wtorek, 26 listopada 2019 15:30

Co dalej z porodówką? „Rozmowy z lekarzami nadal trwają”

 
Co dalej z porodówką? „Rozmowy z lekarzami nadal trwają” archiwum redakcji

Widmo zaprzestania pracy lekarzy na oddziale położniczym w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski wciąż jest realne, ale obie strony wciąż prowadzą rozmowy. Dyrekcja przygotowała rozwiązanie, które ma być dla lekarzy kompromisowym.

We wtorkowe popołudnie odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego i dyrekcji szpitala z lekarzami z oddziału położniczego, którzy kilka tygodni temu zażądali podwyżek. Jak informowali na początku listopada, w przypadku ich nieotrzymania, z dniem 1 grudnia br. odejdą z pracy, a w efekcie na całym oddziale zostałby tylko jeden lekarz - nowy, który został zatrudniony niedawno za wyższą stawkę. To właśnie o wyrównanie do tej kwoty chodzi pozostałym dziewięciu pracownikom Szpitala Pomnik Chrztu Polski, gdyż - jak to określili - czują się pokrzywdzeni takim działaniem. Mowa o podwyżce o 50% za stawkę godzinową z 60 zł do 90 zł.

- Propozycja, którą nam położono dziś na stole, nie została odrzucona ani rozpatrzona, ponieważ dotyczy ona dziewięciu lekarzy, a na spotkaniu było ich trzech. Ta propozycja, nad którą prowadzono z nami rozmowy, jest w dużej mierze nowa. Z mojej strony złożyłem deklarację, że podejdziemy do rozmów, które spełnią ich oczekiwania, ale nastąpi to w momencie, kiedy będziemy mieli skończoną rozbudowę szpitala. Nie jestem w stanie spełniać oczekiwań jakiegokolwiek lekarza z chwilą, kiedy podjęliśmy nieprawdopodobny wysiłek, by ten szpital wybudować. Mówimy o nakładach wielomilionowych - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński

- Żądania lekarzy były nieakceptowalne z punktu widzenia bardzo wysokiego wzrostu nakładów na pracę lekarską. Znaleźliśmy rozwiązanie, które być może pogodzi obie strony. Przeliczyliśmy koszt pracy lekarskiej w ciągu roku versus wykonanie kontraktu i zaproponowaliśmy pewną część kontraktu, która historycznie przez ten zespół była wykonywana. Przy optymalizacji czasu pracy lekarzy, zapewniając bezpieczeństwo, daje to możliwość jednostkowego podniesienia stawek pracy lekarzom, nie zwiększając obciążenia dla szpitala i Starostwa Powiatowego zarazem - stwierdził Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. leczniczych i jak dalej dodał, rozmowy w tej sprawie cały czas trwają: - Ta propozycja jest na stole, cały czas dyskutowana w kontekście szczegółów i bardzo liczymy, że ona znajdzie swój szczęśliwy finał - stwierdził.

Zastępca dyrektora przyznał jednak: - Na dziś jesteśmy gotowi w wyrazie naszej desperacji na zatrzymanie pracy oddziału, ale jest to ostateczność. Cały czas rozmawiamy z lekarzami, że jeśli nie ustalimy szczegółów nowej gratyfikacji za pracę, aby dali nam jeszcze przynajmniej miesiąc do końca roku, żeby był czas dopracować tę umowę i by oddział pracował w sposób ciągły - mówił Mateusz Hen. Starosta dodał, że w jego opinii podwyżka stawki z 60 zł do 90 zł jest nie do zaakceptowania i rozwiązanie przygotowane przez dyrekcję wydaje się być kompromisowym: - Strona lekarzy zrobiła odpowiednie wyliczenia i okazuje się, że przy propozycji tego ryczałtu bardzo mocno zbliżają się do kwot, które są przez nich oczekiwane. Mam nadzieję, że ten argument będzie przeważający i gnieźnianki usłyszą dobrą informację, że oddział nadal funkcjonuje. Nowe informacje w tej sprawie powinny się pojawić w najbliższym czasie.

16 komentarzy

 • Link do komentarza wilk sobota, 30 listopada 2019 01:05 napisane przez wilk

  Rozgonić natychmiast,niech przyjmują TYLKO w swojch prywatnych gabinetach !!!! Tam kasują jak na BATORYM,więc niech pomagają rodzić kobietom u siebie,stać ich !!!

 • Link do komentarza karolek czwartek, 28 listopada 2019 10:32 napisane przez karolek

  1200 dzieci rocznie? xD to chyba taśmowo wypadają do kołysek :D

 • Link do komentarza neo81213 czwartek, 28 listopada 2019 08:05 napisane przez neo81213

  No ładnie, teraz jak kobieta będzie rodzić to albo zdąży do wrześni (bo o poznaniu to nie wspomnę) albo nie. Trzebabyło obniżyć pensję temu jednemu lekarzowi a tamtym podnieść symbolicznie i się dogadać. Niestety ale mimo tego że starostwo nadzoruje szpital a jednocześnie należy przecież on do Miasta Gniezna nikt nie wziął pod uwagę dobra pacjentów. Ani starosta ani Pan Budasz...dziękujemy....
  A tak na marginesie w gnieźnieńskim szpitalu rodzi się ok 1200 dzieci rocznie.....

 • Link do komentarza humanista środa, 27 listopada 2019 22:12 napisane przez humanista

  NFZ. News.
  Około 50 oddziałów położniczych może zniknąć. NFZ planuje premiować tylko te placówki, w których przeprowadzanych jest co najmniej 400 porodów rocznie.

 • Link do komentarza woźny sądowy środa, 27 listopada 2019 17:27 napisane przez woźny sądowy

  czy ginekolodzy założą firmę ???

 • Link do komentarza pacjent środa, 27 listopada 2019 12:05 napisane przez pacjent

  Pan Gruszczyński coś w tym szpitalu nieprawdopodobnym wysiłkiem zbudował. ??????????????????????

 • Link do komentarza aleksander środa, 27 listopada 2019 11:58 napisane przez aleksander

  To teraz można rozliczyć pracę lekarza jako procent od wykonanego kontraktu? I świat się nie zawali?? I co na to Nadzwyczajna Rada Powiatu - czy nie będzie to zagrożenie Zdrowia i Życia Mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego?

 • Link do komentarza Gnieźnianka środa, 27 listopada 2019 11:13 napisane przez Gnieźnianka

  Tak to jest jak rządzą POpaprańcy.

 • Link do komentarza kibolo środa, 27 listopada 2019 09:06 napisane przez kibolo

  Chodzi o to,że dzisiaj kobiety rzadko rodzą.Dzieci się wykrawa,wyciąga i do tego dzisiaj potrzebni są lekarza.Kobietom tak wygodniej.Znieczulenie i po ptokach.Przez to wartość dziecka spada.Dziwie się też niejakiej Oli dbającej tylko o pasożyta a nie o zdrowie,życie rodzącej.

 • Link do komentarza humanista środa, 27 listopada 2019 07:00 napisane przez humanista

  Z Ogrodowiczem , to było przemyślane posunięcie, powołał to Bembnista - kółko wzajemnej adoracji.
  Oszczędności i fachowość mozna wprowadzić. Należy rozwiązać wydział zdrowia w Starostwie, na stanowisko dyrektora powołać Pana Hena. Jedynie przydzielić funkcyjnie obecną dyrektor jako asystentke. Przecież jest wiadome, że przy wiedzy pozostałych, i tak on wydziałem i szpitalem kieruje.

 • Link do komentarza kiniu wtorek, 26 listopada 2019 21:08 napisane przez kiniu

  50 baniek lub więcej pożyczki a na budowie szpitala pusto. Tak się w naszym mieście gospodarzy. Nie dziwię się że nasze miasto wymiera jak sie ma takich b.....w u władzy.

 • Link do komentarza wałek wtorek, 26 listopada 2019 18:12 napisane przez wałek

  Prawda wyszła na jaw: dyrektorem szpitala jest Gruszczyński i Hen???? gdzie Ogrodowicz ??? gdzie 50 mln. ?

 • Link do komentarza Ola wtorek, 26 listopada 2019 17:15 napisane przez Ola

  Mam nadzieję, że oddział będzie funkcjonował. Nie wszyscy mają możliwość, żeby dojeżdżać np. do Poznania czy Wrześni.
  Co z kobietami ciężarnymi w razie nagłych sytuacji zagrażających życiu dziecka? Podróż do sąsiedniego miasta może wiązać się z ryzykiem straty dziecka...

 • Link do komentarza starzec wtorek, 26 listopada 2019 17:03 napisane przez starzec

  Rodzić można też w domu w obecności akuszerki. Tak przez lata rodziły nasze mamy , babcie i prababcie. I my jakoś szczęśliwie się urodziliśmy. Bo rodzenie dziecka to coś bardzo naturalnego. A jeżeli ktoś obawia się, że mogą być przy porodzie jakiekolwiek powikłania, zawsze może pojechać przed terminem rozwiązania do Wrześni, Żnina czy Mogilna.

 • Link do komentarza Sli wtorek, 26 listopada 2019 16:56 napisane przez Sli

  Jednemu daliście a innym nie jesteście w stanie.? Szpital to nie korpo z wyścigiem szczurow. Tutaj lekarzy należy traktować jednakowo. Nowy lekarz wynegocjowaj większą kwotę więc inni też mają do niej prawo!!!

 • Link do komentarza salowa wtorek, 26 listopada 2019 16:54 napisane przez salowa

  90 zł na godzinę x 167 godzin etat to jest ponad 15 tysięcy złotych miesięcznie. Tak powinien zarabiać każdy pracownik na odpowiedzialnym stanowisku, a nie tylko lekarz. Czy się mylę? No to uważam także, ze salowa, która ma często tylko maturę, ale też oprócz zamiatania wykonuje różne ważne czynności niechby zarabiała połowę tego, co lekarz. Czy źle myślę?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane