wtorek, 09 października 2018 10:26

„Dziecko pod parasolem prawa”, czyli o reagowaniu na sygnały

 
„Dziecko pod parasolem prawa”, czyli o reagowaniu na sygnały fot. Rafał Wichniewicz

W Instytucie Kultury Europejskiej rozpoczęła się konferencja, w której biorą udział dyrektorzy placówek oświatowych z przedstawicielami policji i instytucji, zaangażowanych w bezpieczeństwo dzieci.

Spotkanie przebiega pod hasłem "Dziecko pod parasolem prawa - interwencja, diagnoza, terapia" i jest odpowiedzią na wciąż aktualne społeczeństwa, jakim jest bezpieczeństwo najmłodszych obywateli. Głównym wątkiem spotkania jest uświadomienie pracowników przedszkoli o możliwościach i rozwiązaniach, jakie daje prawo w momencie, kiedy zauważy się iż z dzieckiem przebywającym w placówce dzieje się coś niedobrego. Trzeba jednak być wrażliwym na konkretne sygnały, które ono wysyła.

- Tematem tego spotkania jest dobro dziecka, w tym działanie nasze, jako instytucji policji, a także innych, czyli oświaty, służby zdrowia czy pomocy społecznej. To wspólne działanie, by dzieciom nie działa się krzywda, tym najmniejszym, które nie potrafią się jeszcze zwrócić o tę pomoc, a niestety zdarza się iż krzywda wobec tych dzieci dzieje się ze strony osób najbliższych. Naszym zadaniem jest wyłapywanie tych wszystkich symptomów, sygnałów, że występuje przemoc wobec dzieci, zaniedbanie czy niewydolność rodziny. Te sygnały należy przekazywać instytucjom, żeby tej krzywdy było jak najmniej - mówił mł. insp. Przemysław Kozanecki, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie

- Od lat mamy dobrą współpracę ze szkołami i powiem szczerze, że w naszym zespole zaczęliśmy rozmawiać, jak polepszyć współpracę, jeśli chodzi o placówki przedszkolne. Okazało się iż z planowanego spotkania, zrodziła się konferencja. Przez diagnozę naszej pracy policyjnej okazało się iż dobrze by było zrobić coś większego, aby tę współpracę powiększyć - przyznała st. asp. Anna Pilarska, asystent Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii w Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie i jak dodała, ważne jest reagowanie na sygnały, które wysyła do nas dziecko, a które często są bardzo prozaiczne: - Jeśli od najmłodszych lat będziemy diagnozować dzieci, jeśli zauważymy iż z dzieckiem dzieje się coś nie tak, występuje jakaś dysfunkcja, to możemy zdziałać wiele. To będzie się przejawiało na dalszy los tego dziecka z uwagi na to iż widzimy, że coraz młodsze dzieci trafiają do nas. Są to już 8 czy 9-latkowie, które mają duże problemy wychowawcze. To bazuje na tym iż od najmłodszych lat jest coś nie tak w rodzinie, bo wiadomo iż rodzice uczą wszystkiego. Jeśli dziecko widzi, że mama lub tata nadużywa alkoholu, wiadomo jest iż będzie się z tym identyfikowało. Jeśli widzi, że tata bije mamę, to też będzie to stosowało. Tak naprawdę my to widzimy w naszej pracy, kiedy 3 czy 4-latkowie przychodzą do przedszkola i dziecko, które było spokojne, nagle rzuca się na inne dziecko i ma dużą agresję. To może być jednostka chorobowa, którą można zdiagnozować, albo też może to odzwierciedlać rodzinną sytuację dziecka.

W spotkaniu biorą udział przedstawiciele przedszkoli publicznych i niepublicznych nie tylko z Gniezna, ale i z całego powiatu: - Uważam, że najważniejsza jest profilaktyka, a więc szkolenie dyrektorów, nauczycieli i osób, które mają styczność z dziećmi w celu pozytywnego reagowania na zachowania, które mogą budzić wątpliwości, jeśli chodzi o zachowanie dziecka - przyznała Wiktoria Wiesner z Przedszkola Bajkowy Świat. W trakcie spotkania poruszane są m.in. takie tematy, jak problemy z opieką nad dzieckiem w rodzinie, dysfunkcje rodziny, działania służby zdrowia w przypadku dziecka maltretowanego jak i kwestie terapii uzależnień. Prelegentami są przedstawiciele różnych urzędów i instytucji oraz psychologowie.

1 komentarz

  • Link do komentarza Tomasz wtorek, 09 października 2018 17:22 napisane przez Tomasz

    Nie ma na zdjeciach wśród uczestników Panów dyrektorów ze szkół podstawowych z miasta Gniezna (SP 1, 2, 3, 7, 8, 10, 12). Co na to obecny na sali Pan prezydent Budasz?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane