wtorek, 27 listopada 2018 10:57

Koalicja w powiecie z porozumieniem

 
Koalicja w powiecie z porozumieniem fot. Rafał Wichniewicz

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej podpisali partnerską umowę o współpracy przy pracy na rzecz powiatu. Czekają na audyt i chcą usiąść do rozmowy z opozycją. 

Porozumienie koalicyjne zostało podpisane przez Tadeusza Tomaszewskiego, przewodniczącego powiatowych struktur SLD, starostę Piotra Gruszczyńskiego i przewodniczącego struktur PO oraz Piotra Szczepańskiego przewodniczącego koła Nowoczesnej. Jej założeniem jest, jak to zawarto w pierwszym punkcie, "harmonijny rozwój Powiatu Gnieźnieńskiego, szczególnie w zakresie spraw związanych ze szpitalem, oświatą, drogami, sprawami pomocy społecznej i rozwojem gospodarczym powiatu".

- Wierzyłem w to, że nie będę musiał tego zdania powtarzać, bo rok temu pojawiła się deklaracja, że ten szpital będzie do wyborów wybudowany. Jeśli cztery lata temu mówiliśmy o rozbudowie na poziomie 32 mln zł, a dwa lata temu wspomniałem o 81 mln zł, a miesiąc temu już o 91 mln zł, to mówimy już o zupełnie innych kwotach i są one wyższe. Takie są fakty. Powiat nie jest w stanie tego udźwignąć, nie ma takiej możliwości i tu zabawa się kończy - stwierdził Piotr Gruszczyński, odnosząc się do kwestii pierwszego założenia zawartego w porozumieniu, którym jest kontynuowanie rozbudowy szpitala i poprawa warunków pracy personelu oraz obsługi pacjentów: - Będziemy starali się iść w takim kierunku, żeby budować odpowiednie relacje, jakie są istotne w tak dużej jednostce. Myślę, że skupiając się na murach, zapomniano o funkcjonowaniu niektórych oddziałów. Mam tu na myśli SOR, gdzie wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego jest niezadowolonych z relacji, które tam zostały stworzone. Przed nami jest sporo pracy w tym zakresie - mówił starosta, zaznaczając iż w temacie szpitala liczy na "okrągły stół" rozmów także z opozycją.

- To porozumienie podkreśla te najważniejsze obszary, czyli zdrowie, bezpieczeństwo, edukację i sprawne funkcjonowanie urzędu. Po drugie mówi publicznie o podziale odpowiedzialności w tym zarządzie, czyli Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To mówi też iż każdy z członków zarządu, zgodnie z wolą starosty i członków zarządu, powinien mieć określony zakres odpowiedzialności własnej, ale też politycznej. Przyjęliśmy też zasadę, że jeśli jedna ze stron tego porozumienia nie dochodzi do konsensusu z drugą stroną, to nie forsuje tego dalej - stwierdził Tadeusz Tomaszewski zaznaczając iż przedstawiciele porozumienia będą otwarci na rozmowy z parlamentarzystami PiS, co ma być dowodem woli współpracy z każdym. Przewodniczący klubu KO w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego Radosław Sobkowiak podkreślił znaczenie tego porozumienia dla samorządu, a w ten głos włączył się trzeci sygnatariusz Piotr Szczepański: - Zdajemy sobie sprawę iż czeka nas dużo pracy, takie rozmowy odbyliśmy też z naszym członkiem zarządu panem Januszem Bukowskim, który również będzie miał odpowiedzialny fragment nadzoru nad działaniami podejmowanymi przez Starostwo Powiatowe.

11 komentarzy

 • Link do komentarza szkoda słów wtorek, 27 listopada 2018 20:59 napisane przez szkoda słów

  ubawiony, jesteś jeszcze śmieszny - bo jak teraz zarząd zrobi audyt, to się okaże że powiat jest 100 mln w plecy, a jak za rok pis straci władzę, to się okaże że w skarbcu Polski zero, null, i jeszcze długi jakich nie było. Wszystko do czasu. Jakby Tobie zona podbierała kasę z portfela i kupiła ferrari , to też byś się cieszył, że dobrobyt macie, dopóki byś nie wszedł do banku sprawdzić stan konta.

 • Link do komentarza gorąca forma wtorek, 27 listopada 2018 19:19 napisane przez gorąca forma

  Pan Gruszczyński cały czas zaklina rzeczywistość,
  fakty:
  1)gorąca platforma nie zabezpieczała potrzeb większości oddziałów szpitalnych i miała kosztować 32 mln złotych a projekt tego tworu szpitalopodobnego zakupiony był z przeszło 50 000zł z pominięciem prawa zamówień publicznych ( nadzór nad szpitalem miał wtedy starosta PILAK) ,
  2)nowy budynek szpitala w Gnieźnie ma 4 poziomy i oprócz oddziałów: ortopedii, chirurgii, noworodków, położnictwa , ginekologii , kardiologii ma pomieścić
  laboratorium , apteke szpitalną , sterylizatornię , pracownię hemodynamiki, blok operacyjny i blok porodowy, pracownię rentgenodiagnostyki z KT, planowaną pracownię bakteriologii,
  3) 345 łóżkowy szpital dziecięcy w Poznaniu ma kosztować przeszło 400 ml złotych

  Już dzisiaj media szeroko się rozpisały o czynie posłów Arndta i Hennig Kloska w Warszawie. No i będzie można z czystym sumieniem powiedzieć gnieźnianom że to brzydki i niegrzeczny PIS - tym razem NIE DAŁ kasy na gnieźnieński szpital.
  No ale lud wybrał!!, Władza w ręce ludu. !!!

 • Link do komentarza wilk wtorek, 27 listopada 2018 17:05 napisane przez wilk

  Targowica w powiecie!!!!!! Tak wybierali frajerzy,tylko czemu mają cierpieć pozostali mieszkańcy ???

 • Link do komentarza ubawiony wtorek, 27 listopada 2018 14:17 napisane przez ubawiony

  Minister finansów w rządzie pana Tuska, pan ROSTKOWSKI trzy lata temu też tak mówił . Na 500 + pieniędzy niema, nie było i nie będzie. nie ma na nie szans ! I CO? ZNALAZŁY SIĘ ? Teraz ZNOWU słyszymy z ust pana starosty Gruszczyńskiego ( PO): " NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI" ........ by powiat pod moim przywództwem zbudował ten szpital. Czy to nie jest jakiś chichot historii? Czy Platforma naprawdę nie potrafi na nic znaleźć pieniędzy?

 • Link do komentarza salowa wtorek, 27 listopada 2018 13:18 napisane przez salowa

  Co by nie powiedzieć, to poprzednia starościna mimo swoich wielu wad, doprowadziła do ruszenia z posad ruiny, jaką po sobie pozostawiły rządy Platformy Obywatelskiej, które przez całe cztery lata szukały igły w stogu siania chcąc postawić przed sądem rzekomych winnych, których całą winą była w ogóle rozpoczęcie tej rozbudowy. Nie tylko nie udało się znaleźć rzekomych przestępców, ale całe długie cztery lata palcem nie ruszono, by kontynuować inwestycję. Teraz każdy jest mądry, jak szpital zmienił oblicze, nie rosną już na dachu krzewy i nie kwitną drzewa, jak to było przed czterema laty.

 • Link do komentarza Skandal wtorek, 27 listopada 2018 13:02 napisane przez Skandal

  Bardzo dobrze -społeczeństwo musi wiedzieć jak naprawdę wyglądają finanse zozu i starostwa.A winnych niegospodarnosci i głupoty trzeba zgłosić do prokuratury. Dyrektora nie ma w placówce? Kolejny gumowy urlop?i skończyły się konferencje opowiadajace o sukcesach na budowie? A gdzie fotki Dolaty z budowy? Smutne to , że społeczeństwo było przez tych nieudaczników za nos wodzone. Rozliczyć tez trzeba Berlika i starostę Tarczynska , bo oni jako zarząd sprawowali piecze i przykrywali wszystkie niewygodne dane. A księgowość w zozie podająca kreatywne raporty finansowe? Prezes KNF się doczekał. ...Mam nadzieję że ci ludzie odpowiedzą tez.I okazuje się, że starosta Gruszczynski prawdę mówił o 100 mln na szpital.

 • Link do komentarza pacjent wtorek, 27 listopada 2018 11:40 napisane przez pacjent

  Gdyby Pańska partia Platforma Obywatelska nie zaprzepaściła sprawy budowy szpitala w kadencji, w której rządziła powiatem i gdyby nie odesłała kilkunastu milionów z powrotem, to ten szpital dawno byłby wybudowany i dzisiaj koszty nie powalałyby z nóg, bo wszystko niestety w międzyczasie podrożało. A tak z tej osławionej kadencji ostały się jedynie kaski, w których zwiedzano ruiny, które po sobie pozostawiła. A może i nawet tych kasków już nie ma?

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 27 listopada 2018 11:37 napisane przez rezigiusz

  Cóż PiS sam sobie jest winien gdyż poprzedni zarząd oraz starosta byli tak kiepscy iż nie dziwota że w Powiecie stracili władzę i nie oszukujmy się ale przyczynił się też do tego jeden pan który to "sorry memory" dał dużo powodów aby przegrać wybory do powiatu a w mieście mieć aż sześć szable. Na radnych do UM z mojego okręgu "nikog" nie znałem i nie miałem nawet na kogo głosować a więc postawiłem głos na ostatnią osobę z listy. Cóż zobaczymy jakie "owoce" przyniesie obecną ekipa rządząca i jaka będzie współpraca SP a UM w zakresie choćby infrastruktury drogowej.

 • Link do komentarza kipol wtorek, 27 listopada 2018 11:32 napisane przez kipol

  Chcieliście komune, to ją macie ... . Gratulacje dla WYBORCÓW...

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 27 listopada 2018 11:22 napisane przez Stefan

  "Powiat nie jest w stanie tego udźwignąć, nie ma takiej możliwości i tu zabawa się kończy" - czyli co, nie będzie nowego szpitala?

 • Link do komentarza Jt wtorek, 27 listopada 2018 11:18 napisane przez Jt

  I komu się ten PiS nie podobał ...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane