czwartek, 14 listopada 2013 11:07

Rusza projekt "Miasto Trzech Kultur"

 

"Miasto Trzech Kultur" to nowa inicjatywa, której zasadniczym celem jest promocja Gniezna jako symbolu dialogu wielokulturowego i współżycia trzech narodów.

Chodzi o naród niemiecki, żydowski i polski. Projekt zakłada realizację każdego roku wydarzeń i przedsięwzięć o charakterze naukowym, kulturalnym i edukacyjnym, inspirowanych nowożytną historią Pierwszej Stolicy Polski. Ma także opierać się na współpracy władz samorządowych, instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych oraz osób prywatnych.

Tematem przewodnim debiutanckiej edycji "Miasta Trzech Kultur" jest historia Żydów na ziemi gnieźnieńskiej. Bogaty program wydarzeń powstał dzięki współpracy instytucji i organizacji: miasta Gniezna, Miejskiego Ośrodka Kultury, Instytutu Kultury Europejskiej UAM, Klubu "Krytyki Politycznej", Stowarzyszenia "Ośla Ławka" oraz Teatru G@J.

W czwartek, 14 listopada 2013 roku, Teatr G@J przeprowadzi akcję teatralną polegającą na dystrybucji wśród mieszkańców Gniezna przedruku przedwojennej gazety "Lech", specjalnie przygotowanego przez Rafała Wichniewicza.

Wydarzenia w piątek, 15 listopada, zainauguruje wykład doktora Gerarda Kucharskiego (IKE UAM) - "Zarys dziejów mniejszości żydowskiej na ziemi gnieźnieńskiej", który będzie jednocześnie wprowadzeniem do debaty i spotkania z doktorem Piotrem Foreckim (UAM), pt. "Od Shoah do strachu. Spory o polsko-żydowską przeszłość i pamięć w debatach publicznych", który odwiedzi Gniezno na zaproszenie Klubu "Krytyki Politycznej". Część naukowo-edukacyjną zakończą prelekcje tematyczne przygotowane przez młodych regionalistów i pasjonatów dziejów Gniezna: Anity Grzybowskiej, Rafała Wichniewicza, Aleksandra Karwowskiego i Pawła Bąkowskiego (MOK, godz. 10).

Tego dnia również będzie mieć miejsce wydarzenie literackie przygotowane przez Stowarzyszenie "Ośla Ławka" - "Pieśni Sziry - wieczór z literaturą żydowską" , które odbędzie się w kawiarni "Misz masz" o 20.

W sobotę, 16 listopada, zostanie rozegrana gra miejska przygotowana przez Anitę Grzybowską. Do udziału w tej pasjonującej przygodzie z historią Pierwszej Stolicy Polski zaproszone zostały zespoły z gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych. Rozpoczęcie rozgrywki o 10.

W samo południe natomiast mieszkańcy Miasta Trzech Kultur będą mogli wziąć udział w spacerze po jego zabytkach związanych z kulturą żydowską. Przewodnikiem po Gnieźnie będzie Ramzes Temczuk. Zbiórka w Miejskim Ośrodku Kultury.

Inicjatywa "Miasto Trzech Kultur" ma charakter cykliczny. Kolejne wydarzenia są planowane na pierwszą połowę 2014 roku.

źródło: Urząd Miejski w Gnieźnie

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane