piątek, 03 kwietnia 2020 14:46

Gnieźnieńscy rzemieślnicy - kto ich rozpoznaje na tym zdjęciu?

 
Gnieźnieńscy rzemieślnicy - kto ich rozpoznaje na tym zdjęciu? zdjęcie nadesłane

Gnieźnieński oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu prosi mieszkańców Grodu Lecha o pomoc w identyfikacji osób, widocznych na załączonym zdjęciu. 

Od dłuższego już czasu, przy współpracy Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości oraz Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, przygotowywana jest monografia na temat dziejów miejscowego rzemiosła cechowego. Jej treść wzbogacać mają fotografie umieszczone w mającej się ukazać książce. Część z nich jest niestety anonimowa.

Przedstawione poniżej zdjęcie wykonane zostało w 1946 r. i przedstawia rzemieślników, którzy aktywnie działali podczas reaktywowania gnieźnieńskich cechów po zakończeniu II wojny światowej. Być może, ktoś z Czytelników, potrafi rozpoznać przedstawione osoby oraz wskazać do jakich cechów one należały.

Wszelkie informacje prosimy kierować na adres gnieźnieńskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu, ul. Sobieskiego 20, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 61 426-18-17 (od godz. 8:00 do 14:00). Archiwiści za wszelkie przesłane informacje z góry bardzo dziękują.

Poniżej wspomniane zdjęcie z możliwością powiększenia po kliknięciu:

2 komentarzy

  • Link do komentarza Barbara Nowak niedziela, 05 kwietnia 2020 13:50 napisane przez Barbara Nowak

    Czwarty od prawej / siedzący / to mój Tato - mistrz dekarski - Franciszek Sobański- wyspecjalizował się w pracach wieżowych, powierzchni dachowych szczególnie kościołów. Prace przy odbudowie zniszczonych wież Katedry gnieźnieńskiej oraz iluminacje w 1936 roku na święto Wojciechowe też w Gnieźnie to właśnie tato z innymi specjalistami wykonywał. Mam zdjęcia które w 2019 udostepni8łam na Interaktywnym muzeum Gniezno. może zacytuję mego Tatę.. ,, Niezwłocznie po odzyskaniu wolności, uruchomiłem moje przedsiębiorstwo , równolegle z tym, mimo piętrzących się trudności podjąłem prace społeczną na odcinku rzemieślniczym, pracę organizacyjną, oświatową ii gospodarczą.W maju 1945 roku powierzyło mi rzemiosło gnieźnieńskie funkcję prezesa. Pow.Zw.Cechów Gnieźnie .'' Był też członkiem Sekcji Rzemiosła Dekarskiego przy Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu dla spraw opracowania programów egzaminacyjnych. / od 1934 roku/.. Bardzo serdecznie pozdrawiam Barbara Nowak / z d.Sobańska/

  • Link do komentarza Elżbieta Babiak sobota, 04 kwietnia 2020 10:14 napisane przez Elżbieta Babiak

    W ostatnim rzędzie, drugi od lewej. to mój ojciec Tadeusz Perczyński. Był mistrzem cholewkarskim. Był niezwykle solidnym fachowcem, Wyuczył zawodu sporą grupę osób, Był zaangażowany w budowę domu rzemiosła w Gnieżnie. Miło mi było zobaczyć tatę na starym zdjęciu, Serdecznie pozdrawiam autorów projektu. Elżbieta Babiak

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane