środa, 28 listopada 2018 11:47

„Pan Gruszczyński nie dorósł do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji”

 
„Pan Gruszczyński nie dorósł do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji” fot. Rafał Wichniewicz

Zarzuty o kłamstwa, hipokryzję, a także brak wiedzy i rozeznania w temacie padły ze strony posła Zbigniewa Dolaty. Do nich przyłączyli się także obecni radni powiatowi z ramienia PiS, którzy twierdzą iż mówienie przez koalicję o współpracy jest jedynie na pokaz.

Bardzo krytyczna wobec nowego zarządu była konferencja prasowa przedstawicieli PiS. Nie kryją przy tym żalu wobec przedstawicieli PO, Nowoczesnej i SLD w Powiecie Gnieźnieńskim, którzy twierdzą iż czekają na wspólne rozmowy, jednocześnie nie dając nic w zamian.

Zbigniew Dolata stwierdził iż mówienie o tzw. "wielkiej koalicji" jest tylko i wyłącznie "wydmuszką medialną bez żadnej treści": - W imieniu PiS, kierując się troską o przyszłość naszego powiatu, tego pomysłu na początku nie odrzuciłem, ale nie było za tym żadnych innych działań, propozycji czy rozmów. W związku z tym oraz sytuacją, jaka miała miejsce na pierwszej sesji rady powiatu, PiS będzie w radzie opozycją, która będzie rozliczała zarząd stworzony przez PO i SLD z dokonań. Będziemy opozycją rozliczającą, patrzącą władzy na ręce i która będzie starała się maksymalnie dużo z programu PiS zrealizować, mając świadomość iż będziemy w mniejszości. Prawdopodobnie przyszłość naszego powiatu nie będzie wyglądała zbyt różowo.

O co mają żal działacze PiS? Radny powiatowy Andrzej Kwapich stwierdził iż jest kilka przykładów tego, że Koalicja Obywatelska i SLD nie mają zamiaru współpracować z opozycją: - Jak pokazała pierwsza sesja, ta współpraca nie będzie wyglądać dobrze, a to za sprawą decyzji koalicji rządzącej, która nie uznała za zasadne, aby chociażby zaprosić do prezydium rady przedstawiciela największego klubu opozycyjnego. To samo dotyczy się komisji, gdzie koalicja nie uznała za zasadne, by podtrzymać dobre obyczaje i praktyki, aby powierzyć przewodnictwo jakiejkolwiek komisji działaczowi z opozycji. Zwłaszcza, gdy chodzi o komisję rewizyjną. Czego się koalicja boi? - pyta radny. Przypomnijmy iż w poprzedniej kadencji PiS - PSL - Ziemia Gnieźnieńska, w prezydium Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, jako wiceprzewodniczący zasiadał Marian Pokładecki z PO, a przewodniczącym Komisji Rewizyjnej był Robert Andrzejewski z SLD. W tym roku wszystkie te stanowiska przejęła nowa koalicja, nie zostawiając nic dla PiS.

- Przed sesją, jak i w trakcie obrad, padało wiele różnych deklaracji, jak chociażby lidera lewicy (Tadeusza Tomaszewskiego - przyp. red.), który jeszcze przed sesją mówił iż wspólnie z innymi klubami można zmieniać powiat w duchu dialogu i porozumienia. W wypowiedzi Piotra Gruszczyńskiego, który na sesji mówił, że PiS to opozycja, ale że na tę opozycję liczy jako na merytoryczne wsparcie, a w pierwszym głosowanie pokazało zupełnie inną sytuację - stwierdził radny Marcin Makohoński, nadmieniając iż PiS otrzymał w wyborach 7 mandatów i reprezentuje 16 280 mieszkańców powiatu: - Ci mieszkańcy w naszym mniemaniu zostali właśnie zlekceważeni, gdyż nasi reprezentanci nie znaleźli się ani w prezydium, ani w komisji. To sytuacja dziwna, wręcz skandaliczna - twierdzi Marcin Makohoński wskazując, iż w innych samorządach, podobnie jak w poprzedniej kadencji, takie podejście do opozycji jak otrzymanie przewodniczenia, było dobrą praktyką.

Innym tematem, który oburzył działaczy PiS, była kwestia szpitala i jego rozbudowy. W odpowiedzi na wtorkową konferencję przedstawicieli koalicji w Starostwie Powiatowym, Zbigniew Dolata stwierdził (w kontekście przyznanych ostatnio środków na rozbudowę szpitala): - Nawet pies wie, że nie kąsa się ręki, która daje chleb. Myślę, że ta mądrość ludowa powinna towarzyszyć wszystkim, którzy zajmują się nie tylko działalnością publiczną, ale i w normalnym życiu. Te słowa, które dziś padają z ust pana Tomaszewskiego i pana Gruszczyńskiego, świadczą o tym iż dopiero po przejęciu władzy zdali sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność na nich ciąży i w zasadzie okazali swoją bezradność - stwierdził parlamentarzysta, wskazując iż widać to w wypowiedziach dotyczących szpitala, a także samej dyrekcji: - Krótko mówiąc są to kłamstwa, które wypowiadane są przez człowieka, który niedawno został starostą. Myślę, że pan Gruszczyński nie dorósł do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji, bo to, co mówi na temat finansowania szpitala, to takie bezczelne kłamstwo, podczas gdy bardzo łatwo, pokazując dokumenty, czy to warunki przetargów lub umowy z wykonawcą szpitala, można te kłamstwa obalić. Drugi element, który zasługuje na nagrodę Darwina, czyli takie samobójstwo polityczne nie roku, ale dziesięciolecia, to stwierdzenie panów Tomaszewskiego i Gruszczyńskiego, tu cytuję: "Starosta Gruszczyński podkreśla, że w kwestii zmiany dyrektora szpitala, koalicja na tę chwilę takiego pomysłu nie ma. - Rozmawiając z panem Tadeuszem Tomaszewskim ustaliliśmy iż rozbudowę szpitala powinni kontynuować ci, którzy ją zapoczątkowali, bo oni mają wiedzę, jak tę budowę dokończyć - wskazuje starosta". Takie słowa padają wczoraj z ust starosty. Cztery lata ataków na dyrektora Bestwinę i panią dyrektor Jachimczyk. Brutalnych ataków, odwoływania dyrekcji szpitala, a w kampanii wyborczej groźby zawiadomień do prokuratury, a po wyborach - o czym muszę powiedzieć publicznie - naciski nieformalne, aby dyrektor Bestwina i Jachimczyk podali się do dymisji. Kiedy nie przyniosły efektu, pan starosta Gruszczyński publikuje swój list otwarty, w którym nie wiadomo z jakiego tytułu, bo jest jeszcze tylko radnym elektem, w którym domaga się od dyrektora szpitala, aby zaprzestał działalności - mówił Zbigniew Dolata wskazując sprzeczność działań podejmowanych przez Piotra Gruszczyńskiego jako starosty: - To są Himalaje hipokryzji. Powiedzieć, że są bezradni, to nic nie powiedzieć. To jest samozaoranie i katastrofa wizerunkowa i świadcząca o tym iż nie mają pomysłu, ani kadr. Ta krótka ławeczka PO i SLD jest bardzo widoczna. Być może już członków rodziny zabrakło, żeby obsadzić kolejne stanowiska - stwierdził parlamentarzysta.  

W dalszej części Zbigniew Dolata wykazał na podstawie zapisów budżetowych oraz wydatkowanych kwot iż rozbudowa szpitala może być nadal kontynuowana i na pewno dobiegłaby końca 2020 roku, gdyby PiS nadal rządził w powiecie: - Nie stoi nic na przeszkodzie, aby rozbudowa została zakończona zgodnie z harmonogramem, bo zgodnie też z nim zrealizowaliśmy pierwszy etap tej inwestycji. To wszystko jest w dokumentach. Jeśli pan starosta przez kilka dni nie potrafił się z tym zapoznać, to ja nie wiem co on w tym czasie robił. To jest coś niezwykłego. Krótko mówiąc, jeśli ktoś w tak podstawowych sprawach, tak łatwych do sprawdzenia, bo wystarczy zadzwonić do ZOZ-u albo też do dyrektorki Wydziału Zdrowia, która to może mu powiedzieć w 15 minut, to jeśli ktoś nie potrafi tego zrobić  albo cynicznie kłamie, to świadczy o jego bezradności i o tym, że pan Tomaszewski i pan Gruszczyński nie dorośli do pełnienia tej funkcji, które chcą pełnić, by rządzić powiatem gnieźnieńskim - stwierdził Zbigniew Dolata.

22 komentarzy

 • Link do komentarza Małgosia czwartek, 29 listopada 2018 19:59 napisane przez Małgosia

  Jasiu, co ma piernik do wiatraka? Dolata nie rządzi powiatami, tak rządzą wybrani przez różny elektorat ludzie różnych opcji politycznych, więc nie rzucaj słów na wiatr i pohamuj swoje zapędy w stosunku do Dolaty. Zarzucić można mu wiele, ale tym razem pudło!

 • Link do komentarza USA czwartek, 29 listopada 2018 19:02 napisane przez USA

  Na okrągło Dolata Dolata kiedy w końcu to nazwisko zniknie w Gnieźnie na zawsze.

 • Link do komentarza Tomek czwartek, 29 listopada 2018 18:40 napisane przez Tomek

  Komuuchy wracają alleluja

 • Link do komentarza Cawinton czwartek, 29 listopada 2018 17:22 napisane przez Cawinton

  Panie DOLATA weź się pan za prawdziwą robotę,a nie tylko knuc i intryqowac.Powiatem nie ma się czym chwalić bo tam było za waszych czasów beznadziejnie na czele ze szpitalem. Naprawdę pan niewie że dyr.zalewają tony skarq na pomysły Pana i byłej starosciny. Wszystko na bakier z prawem. Powinien pan mieć zakaz wjazdu do Gniezna za wyqadywanie tych bredni.

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 29 listopada 2018 11:09 napisane przez Kupszcza

  Do mieszczuch. Szanowny Pan Zdzisław, włodarz spółdzielni mieszkaniowej miał imieniny. Stąd całe Tysiąclecie, albo przynajmniej elektorat, dawał prezenty. Kto wie, może nawet ktoś miał złoto, kadzidło i mirrę.

 • Link do komentarza Jaś czwartek, 29 listopada 2018 08:38 napisane przez Jaś

  A Dolata dorósł do roli posła? Wśród 20 najbiedniejszych gmin Wielkopolski 11 jest z jego okręgu wyborczego i to na czołowych pozycjach. . Okazały wynik. Ma poseł znaczące dokonania w działaniach dla swych wyborców.

 • Link do komentarza Ziomal środa, 28 listopada 2018 23:27 napisane przez Ziomal

  Porażające.Kolejne etapy inwestycji miały być finansowane przez zadłużony ZOZ - p.Dolata musi wiedzieć ,że nie ma szans, aby firma generująca kilka milionów rocznej straty znalazła w budżecie kilkadzisiąt milionów na zakończenie inwestycji.Straszne jest że tacy ludzie współdecydują o funkcjonowaniu państwa.W Warszawie podnoszą ręce jak Prezes każe , a w powiecie udają że są kimś i robią bałagan.Rozpoczynanie wielkiej inwestycji bez zabezpieczonych pieniędzy to skandal - ciekawe czy ktoś za to odpowie.

 • Link do komentarza Max środa, 28 listopada 2018 21:39 napisane przez Max

  do cha chach
  czy to prawda ze sprawy w prokuraturze szly bo pchane przez kogoś spokrewnionego z zainteresowanymi ? takie sluchy chodzą na miescie - czy to prawda? nie chce mi sie wieżyc ...ale w kazdej plotce ziarko prawdy

 • Link do komentarza Maria środa, 28 listopada 2018 21:32 napisane przez Maria

  Pozdrawiamy pierwszą v~ce starościno-kuzynkę w Gnieźnie... No cóż takie nastały standardy...

 • Link do komentarza Hipokryzja środa, 28 listopada 2018 21:24 napisane przez Hipokryzja

  czy to prawda, że radny Marcin Makohoński jest na zwolnieniu lekarskim? jeśli tak to ZUS powinien sprawdzić, co robi na tym zwolnieniu, ponieważ nie wykorzystuje jego zgodnie z przepisami. A konferencja prasowa to leczenie?

 • Link do komentarza xxx środa, 28 listopada 2018 20:13 napisane przez xxx

  Dziecinada p. Dolaty co wywiad lub konferencję słyszę że tamci kłamią i oszukują, w takim razie pytam ile razu p. Dolata poszedł do sądu z tymi kłamstwami? ........ zero. Z resztą drudzy nie lepsi także oskarżają o kłamstwa, a ile razy poszli z tym do sądu ..... zero. Jedni i drudzy są siebie warci i co wybory ta sama śpiewka i ta sama ekipa. Masakra.
  PO = PiS

 • Link do komentarza kinyc środa, 28 listopada 2018 19:59 napisane przez kinyc

  Gruszczyński = Dolata
  Dolata = Gruszczyński

 • Link do komentarza Marek środa, 28 listopada 2018 19:13 napisane przez Marek

  A PIS co robi z opozycja w sejmie i teraz chca aby z nimi rozmawiac? Normalne jaja.

 • Link do komentarza Magiera środa, 28 listopada 2018 19:07 napisane przez Magiera

  Niech ten poseł nie obraża i to na starcie, bo już gorszego scenariusza niż z poprzednią starostą nie mógł nam zgotować i to na 4 lata. A facet dopiero rozpiczyna i chce aby wszystko wiedział już. A te orły z pisu były całą kadencję i odchodząc nad nic nie wiedzieli.

 • Link do komentarza obserwator środa, 28 listopada 2018 18:18 napisane przez obserwator

  Panie Dolata - jak długo będzie Pan obrażał swoich przeciwników??

  A słowa "„Pan Gruszczyński nie dorósł do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji” - to dopiero cytując Pana " To są Himalaje hipokryzji."

  Wstyd!!

 • Link do komentarza mieszczuch środa, 28 listopada 2018 16:06 napisane przez mieszczuch

  Tym razem zgadzam się, jak nigdy z posłem Dolatą, który wreszcie powiedzial prawdę o nowych gwiazdach starostwa. Powiedział to, o czym mówi miasto i czego nie potrafią zrozumiec nawet wyborcy PO. Jednak gwoli szczerosci i obserwacji gnieźnieńskiej sceny politycznej trzeba zauważyć, że po wygranej tej egzotycznej koalicji niczego dobrego nie można się spodziewać. No cóż, jacy wyborcy tacy wybrani.
  PS. Z Tysiaclecia dzisiaj dochodziły informacje, że w kierunku tego osiedla sunęły kolejki celebrytow z kwiatami i torebkami sugerującymi zawartość dobrych alkoholi. Może ktoś wie i powie, co za feta miała tam miejsce?

 • Link do komentarza Lady środa, 28 listopada 2018 15:48 napisane przez Lady

  Oczywiście panie pośle przyszłość nie będzie wyglądała różowo, szczególnie Pana, gdyż Pan nie zostanie już posłem.

 • Link do komentarza Ja środa, 28 listopada 2018 13:51 napisane przez Ja

  A pan Dolata nie dorósł do funkcji posła. Gniezno przeprasza za Dolate

 • Link do komentarza Pan Cogito środa, 28 listopada 2018 12:58 napisane przez Pan Cogito

  Czy po przegranych wyborach PiS przyznawał podwyżki pracownikom starostwa? Przenosi swoich zaufanych na inne stanowiska? Czy to jest przejaw odpowiedzialności za powiat? Konferencja prasowa czemu ma służyć. Przecież nowy zarząd nie zaczął jeszcze podejmować decyzji. Czyżby pisowscy pretorianie nie potrafili pogodzić się z werdyktem suwerena? Takie konferencje to opozycja może urządzać ale po roku a nie po tygodniu rządzenia.

 • Link do komentarza cha cha środa, 28 listopada 2018 12:37 napisane przez cha cha

  Dolata spadł z księżyca. Pierwszego etapu budowy nie zakończyli - ani nie oddali porodówki ani bloku. Może to zrobią, ale na pewno nie zgodnie z terminami. Telefony do zozu nic nie dają, bo tam nie ma z kim gadać - Bestwiny nie ma a ta druga podobno już wypowiedzenie złożyła. Co do prokuratury i oddawania tam spraw, to nie były groźby ale realne działania i sprawy na kilku płaszczyznach się toczą i tego obecna władza nie popuści, żeby wyjaśnić. Sam starosta mówi,że za głowę się lapie, jak odkrywa kolejne newsy o stanie katastrofalnym finansów zozu i powiatu. I obecna opozycja może patrzeć na ręce obecnej władzy, ale najpierw usłyszy z audytów o tym, w jakim stanie zostawiła starostwo i co namieszała przez 4 lata zamiatając eszystko pod dywan i uprawiając socjalistyczną propagandę sukcesu. Trudno zrozumieć, że zdaniem pisu do wyborów w październiku kasa była na budowę i wszystko szło świetnie a po wyborach nagle kasa pusta. Czyli Dolata z Tarczyńską ją niby opróznili przed oddaniem władzy? A co tam robi pani T. na zdjęciu? Na szczęście ani prokuratura ani sądy ani większość ludzi nie jest ciemnym ludem, który wszystko kupi i kity mogą wciskać na razie w sejmie i rządzie, ale też niedługo. Wszystkich kłamców , manipulatorów trzeba rozliczyć.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane