środa, 14 listopada 2018 11:52

Segregacja jest dziecinnie prosta

  UM
Segregacja jest dziecinnie prosta źródło: UM w Gnieźnie

Przedszkolaki z gnieźnieńskich „zerówek” i uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w zajęciach dotyczących segregacji. 

W sumie około 5 tys. dzieci i młodzieży uczestniczy w ekologicznych zajęciach. Warsztaty odbywają się w ramach kampanii edukacyjnej Urzędu Miejskiego „Segregacja? Dziecinnie proste!”. Jej celem jest promowanie idei segregacji odpadów, rozwijanie wrażliwości ekologicznej i artystycznej, promocja działań proekologicznych oraz podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Dzieci podczas zajęć otrzymują specjalne broszury wydane przez Urząd Miejski, oraz gadżety, które mogą zabrać ze sobą do domów.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady prawidłowej segregacji odpadów zgodnej z wytycznymi Ministerstwa Środowiska, przekonają się dlaczego warto segregować odpady, jak zapobiegać powstawaniu odpadów, jaka jest droga postępowania z odpadami i co się z nimi dzieje po tym jak je wyrzucimy. Uczestnicy kampanii poznają również największe zagrożenia dla człowieka, przyrody i środowiska jakie występują podczas niewłaściwego postępowania z odpadami np. podczas spalania śmieci (niska emisja, zagrożenia zdrowotne itp.) wyrzucania odpadów niebezpiecznych, powstawania dzikich wysypisk, zanieczyszczenia wód, ziemi i powietrza.

- Dzieci uczestniczące w zajęciach dowiadują się jak prawidłowo segregować odpady i po co w ogóle to robić. Otrzymują małą książeczkę z ćwiczeniami i kolorową torbę ekologiczną. Liczę na to, że ćwiczenia wypełniają później w domu wspólnie z rodzicami, i im także przekazują torbę, przypominając, by ograniczyć używanie toreb foliowych. To wszystko, jest pozornie proste, ale my dorośli często o tym wszystkim zapominamy. Może dzieci będą nas lepiej pilnować - mówi prezydent Tomasz Budasz.

Poza cyklem warsztatów prowadzonych w gnieźnieńskich placówkach zostaną także zorganizowane konkursy ekologiczne i prezentacje artystyczne dla dzieci przedszkolnych oraz szkół podstawowych dla klas 1-3 a także olimpiady wiedzy dla dzieci z szkół podstawowych klas 4-8.

Projekt jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kwocie 33 tys. złotych. Partnerami akcji są: Urbis Sp. z o.o., LadyBird Doradztwo Ekologiczne, Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie oraz Rekopol S.A.

1 komentarz

  • Link do komentarza mama środa, 14 listopada 2018 13:21 napisane przez mama

    Wszystko niby jest ok, że się już tak małe dzieci tej segregacji uczy. Ale takie małe dzieci śmieci z domu nie wynoszą. Dlaczego ? Bo nie sięgną do kontenera swoimi malutkimi rączkami. A nawet gdy już dorosną i będą rączkami sięgały do kontenera to i tak go nie otworzą, Nie otworzą, bo klapy tych kontenerów są tak ciężkie, że nawet dorośli ludzie mają kłopoty by je podnieść . Czyli Urbis szkoli tutaj "na zapas".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane