sobota, 20 czerwca 2020 11:42

Znamy już przyszłe oblicze „Wenecji” po uwagach mieszkańców

 

Liczne uwagi od mieszkańców, konsultacje i wciąż oczekiwanie na opinie - dziś można było zapoznać się z przyszłością zagospodarowania otoczenia Jeziora Jelonek. 

W styczniu br. odbywały się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości gnieźnieńskiej Wenecji, a dokładniej to zagospodarowania Parku Piastowskiego. Jego rewitalizacja ma zostać rozłożona na najbliższe cztery lata, ale projektowanie już trwa i po spotkaniu na początku roku mieszkańcy mieli możliwość składania uwag co do przedstawionego projektu. Teraz poznaliśmy opinie na temat zaakceptowanych, odrzuconych lub odłożonych w czasie pomysłów.

- Ideą było, aby ten obszar był dla mieszkańców Gniezna, dostępne dla nas wszystkich i ta idea przyświecała nam podczas produkcji tego projektu. W związku z powyższym staraliśmy się wziąć pod uwagę wszystkie postulaty, jakie były na poprzednich konsultacjach. Jak już mówiliśmy - projekt dla mieszkańców, uwzględniliśmy propozycje małej architektury np. ławek naprzeciwko siebie, aby część z nich była w cieniu, a inne w słońcu. Jeśli chodzi o drogę rowerową, uwzględniliśmy dwie nawierzchnie, zupełnie różne, aby przestrzeń była bezpieczna dla rowerzystów i pieszych, rozdzielonych krawężnikiem, co dodatkowo poprawi bezpieczeństwo, jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, niedowidzące - będzie to zmiana faktury nawierzchni. Uwzględnione zostały na niej również punkty dla biegów, a więc będą wymalowane odpowiednie dystanse na całej długości wokół jeziora - mówiła Małgorzata Kania, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej. 

Ponadto uwzględniono uwagi dotyczące łąk kwietnych: - Będą też nasadzenia bylin, drzew ozdobnych, traw ozdobnych. Będziemy się starać, aby ten obszar był bogaty w bioróżnorodność, aby uwzględnić na nim nie tylko krzewy parkowe i drzewa, ale także duża ilość bylin, co wzbogaci pojawiające się gatunki. Chcielibyśmy, aby przestrzeń ta była bezpieczna, otwarta i było gdzieś się zebrać, usiąść. Dlatego dookoła tego terenu będą drewniane tarasy, gdzie młodzież szkolna, przedszkolna, będzie mogła spędzić czas. 

Swój charakter zmieni także Skwer im. Miasta Speyer, istniejący u zbiegu ul. Poznańskiej i Łaskiego: - Przebudujemy zupełnie układ komunikacyjny, aby bezpiecznie można było włączyć się na rowerze i bezpiecznie przejść i pospacerować oraz odpocząć - mówiła Małgorzata Kania. 

Nowa przyszłość stoi także przed wyspą na jeziorze: - Przygotowaliśmy się na dwa warianty. Myślę, że konkretna decyzja będzie jeszcze zapadała w związku z kosztorysami, jakie zapadają. Przygotowaliśmy się na wariant amfiteatru i kawiarni, ale też samej kawiarni. Jest to ostatni etap i mówimy tu o latach 2022 - 2023 - dodała kierownik. Pojawi się także wybieg dla psów, a także toaleta samozmywalna w pobliżu placu zabaw, a także mini park wodny. Ostatnie prace trwają przy skate parku. Dla sportów wyczynowych zrealizowana zostanie ścianka wspinaczkowa - zostanie ona zrealizowana na murze po niedokończonym amfiteatrze po zachodniej stronie jeziora: - Chcemy, żeby to funkcjonowało i żyło, ale musi spełniać to wszystkie parametry. 

Uwagi wniesione i zaakceptowane:

 • Pojawienie się łąk kwietnych
 • Monitoring
 • Stworzenie ścieżki edukacyjno-historycznej
 • Stworzenie wybiegu dla psów
 • Odseparowanie ścieżek pieszych od rowerowych i wybór odpowiedniej nawierzchni
 • Umieszczenie ławek w cieniu i naprzeciwko siebie
 • Odpowiednia ilość koszy na śmieci
 • Automatyczne nawadnianie rabat
 • Powstanie fontanny na tafli jeziora
 • Zjazd z drogi dla rowerów z ul. Łaskiego na teren Wenecji
 • Projektowanie ścieżek rowerowych z zachowaniem odpowiedniego profilu skrętu, nawierzchni, szerokości
 • Oznaczenie na jezdni asfaltowej dystansu na odległość 100, 400, 500, 1000 metrów oraz pełnego okrążenia tj. ponad 1600 m, od startu do mety. 


Pozostałe uwagi:

 • Pojawienie się amfiteatru na wyspie - realizacja odłożona w czasie
 • Dwa drzewa, które pamiętają historię jeziora z ostatnich stu lat - jedno przy ul. Łąkowej, a drugie między królikiem strażakiem, a siłownią zewnętrzną. Być może to pomniki przyrody - pierwsze z nich przechodzi obecnie procedurę, drugie nie kwalifikuje się
 • Umieszczenie stolików do gry w szachy w zatoczce na wysokości pizzerii i siedziby LOK, punkt startowy do biegów - po weryfikacji pomysł nie został uwzględniony
 • Wystrój kawiarni w amfiteatrze mniej europejski, bardziej unikatowy, nawiązujący do historii - pomysł nadal w fazie projektowania

Ostatnim akcentem, który wciąż nie doczekał się finałowego rozwiązania, jest wybór napisu, jaki ma się pojawić przy ul. Poznańskiej na istniejącym tarasie. Nazwa "Gniezno", która ma witać przejeżdżających, ma trzy projekty i obecnie mieszkańcy mogą decydować, który z nich powinien pojawić się w tym miejscu (wizualizacje poniżej).

 

17 komentarzy

 • Link do komentarza Elżbieta rowerzystka środa, 24 czerwca 2020 17:50 napisane przez Elżbieta rowerzystka

  Nie okłamujmy się. To jezioro musi w końcu zostać oczyszczone i pogłębione. W przeciwnym wypadku nigdy nie przestanie cuchnąć !

 • Link do komentarza Marek wtorek, 23 czerwca 2020 21:49 napisane przez Marek

  Kiniu, Skarby jakiem można znaleźć w mułach tego jeziora to nie "CZOŁGI" Rosjan !! Pomyśl o piastowskich hełmach , o głowniach starych, piastowskich mieczy o ozdobach ówczesnych kobiet i wojów ! To byłyby skarby potwierdzające stołeczność Gniazda pierwszych Piastów - Gniezna

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 23 czerwca 2020 13:52 napisane przez Koryfeusz

  Kiniu, to jezioro jest tak płytki, że gdyby tam był czołg to już dawno byś go zauważył. Pewnie tam nie byłeś nigdy i nie odróżniasz wiadomości na prima aprilis od prawdziwych. Skarby na dnie wenecji to zwykły mit, taka miejska legenda.

 • Link do komentarza rw wtorek, 23 czerwca 2020 13:11 napisane przez rw

  Kiniu, przecież to był prima aprilis ;)

 • Link do komentarza Kiniu poniedziałek, 22 czerwca 2020 19:43 napisane przez Kiniu

  Jakiś czas temu na łamach portalu gniezno 24 poruszony był temat czołgu t34 z czasów 2 wojny światowej zatopiony i odnaleziony na dnie jeziora. Temat ten ucichł nic w tej sprawie się nie dzieje. Czy nasze władze miasta za pośrednictwem odpowiednich służb nie mogłyby wyciągnąć na brzeg czołgu który mógłby stanąć na brzegu wyspy jeziora jako jedna z atrakcji turystyczno-historycznych. Myślę że nie są to aż takie koszta dla miasta aby obiekt ten stał się atrakcją turystyczna. Przy dobrej reklamie medialnej byłoby to dobra reklama naszego miasta. Może redakcja portalu zajęłaby się dalej ta sprawa i promowaniem miasta.

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 22 czerwca 2020 10:23 napisane przez micio

  Znów jakiś temat zastępczy- wszyscy się jarają jak powinien wyglądać napis Gniezno- czy to ważne? Jest wiele innych rzeczy do zrobienia w mieście!Znów na projektach pięknie, ładnie, a wyjdzie jak zawsze- najtańsze materiały które nie będą miały nic wspólnego z projektem.... I tak jak zawsze- kilka gruszek betonu będzie musiało się wylać

 • Link do komentarza mirek niedziela, 21 czerwca 2020 21:38 napisane przez mirek

  nr.1,to woda jeśli, niema sposobu na oczyszczenie tego stawu tak stawu to dla mnie temat jest zakończony,szkoda kasy na tą feralną ponownie "rewitalizacje" tam potrzeba naprawde do brze zorganizowanej grupy nie urzędników ale fachowców bo zanosi się na powtórkę, z "rewitalizacji",widziałem zawracających zwiedzających turystów na widok i odór wody w tym zbiorniku,myśle że zmysł węchu mamy wszyscy zbliżony

 • Link do komentarza Prosport niedziela, 21 czerwca 2020 15:10 napisane przez Prosport

  Zgadzam się z rowerzystą. Popieram.

 • Link do komentarza lokalny patriota niedziela, 21 czerwca 2020 07:41 napisane przez lokalny patriota

  Ad rowerzysta. I znowu wszystko wygląda tak, jak projektem zajmują się urzędnicy, a nie specjaliści. Kolejna prowizorka na jedną kadencję. Przyjdzie nowa władza i zmieni wszystko diametralnie. Tak to się w tej mieścinie dzieje. Najpierw nich uruchomią fontannę,bo to kolejna atrapa po poprzednikach. Płakać się tylko chce nad marnością naszego miasta.

 • Link do komentarza Łukasz niedziela, 21 czerwca 2020 06:34 napisane przez Łukasz

  Wszystko jak najbardziej na tak. Tylko dlaczego dla mnie kluczową inwestycja odkładajcie w czasie. Nie chcę tu wymienić miast które posiadają amfiteatr. Bo nie o to chodzi. Tylko pytam jakie są powody odłożenie a tej budowy w czasie. Czyż bto brak funduszy na realizację.. Proszę o odpowiedź w tej kwestii.

 • Link do komentarza Daw sobota, 20 czerwca 2020 21:17 napisane przez Daw

  Zgadzam się z rowerzystą w 100%, a ogłoszenie konkursu w tym zakresie to najlepsze rozwiązanie (podobnie było w przypadku loga), a tak to co ma być? macie gnieźnianie cieszcie się, że możecie wybrać sobie jedno z trzech napisów....
  Jak tak to ciągle czytam, słyszę o ożywianiu Gniezna, że to, że tamto; jeśli tak to stwórzcie im możliwości i żeby chcieli się angażować w życie społeczne, kulturalne i to całe Gniezno a nie wybrane kółka.

 • Link do komentarza Maro sobota, 20 czerwca 2020 20:43 napisane przez Maro

  Niby ma to być nowoczesny park ale projektant(projektantka) znowu z uporem chce instalować przy ścieżkach pojedyncze kosze na odpadki ! Drogi projektancie -tko mamy XXI WIEK !! A ten XXI WIEK wymaga już od nas segregacji śmieci. Przy wszystkich ścieżkach muszą już funkcjonować każdorazowo zespoły czterech koszy . Żółty, niebieski, brązowy i czarny. Mam świadomość , że to będzie cztery razy droższe. Ale cóż, od segregacji już nie odejdziemy !

 • Link do komentarza Królewski sobota, 20 czerwca 2020 20:27 napisane przez Królewski

  CO DO NAPISU to proponowałbym zapożyczyć pierwszą literę "G", że znaku firmowego POLANEX u . Korona nad literą "G" to bardzo dobry symbol królewskiego miasta.

 • Link do komentarza Damian sobota, 20 czerwca 2020 19:15 napisane przez Damian

  Nad pierwszą literą G umieścić koronę .Symbol królewskiego Gniezna

 • Link do komentarza Nadachu sobota, 20 czerwca 2020 17:37 napisane przez Nadachu

  Rowerzysto, hasztag służy do oznaczania słów kluczowych w niemal wszystkich aplikacjach społecznościowych. Zarówno na Tweeterze, Instagramie, Facebooku, czy TikToku. Jest to o tyle ciekawy znak, że każdy kto zrobi sobie zdjęcie przy tym napisie i wrzuci do danego portalu społecznościowego, automatycznie zamieszcza na tym zdjęciu tag oznaczający nasze miasto, które z pewnością wiele osób sprawdzi. Może jednak warto tak zaprojektować napis, aby znak hashtagu był jednocześnie oknem, w którym zmieści się katedra?

 • Link do komentarza Kant sobota, 20 czerwca 2020 17:01 napisane przez Kant

  Dlaczego na wizualizacji koło mostka nie ma żadnych drzew ani krzaków?

 • Link do komentarza rowerzysta sobota, 20 czerwca 2020 14:55 napisane przez rowerzysta

  Te projekty napisu Gniezno są dla mnie niezrozumiałe i uważam je za dziwne. Pierwsze zdjęcie zawiera przed nazwą # - czy to jest reklama pewnego serwisu internetowego? Drugie zdjęcie przedstawia projekt, który się szybko zestarzeje przez podwójną czcionkę, która może być zabrudzona wróżnoraki sposób. Trzecie zdjęcie wygląda jak reklama zakładu stolarskiego. Czy Gniezna nie stać na bardziej trafiony projekt? Może by ogłosić konkurs w tym temacie? Poza tym uważam, że nie byłoby nic niestosownego zastosować prostą ładną czcionkę jaką ma między innymi miasto Białystok bez udziwnień.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane