sobota, 21 grudnia 2019 13:07

„Samochodowa” przepychanka w powiecie

 
„Samochodowa” przepychanka w powiecie fot. Rafał Wichniewicz

Zarówno program ostrożnościowy, jak i budżet powiatu na 2020 rok został przyjęty. Opozycja jednak mówi wprost, że kupno samochodu to niepotrzebny wymysł, a starosta odpiera, że dzięki temu w perspektywie czasu będzie oszczędniej.

W miniony, przedświąteczny piątek w sali sesyjnej odbyły się ostatnie w tym roku obrady Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Ich atmosfera zapowiadała się dość emocjonująco za sprawą dwóch punktów, które były przewidziane w programie - dotyczącego przyjęcia uchwały o programie postępowania ostrożnościowego oraz budżetu na 2020 rok. 

W trakcie obrad przedstawiciel firmy zewnętrznej, która dokonała audytu finansów powiatu gnieźnieńskiego i przygotowała wspomniany program, przedstawiła jego założenia oraz konieczne do podjęcia kroki, w celu uniknięcia jeszcze większych kłopotów w przyszłości. W trakcie dyskusji, jaka się wywiązała w trakcie omawiania dokumentu, opozycja twierdziła iż założenia uchwały mają "podtekst polityczny", podczas gdy koalicja mówiła o "podtekście ekonomicznym". Ostatecznie podczas głosowania, radni PiS na znak protestu zdecydowali się wylogować z systemu i nie wzięli w nim udziału - na 19 radnych wciąż zalogowanych 16 było za, a 3 wstrzymało się od głosu. 

Mniejszą wymianę zdań wywołał za to projekt budżetu powiatu na 2020 rok, choć przedstawiciele opozycji jeszcze przed posiedzeniem mówili o swojej propozycji usunięcia wydatku na kupno nowego samochodu przez Starostwo Powiatowe i przeznaczenia tych środków (200 tysięcy złotych) na inne zadania. - Mamy wreszcie sytuację, że Zarząd stworzył swój własny budżet i owszem, jest on bardzo oszczędnościowy, co widać w wielu płaszczyznach i sektorach - od rolnictwa, przez oświatę po administrację. Jest to budżet przygotowany bardzo skromnie i oszczędnie, a z drugiej strony bardzo dziwi taki zapis, jak zakup samochodu za 200 tys. złotych dla pana starosty. Z tym nasz klub nie zgadza się zupełnie - stwierdził radny Marcin Makohoński, mówiąc iż nie powinno się dokonywać zakupu pojazdu w momencie, kiedy brakuje pieniędzy na inne zadania: - Z jednej strony mamy samochód, a z drugiej świetlice "Dzieci z chmur" i inne potrzeby. Dlatego proponujemy przenieść te pieniądze na program stypendialny dla młodzieży, bo tam wprowadzono potężne ograniczenia, a 50 tys. złotych na wsparcie rolnictwa, poprzez zwiększenie dotacji na melioracje - mówił, dodając iż kupno samochodu jest "zbytkiem". 

- Myślę, że ten wydatek nie jest tak naprawdę potrzebny i rozmawiałem ze starostą w tej sprawie i zasugerowałem, by skorzystać z leasingu, a więc nie kupować samochodu tylko za mniejsze pieniądze wynająć i wówczas ten koszt byłby dużo niższy. Takie sprawy, które dotyczą funkcjonowania i utrzymania urzędu są zawsze kontrowersyjne, ale trzeba mieć na uwadze, że starosta reprezentuje cały powiat i to w wielu miejscach w całym kraju, także będzie mu potrzebne sprawne auto - stwierdził radny Jerzy Berlik. 

Starosta Piotr Gruszczyński na powyższe insynuacje oraz pomysły odparł: - Leasingowany samochód jest niestety znacznie droższy od samochodu, jaki bierze się na kredyt i radni powinni o tym wiedzieć. Sam leasinguję samochód i wiem czym to pachnie - nie radzę - stwierdził i jak dalej dodał, pomysł zakupu samochodu miał być w jego mniemaniu zrealizowany przez poprzedni Zarząd w sytuacji, gdyby udało się wygrać wybory w 2018 roku: - Do tej pory było tak, że Starostwo było obsługiwane przez dwa samochody. Jeden był "przynależny" do starosty, a drugi dla wicestarosty. My w tej kadencji to zmieniliśmy, bo likwidujemy jeden etat i jeden samochód, a na początku roku podjąłem decyzję, o której radni opozycji zapominają - odebrałem we wszystkich jednostkach, a także pracownikom Starostwa Powiatowego tzw. kilometrówki, czyli dodatek do pensji, czy się jeździło czy nie jeździło, to te pieniądze się należały. My z tego tytułu osiągnęliśmy spore oszczędności - mówił Piotr Gruszczyński i przyznał, że rozumie "logikę myślenia opozycji": - Przypominam iż samochód, który obsługiwał Starostwo Powiatowe, codziennie przywoził i odwoził z pracy byłą starostę Beatę Tarczyńską. Ja jeżdżę własnym samochodem i nie korzystam ze służbowego, a co więcej sugeruję moim kolegom, zajmującym ważne funkcje, żeby chodzili po mieście pieszo, bo tam jest temperatura ulicy, która mówi, czy robimy dobrze, czy nie. Warto z ludźmi porozmawiać i zawsze uważałem, że należy jak najmniej używać samochodu. Dodał przy tym iż Starostwa Powiatowego "nie stać na to", by 12-letni samochód z przejechanymi prawie 250 tysiącami kilometrów dalej obsługiwał urząd.

Odnosząc się do samego budżetu Piotr Gruszczyński stwierdził: - Ten rok będzie niezwykle trudny, dlatego, że jest to konsekwencja tego, co się wydarzyło w poprzednich latach. Odziedziczyliśmy budżet z dużym deficytem. Stan finansów powiatu jest taki, że nie byliśmy w stanie wziąć kredytu, by kontynuować rozbudowę szpitala i dlatego zastosowano inne możliwości, a po kredyty sięgnął szpital. Ponadto mamy inwestycje, które nie znalazły rozwiązania w postaci oddania do użytku - mam tu na myśli eSTeDe, który miał być oddany do użytku we wrześniu zeszłego roku, a niestety ta budowa jest poważnie zagrożona i przez Zarządem są bardzo trudne decyzje w jakim kierunku idziemy dalej.

Ostatecznie radni opozycji przedstawili projekty wniosków o przesunięcia środków w budżecie z kupna samochodu na wspomniane wyżej cele, ale radni koalicji odrzucili je głosami większości. Sam budżet powiatu gnieźnieńskiego na 2020 rok został uchwalony 19 głosami za i przy 5 głosach sprzeciwu (na 24 obecnych radnych). 

8 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik środa, 25 grudnia 2019 23:11 napisane przez czytelnik

  Janek, żadna praca nie hańbi, a praca w renomowanej firmie pomagającej ludziom w trudnych chwilach jest zaszczytem.

 • Link do komentarza Jack niedziela, 22 grudnia 2019 17:48 napisane przez Jack

  To ja teraz z chęcią zobaczę czy ten samochód w leasingu u gruchy jest w oświadczeniu majątkowym i na kogo.
  Strasznie niegospodarne jeśli sam ma auto w leasingu doskonale wiedząc ze jak sam mówi jest to dla nieopłacalne.
  Radzę sprawdzić tez koszty kredyt vs leasing bo chyba grucha dalej liczyć nie umie?

 • Link do komentarza Oszczędność niedziela, 22 grudnia 2019 09:32 napisane przez Oszczędność

  No przecież dyrektor albo zastępca dyrektora mogą sprowadzić tanią igłę. Panie Starosto proszę wykorzystać potencjał swoich dyrektorów.

 • Link do komentarza Egon Olsen sobota, 21 grudnia 2019 19:19 napisane przez Egon Olsen

  No to sobie Grucha kupi furę. I tak okt mu nie fiknie. Prawdziwe dziecko Platformy Obywatelskiej. Ludzi za mordeczkę i na bruczek, a sobie samochód.

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski sobota, 21 grudnia 2019 16:23 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Toyota Prius - samochód hybrydowy. Oszczędność na paliwie, a i zakup w granicach 40 tyś. Pozostałe 160 tyś na darmową komunikację miejską. To zachęci pasażerów i ograniczy ruch aut. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Tylko osoby, która myśli, brakuje w Ratuszu.

 • Link do komentarza hichraj sobota, 21 grudnia 2019 14:48 napisane przez hichraj

  A Pan Wojtek .......... nie może załatwić dla Starostwa jakiegoś jeszcze sprawnego samochodu od gnieźnieńskich komisowców ? Przecież tyle mu zawdzięczają !

 • Link do komentarza mjj sobota, 21 grudnia 2019 14:39 napisane przez mjj

  Potwierdzam prawdę głoszona przez starostę o chodzeniu pieszo po mieście. Wczoraj spotkaliśmy się w centrum na ulicy i była okazja do złożenia sobie życzeń świątecznych. Było nawet sympatycznie.

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 21 grudnia 2019 14:17 napisane przez Koryfeusz

  Starosta ma samochód w leasingu? Dlaczego nie kupił sobie na własność? Przecież jego stać na to, nawet na raty mógł kupić. Co do tego, że leasing dla niego nie jest taki tani to jego wina. Widać zgodził się na kiepskie warunki i teraz narzeka. Trzeba było przeczytać umowę i się nie zgodzić, albo domagać się tańszej oferty, a skoro było za drogo to trzeba było rozważyć zakup na raty.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane