piątek, 10 lipca 2020 09:32

Bezpłatne badania kolonoskopii - zbadaj się, zanim będzie za późno

 

Może nie być wykryty przez wiele lat, bo rozwija się bezobjawowo. Dopiero przypadek może sprawić, że stwierdzimy coś niepokojącego w naszym organizmie - istnieje jednak możliwość profilaktycznego, bezpłatnego badania. 

Rak jelita grubego to jeden z tych nowotworów, który bardzo podstępnie rozwijają się w ludzkim organizmie przez bardzo długi czas, nie dając żadnych symptomów. Na jego powstawanie sprzyja wiele czynników, ale co istotne - znacznie częściej atakuje on mężczyzn niż kobiety, a największa liczba zachorowań przypada po ukończeniu 60. roku życia. Rak jelita jest też drugą przyczyną zgonów w naszym kraju, jeśli chodzi o nowotwory. Dlatego ważna jest profilaktyka.

Istnieje możliwość wykonania bezpłatnych badań kolonoskopii - są one dostępne dla:
- wszystkich osób w wieku od 50 do 65 lat bez objawów raka jelita grubego
- wszystkich osób w wieku 40 - 65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodziców, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego
- osoby w wieku 25 - 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha

Do wykonania badania nie są potrzebne skierowania - są one realizowane w ramach programu Ministerstwa Zdrowia. Wystarczy się umówić telefonicznie z przychodnią Vivax przy ul. Podkomorskiej 4 w Gnieźnie pod numerem telefonu 61 425 44 90. Na miejscu zapewniony jest bezpłatny preparat przygotowujący do badania. Sam program bezpłatnych badań przesiewowych jelita grubego jest elementem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane