piątek, 08 listopada 2013 01:00

Wielkopolska Niepodległa

 

Inscenizacją walk z okresu Powstania Wielkopolskiego uczciła 9 listopada 2013 r. Święto Niepodległości społeczność I Liceum Ogólnokształcącego wraz z mieszkańcami miasta.

Na dziedzińcu liceum kilkukrotnie starły się oddziały powstańcze i pruskie. Ich walce towarzyszyły efektowne efekty specjalne – wystrzały, wybuchy i płonąca inscenizacja. W scenariuszu nie zabrakło tez mocnych, emocjonujących momentów. Ofiarami walk byli zarówno żołnierze obu stron jak i cywile. Podczas inscenizacji w rolę narratora wcielił się Robert Gaweł, wprowadzając widownię w atmosferę i realia tamtych czasów.

Całość zakończyła salwa honorowa oraz prezentacja historycznych sztandarów - chorągwi powstańczej, wykonanej przez nieznanego autora, być może przez lokalną hafciarkę. Zdobi ja niezwykły orzeł z dwiema koronami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że była to chorągiew używana na polu walki. Drugi to Sztandar Związku Halerczyków - placówka Gniezno z napisami: Barańcza – Kaniow – Furman – Syberia – Szampania – Lwów – Wołyń – Pomorze – Warszawa – Cud nad Wisłą – miejscami walk Błękitnej Armii. Poczet sztandarowy prowadził Grzegorz Krupa, członek grupy Garnizon Gniezno. Po prezentacji uczestnicy wraz z publicznością odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Wzorem wielkopolskich przodków Wielkopolska Niepodległa nie była inicjatywą zamkniętą. W organizację inscenizacji włączyły się liczne organizacje i instytucje:

  • Muzeum Początków Państwa Polskiego,
  • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Dragoner 1918,
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno,
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej 68. Pułk Piechoty z Wrześni.  

Inicjatywę wsparli liczni sponsorzy a dla osiągnięcia właściwego efektu poświęcono wiele dni przygotowań. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane