wtorek, 22 października 2019 14:34

Gniezno stałym celem dla turystów

 
Gniezno stałym celem dla turystów archiwum redakcji

Liczba gości, przybywających w celach turystycznych do Pierwszej Stolicy Polski, utrzymuje się na stałym poziomie. Od trzech lat tych indywidualnych jest ich więcej niż w poprzednim okresie.

Katedra, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalne, Trakt Królewski, Parowozownia Gniezno i starówka - to główne miejsca, które na terenie Grodu Lecha decydują się zwiedzać turyści przybywający do naszego miasta. 

Jak wynika z danych zebranych przez Organizację Turystyczną "Szlak Piastowski", która w Starym Ratuszu prowadzi także punkt Informacji Turystycznej, liczba gości odwiedzających Gniezno jest stabilna. Wciąż pod tym kątem najlepszym był rok 2016, kiedy to IT obsłużyła 10 897 turystów indywidualnych oraz 606 wycieczek zorganizowanych. Wszystko wskazuje na to, że obecny rok może być jeszcze lepszy od dwóch poprzednich.

Jak to wygląda na przestrzeni lat liczba odwiedzin turystów indywidualnych?

 • 2015 - 4714
 • 2016 - 10 897
 • 2017 - 8912
 • 2018 - 8260
 • 2019 - 8987 (do końca września br.)

Dane za 2019 rok są niepełne, a ciepły okres wciąż sprzyja odwiedzinom w Grodzie Lecha, dlatego na pełen wynik bieżącego roku trzeba będzie jeszcze poczekać. Dodać należy iż liczby te są mimo wszystko niepełne, choć miarodajne - pokazują wyłącznie turystów indywidualnych, obsłużonych przez pracowników Informacji Turystycznej. Wśród nich tylko w 2019 roku było 382 turystów zza granicy, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Francji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Rosji i Ukrainy. 

Jak wygląda kwestia grup zorganizowanych?

 • 2015 - 379
 • 2016 - 606
 • 2017 - 445
 • 2018 - 428
 • 2019 - 452 (do końca września br.)

Organizacja szacuje, że na łączną liczbę 452 grup wycieczkowych w tym roku (przeliczając średnio iż każda z nich liczy około 50 osób), daje to sumę około 22 600 osób oprowadzonych przez przewodników.

Najpopularniejszymi miesiącami bez wątpienia są te cieplejsze - sezon rusza już w kwietniu, ale największą intensywność odwiedzin w przypadku osób indywidualnych, notuje się w lipcu i sierpniu. Samych grup wycieczkowych najwięcej jest w maju i czerwcu. 

Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" przy tej okazji podsumowała działania, podejmowane w ramach swoich statutowych zadań na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy (lub których była organizatorem, ewentualnie brali udział w niej jej reprezentanci). Jest to w sumie 44 inicjatyw, skierowanych zarówno do turystów, jak i mieszkańców Gniezna - szkolenia, spotkania, wystawy, oprowadzania czy bezpłatne wycieczki z przewodnikiem itp.

1 komentarz

 • Link do komentarza Vegatermik wtorek, 22 października 2019 22:11 napisane przez Vegatermik

  Działacze gnieźnieńskich instytucji głowią się z mozołem, celem zatrzymania turysty, który przybywa do naszego miasta tylko na jeden dzień.
  Oto odpowiedź, ... Parowozownia Gniezno z kolejką wąskotorową.
  Wystarczy dofinansować ów zabytek o europejskim potencjale.
  Nie potrzeba już pochylać się nad innymi programami.
  Należy sumienie zadbać o rozwój gnieźnieńskiego kompleksu kolejowego.
  W jednym z programów National Geographic prowadzący, a zarazem historyk i ekspert w dziedzinie Tony Pollard określił gnieźnieński kompleks kolejowy jako huge, unbelievable, massive, unexpected!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane