kwestie oszczędzania zamieściliśmy na naszej stronie internetowej prośbę o zmniejszenie jej zużycia.

  W związku z powyższym proszę o sprostowanie wiadomości zawartych w artykule i zamieszenia przeprosin za niezasadne oskarżenie że to działkowcy są winni braku wody pitnej.

  Pozdrawiam
  Prezes ROD Kalina
  Andrzej Klimuk

  PS. Telefon do kontaktu zamieszczony na stronie internetowej

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 13 sierpnia 2020 16:06 napisane przez urzędas

  Przez lata w tej gminie trwała gospodarka bez rozwagi. Kto chciał swoje pole dzielić na działki, ten nie miał problemu. No i stało się, co się miało stać. Wody brakuje, w kolejce ustawią się nowi mieszkańcy po asfaltowe drogi,potem po gaz, no i oczywiście kanalizację. Nowa wójt powinna położyć kres takiej nierozważnej rozbudowie gminy, bo poszatkowane osiedla nigdy nie doczekają się pełnej infrastruktury. Chyba, że wyłożą swoją kasę na to, ale jak wiadomo, ludzie mają raczej roszczenia wobec władz.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane