poniedziałek, 10 czerwca 2019 17:31

Kolejni miłośnicy dołączyli do Mecenatu Skarbów Słowa

 
Kolejni miłośnicy dołączyli do Mecenatu Skarbów Słowa fot. Rafał Wichniewicz

Do grona miłośników Skarbów Słowa dołączyły kolejne osoby, które swoim datkiem wsparły dzieło konserwacji zabytków piśmiennictwa, przechowywanych w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym.

Poniedziałek 10 czerwca był okazją do VII Sesji Mecenatu Skarbów Słowa, podczas którego była okazja do wyróżnienia (chociażby z imienia i nazwiska) tych osób, które w ostatnim czasie postanowiły przyłożyć się do konserwacji najdelikatniejszych zabytków, jakie są przechowywane w Gnieźnie. 

Szukamy darczyńców, którzy chcieliby wesprzeć nasze prace związane z konserwacją zabytków, przechowywanych przez Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie oraz by wesprzeć na inne sposoby nasze archiwum. Sesja odbywa się po raz siódmy i cieszę się, że mamy w tym roku kolejnych mecenasów i miłośników skarbów słowa. Dzięki nim, kolejne dokumenty z tzw. skarbu katedry będzie można poddać konserwacji - mówił ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Tegorocznymi darczyńcami zostali: Wielkim Mecenasem Skarbów Słowa - Zbigniew Toczek, prezes Zarządu Krajowego Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, a Miłośnikami Skarbów Słowa poseł Bartosz Józwiak oraz Kay Scharfenstein z Niemiec.

Pozyskane w tym roku środki zostaną przeznaczone na ratowanie kolejnych fragmentów dokumentacji z XIV - XVI wieku. Pomięte, podarte i zabrudzone dokumenty, zostały odkryte kilka lat temu podczas porządkowania bazyliki i w formie ponad 2 tysięcy odłamków papieru od kilkunastu centymetrów do kilku milimetrów wielkości, czekają na pełne skompletowanie i konserwację. Dzięki dotychczasowym staraniom udało się poddać renowacji i zabezpieczeniu około 500 dokumentów: - Aby zostać mecenasem skarbów słowa zależy to od tego, kto i jaką kwotę zamierza na ten cel ofiarować. Można zostać Miłośnikiem, Mecenasem lub Wielkim Mecenasem Skarbów Słowa, a jeśli ktoś chce wesprzeć inną działalność niż konserwacja to także Mecenasem Archiwum. Do tej pory dzięki temu programowi udało się poddać konserwacji kilka manuskryptów związanych z biblioteką katedralną, jak i z zasobem typowo archiwalnym. Dzięki temu również udało się przeprowadzić nieco badań przygotowujących do kolejnych konserwacji - zaznaczył ks. Michał Sołomieniuk.

- Nie tylko, że warto, ale jest to też nasz obowiązek. Dla nas jest zaszczytem, że możemy wspierać takie miejsce, jak archiwum w Gnieźnie. Dzieła przechowywane tutaj w kontekście nauki w całej Polsce mają ogromne znaczenie. Nie tylko dokonano tu wspaniałych odkryć, ale jest też wspaniała i kapitalna obsługa naukowa, pod każdym względem. Pracuje się świetnie, a warunki dla historyków są takie, jak powinny być, czyli profesjonalne - mówił dr Paweł Janowski, ubiegłoroczny mecenas. 

Po wręczeniu wyróżnień obecnym, miała miejsce druga część spotkania, tj. wykłady na temat badań prowadzonych nad konkretnymi zabytkami z tutejszego archiwum, wygłoszone przez zaproszonych na tę okazję gości. 

Więcej o projekcie Mecenat Skarbów Słowa można uzyskać pod adresem www.mecenat.archidiecezja.pl

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane