poniedziałek, 08 października 2018 01:11

Potężny pożar hali koło Gniezna (aktualizacja)

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek strażacy z większej ilości jednostek zostali wezwani do pożaru, jaki wybuchł w Braciszewie koło Gniezna. 

Do zdarzenia doszło kilkanaście minut przed północą 7 października, kiedy to zauważono dym wydobywający się z obiektu magazynowo-produkcyjnego na terenie jednej z nieruchomości w Braciszewie. 

Na miejsce zdarzenia początkowo zadysponowano zastępy JRG Gniezno wraz z drabiną mechaniczną oraz OSP Łubowo, ale po dotarciu okazało się iż sytuacja cały czas się rozwija - w ogniu stał budynek o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, wypełniony prawdopodobnie materiałami drzewnymi. Do pomocy natychmiast zadysponowano kolejne siły w postaci zastępów m.in. OSP Zdziechowa, OSP Mieleszyn, OSP Owieczki, OSP Ułanowo, a po kilku chwilach także OSP Trzemeszno, OSP Kiszkowo, OSP Witkowo, OSP Kłecko, OSP Mnichowo i OSP Modliszewo.

 

Z uwagi na rozmiar obiektu, który objęty był ogniem, rozpoczęto tłumienie pożaru w kilku miejscach, jednocześnie zabezpieczając inne budynki stojące w pobliżu. Z powodu niewystarczającego dostępu do wody z miejscowego hydrantu, rozpoczęto dowożenie wody z punktów czerpania położonych na os. Skiereszewo (ulica Swarzędzka) w Gnieźnie, która następnie była dostarczana do utworzonego polowego zbiornika przy drodze. 

Po dotarciu zastępów OSP, poproszono także o pomoc jednostki z sąsiednich powiatów - OSP Pobiedziska, JRG Wągrowiec, JRG Września, JRG Poznań. Do pomocy zadysponowano także kontenery z niezbędnym sprzętem z Poznania z Komendy Wojewódzkiej.

Na miejscu zdarzenia pojawił się również zespół ratownictwa medycznego oraz policja. Na czas prowadzonych działań przejazd szosą kiszkowską był zablokowany lub odbywał się ze znacznymi utrudnieniami.

Łuna była widoczna z odległości kilku kilometrów - akcja gaśnicza trwała do poniedziałkowego rana.

Poranne zdjęcia: OSP Ułanowo

4 komentarzy

 • Link do komentarza Genek poniedziałek, 08 października 2018 23:16 napisane przez Genek

  Nas nie obchodzi, co by wójt musiał lub nie musiał. Ma być bezpiecznie i już. A jak nie ma wody w hydrantach, to po co one w ogóle są? A jak nie potrafi się zabezpieczyć przed pożarem, to czemu pozwolił na takie wielkie budowanie zakładu przy domach mieszkalnych? W tej gminie to trzeba zacząć od porządkowania, bo mieszka w niej coraz więcej ludzi i oni chcą być chronieni przed takimi przypadkami.

 • Link do komentarza Radny56 poniedziałek, 08 października 2018 16:29 napisane przez Radny56

  Jak by wody miało starczyc z hydrantow na taki pożar to by wójt musiał wam takie średnicę rur wkopac jak dla kilkadziesiąt tysiecznej dzielnicy poznania a tak jak ktoś ma zakład produkcyjny czy hale magazynową na obrzeżach miasta to stawia zbiornik p.poz wody patrząc ulica Gdańska czy teraz Szeszycki buduje

 • Link do komentarza z sąsiedztwa poniedziałek, 08 października 2018 09:11 napisane przez z sąsiedztwa

  @Marianna- przed nową panią wójt stoją jak widać niezwykle trudne zadania. Hydranty muszą być sprawdzane i sprawne. To gospodarz gminy musi tego dopilnowac. Ale jest jeszcze jedno ważniejsze pytanie. Jak plan zagospodarowania przestrzennego mógł dopuscić do zaistnienia tak potężnego zakładu niebezpiecznago ze wzgledu na charakter produkcji prawie w centrum gęstej zabudowanej wioski? To niedopuszczalne. Gdzie wladze gminy, które powinny mieć na względzie przede wszystkim bezpieczenstwo swoich obywateli!

 • Link do komentarza Marianna poniedziałek, 08 października 2018 06:17 napisane przez Marianna

  Mieszkam tu ponad 30 lat i nigdy w miejscowych hydrantach nie było dostatecznego ciśnienia, aby można było gasić nawet najmniejsze zarzewie ognia a co dopiero pożar. Mieszkańcy są niejako skazani na stratę swojego dobytku przez czyjeś nieudolne decyzje. XXI wiek i noszenie wody w wiaderkach?!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane