środa, 17 stycznia 2018 19:52

„Miarka się przebrała” - protestowali pod oknami biura poselskiego

 
„Miarka się przebrała” - protestowali pod oknami biura poselskiego fot. Rafał Wichniewicz

Kilkunastu gnieźnian przybyło w środowy wieczór, by zaprotestować przeciwko zachowaniu posła Pawła Arndta w trakcie głosowania, które miało miejsce tydzień temu w Sejmie.

Przypomnijmy, iż 10 stycznia część opozycji z partii Nowoczesna oraz Platformy Obywatelskiej, opowiedziała się przeciw lub wyszła z sali i tym samym doprowadziła do odrzucenia projektu o liberalizację prawa aborcyjnego. Wobec tego kilkunastu mieszkańców Gniezna zdecydowało się zaprotestować. Spotkali się w środę 17 stycznia na ul. Jana Pawła II przed budynkiem, w którym mieści się biuro posła Pawła Arndta z Platformy Obywatelskiej. Parlamentarzysta bowiem przed tygodniem, nie wziął udziału w głosowaniu nad ww. projektem i tym samym, w opinii protestujących osób, naraził się na słuszne zarzuty.

- Uważamy, że skoro są takie ugrupowania, które zachowują się tak samo jak partia rządząca i mienią się opozycją, to one nie są tą opozycją, jeśli głosują identycznie - stwierdziła Kamila Bartkowiak, reprezentująca gnieźnieńskie koło Partii Razem, która organizowała wiec pn. „Miarka się przebrała” i dodała, że część członków PiS zagłosowała za projektem, aby uniknąć kolejnych manifestacji na wzór "Czarnych protestów". Jak skomentowała brak udziału w głosowaniu posła Pawła Arndta? - Zachował się tchórzliwie i nie tak, jak powinien, a więc uczestniczył w poprzednich głosowaniach, a kiedy było to decydujące głosowanie to wyszedł z sali. To było jawne i nieuczciwe przynajmniej wobec jego liberalnych wyborców. 

- Prawa kobiet to nie ideologia, ale prawa człowieka. Uważamy, że prawa człowieka, które od 1948 roku są uważane za prawa kobiet i mężczyzn, są w tej chwili w Polsce bardzo mocno naruszane. Przypomnę, że prawem człowieka jest życie według własnych zasad i decydowaniu o tym, co człowiek uważa za dobre. Dla niektórych będzie to macierzyństwo, a dla innych będzie za dużym obciążeniem, jak pojawi się możliwość urodzenia dziecka z gwałtu czy śmiertelnie chorego. Uważamy, że to barbarzyństwo i mamy duży żal do opozycji, która od bardzo dawna oględnymi słowami deklaruje wsparcie kobiet, natomiast jak przychodzi co do czego, to nie ma ich w sali podczas dyskusji na ten temat, ani nie ma ich w trakcie głosowania - mówiła prof. Grażyna Gajewska, wykładowczyni na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

W proteście wzięło udział początkowo około dziesięć osób, po czym po kilku minutach dołączyło jeszcze kolejnych kilku. W kontrze do manifestujących przybyła grupa kilku gnieźnian, opowiadająca się przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego. Wśród nich był radny miejski Marek Bartkowicz, który trzymał przy sobie tablicę z napisem "Życie". Przeciwna strona trzymała tabliczki układające się w napis "wstyd", a także dokonano odczytania "listy hańby" - nazwiska posłów opozycji, którzy zagłosowali przeciwko projektowi lub nie wzięli w nim udziału. 

Do protestujących wyszedł Łukasz Kaszyński, dyrektor biura poselskiego: - Pan poseł jest teraz na ul. Paczkowskiego i kibicuje kobietom, naszym piłkarkom ręcznym na 1/8 finału Polski. Serdecznie zapraszam, jeżeli ktokolwiek ma jakieś pytania, to możecie się państwo umówić osobiście lub telefonicznie, tak jak robili to dziennikarze. Dzwoniły też kobiety z zapytaniem i pan poseł też wyjaśniał, dlaczego podjął taką, a nie inną decyzję. "Lista hańby", nie chcę bronić tylko swojego szefa, ale człowieka. Poseł zawsze, jeśli chodzi o aborcję, ma swoje poglądy. Często się wytyka posłom, że są jak chorągiewki, są maszynami do głosowania i nasz poseł pokazał, że nie i ma swoje zdanie, a w kampanii wyborczej nikomu nie obiecał żadnych kwestii związanych z aborcją i postępuje zgodnie ze swoimi zasadami i sumieniem. Uszanujmy to, bo to naprawdę rozsądny i dobry człowiek - mówił dyrektor biura poselskiego.

Obecni na proteście nie przyjęli jednak tych wyjaśnień do siebie i po chwili zaczęli skandować hasła: "PiS i opozycja - jedna koalicja", "Wstyd i hańba, oddaj mandat!" czy "Wspólna sprawa - kobiet sprawa". Skromniejsza liczebnie strona przeciwna odpowiadała "Odrzuć śmierć - wybierz życie"Całemu protestowi przyglądał się obecny w pobliżu patrol policyjny.

 

23 komentarzy

 • Link do komentarza ajax wtorek, 23 stycznia 2018 08:56 napisane przez ajax

  pis i kościół dba o dziecko niepełnosprawne od momentu poczęcia do urodzenia.Dalej człowiek zostaje sam. To jest zakłamanie i demagogia. dałbym po kilkoro dzieci niepełnosprawnych na wychowanie Kaczorowi i Pawłowiczównie.

 • Link do komentarza Oli czwartek, 18 stycznia 2018 21:30 napisane przez Oli

  Historia pamieta sytuacje ,gdy zabijano ,bo nie ta rasa,nie to pochodzenie,pk co wracac do tego? Aborcja tych nienarodzonych,bo byc moze,byc mkze napewno urodza sie chore,ta sytuacja jest chora. Ludzie daja sobie sami prawo do decydowania o zyciu lub nie innych istot. A nie nam ludziom o tym ddcydowac!

 • Link do komentarza przeciętniak czwartek, 18 stycznia 2018 20:42 napisane przez przeciętniak

  Dajmy ludziom prawo wyboru. A więc zabijajmy nie do konca sprawnych, urodzonych albo tych jeszcze nje urodzonych, zabijajmy niepotrzebnych staruszkow, bo oni też dużo kosztują, w koncu zabijajmy dziewczynki, bo jest ich więcej, zabijajmy przestępców, bo oni też przysparzają społeczeństwu koszty, itd.itd. Ludzie, co się z wami porobiło? Czy wy naprawdę jesteście już tak zezwierzęceni?

 • Link do komentarza Wiem co mówię!!! czwartek, 18 stycznia 2018 17:27 napisane przez Wiem co mówię!!!

  Do "matka" : Matka pewnie ZDROWYCH dzieci?!? Rzucanie obelgami to nie argument!! Każdy z nas jest troche niepełnosprawny ;) Ja nie jestem za aborcją!! Ani żadną aktualną partią polityczną....Ale chce zwrócić uwagę na PROBLEM... bo ŁATWO JEST DECYDOWAĆ ZA KOGOŚ!!!?? A kto pomoże w wychowaniu/zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej takiemu dziecku? O TYM NIKT NIE MYŚLI?? Rodzic również powinien otrzymać odpowiednią opiekę psychologiczną. TO NIE JEST ŁATWA SYTUACJA. Nierzadko rodzice nie mają odpowiednich środków i nie są przygotowani na taki obrót zdarzeń. Dajmy ludziom możliwość wyboru! Niech każdy bierze to na swoje sumienie!!! Nie decydujmy za innych!!!

 • Link do komentarza Matka czwartek, 18 stycznia 2018 16:28 napisane przez Matka

  Legalne mordowanie,tego to nie powinno byc. Ludzie powinni zaczac sie uczyc,skąd sie biorą dzieci. Zeby potem takj Pan humanista nie pisal,ze musimy pracowac na tych co nie powinnk sie urodzic. Dorosli ludzie raczej znaja temat poczecia,W wiekszosci przypadkow to dobrowolne zabawy doroslych ludzi w zycie i doroslosc.Tylko ze jak pojawia sie problem,to probuja go zamordowac,a nie probuja sie z nim zmierzyc. A jszeli chodzi o pomoc Panstwa w opiece nad tymi,co mieli sie nie urodzic..co oisze humanista,to chhba zaden rzad nie umial stanac na wysokosci zadania.

 • Link do komentarza matka czwartek, 18 stycznia 2018 11:54 napisane przez matka

  Do "wiem co mówię" skoro uważasz, że niepełnosprawny człowiek nie ma prawa do życia, to ja się pytam, co ty robisz na tym świecie?

 • Link do komentarza RR czwartek, 18 stycznia 2018 11:15 napisane przez RR

  A jakież to poglądy ma pan poseł? Gdyby jakieś miał, to zagłosował by za lub przeciw.

 • Link do komentarza humanista czwartek, 18 stycznia 2018 11:01 napisane przez humanista

  Za pół wieku przy zakazie aborcji nie będzie miał kto pracować na tych co nie powinni się urodzić. Oni chorzy i niepracujących rodzic. A może to sposób ich na życie z funduszy państwowych?

 • Link do komentarza czytelniczka czwartek, 18 stycznia 2018 10:18 napisane przez czytelniczka

  Anastazjo, twoja manipulacja sięgnęła Mont Everestu. Po pierwsze nie ma znaczenia fakt, czy ktokolwiek wykonywał aborcje za darmo czy za pieniądze. Aborcja jest złem, jest morderstwem i tyle w temacie. To po pierwsze. A po drugie, akurat przywołany przez ciebie lekarz ocknął się i w jednym momencie przestał wykonywać te mordercze zabiegi, nawrócił się, przyznał do błędu lub grzechu ( jak kto woli) i stał się orędownikiem życia ludzkiego od poczęcia. Wyjątkowa odwaga publicznego napiętnowania własnych grzechów i zadośćuczynienie czynione obecną postawą czyni z niego człowieka, z którego każdy grzesznik powinien brać wzór.

 • Link do komentarza Wiem co mówię!!! czwartek, 18 stycznia 2018 09:04 napisane przez Wiem co mówię!!!

  Za 500+ mieszkańcy Gniezna bronią tej chorej partii... Nauczcie się ludzie najpierw czytać programy polityczne zanim sprzedacie siebie i swoje poglady za 500 PLN... "Cała rodzina będziemy manifestacji przeciw PO"??? śmiech na sali... Demokratyczne państwo? Rząd PiS ma elektorat PRZEKUP i sprzedawczykow...! Proponuje urodzić dziecko niepełnosprawne i zobaczymy ile PIS wtedy pomoże?!? Wypnie się na Was tak jak każda inna partia na rodziców dzieci niepełnosprawnych... I wtedy rodzice zostają sami z własnymi problemami... Muszą korzystać z pomocy fundacji...1%...żeby było na niezbedne leczenie... rehabilitację... Leki... Naukę indywidualna... I to wszystko z innych POZARZĄDOWYCH instytucji... A władza będzie miała wywalone na chore dzieci...Kazac rodzic łatwo... Ale wziąć odpowiedzialnosc potem za rodzinę z dziećmi niepełnosprawnymi i pomoc to KUR... NIE MA KTO!!!!

 • Link do komentarza omen czwartek, 18 stycznia 2018 08:46 napisane przez omen

  dobrze, że trzymają tabliczki z napisem "wstyd", bo bym nie wiedział, że się faktycznie wstydzą za swoje poglądy:)

 • Link do komentarza kwinto czwartek, 18 stycznia 2018 07:37 napisane przez kwinto

  Kilkunastu protestujących, kilku kontrmanifestantów, patrol policji i stado fotografów, które podbijało stawkę :D Jedyne skojarzenie:
  https://www.youtube.com/watch?v=rFhuGilu710

 • Link do komentarza obywatel  demokratycznego kraju czwartek, 18 stycznia 2018 07:35 napisane przez obywatel demokratycznego kraju

  BRAWO dla obu protestujących stron. !!!
  Tak właśnie powinno wyglądać przedstawianie własnego zdania w DEMOKRATYCZNYM KRAJU . Jeszcze raz brawo dla Gnieźnian,
  Każdy ma prawo w kulturalny sposób zamanifestować swój pogląd przed siedzibą posła , którego wybrali na swojego przedstawiciela w sejmie, bo zaufali jego partii i programowi, który ta partia głosiła PRZED WYBORAMI .

 • Link do komentarza Anastazja czwartek, 18 stycznia 2018 06:07 napisane przez Anastazja

  Radny z PiS , którego widzę na zdjęciach mógł przyprowadzić znanego PiSowskiego Pro Livera Chazana. Ten by mógł opowiedzieć zebranym o tych kilku tysiącach skrobanek jakie wykonał prywatnie za ciężkie pieniądze.

 • Link do komentarza matka czwartek, 18 stycznia 2018 00:49 napisane przez matka

  Panie komentatorze podpisujący się A, jeżeli poseł ma inne zdanie w sprawach tak istotnych,to nie powinien swoją osobą wspierać partii, która robi ludziom burzę z mózgów i dąży m.in.do zabijania dzieci. Wstyd, tak wielki wstyd, że poseł ucieka z sali, a nie potrafi tupnąć nogą i z tej uwłaczającej człowiekowi partii odejść. Raz na zawsze.

 • Link do komentarza Scarlett środa, 17 stycznia 2018 22:43 napisane przez Scarlett

  Herezje tej nauczycielki akademickiej powalają z nóg. Pani tak naprawdę wierzy w to, co głosi?

 • Link do komentarza Vita środa, 17 stycznia 2018 22:08 napisane przez Vita

  Samozaoranie opozycji :)
  Jestem za prawem dzieci nienarodzonych do życia!

 • Link do komentarza Krzysiek środa, 17 stycznia 2018 21:56 napisane przez Krzysiek

  Mistrz uników?

 • Link do komentarza Normalny środa, 17 stycznia 2018 21:47 napisane przez Normalny

  Ilość osób biorących udział w proteście pokazuje, jak duża jest w narodzie potrzeba zmian.

 • Link do komentarza rak środa, 17 stycznia 2018 21:22 napisane przez rak

  Widać, mecz jest ciekawszy niż rozmowa z tą gnieźnieńską "elytą". A przynajmniej czas jest spędzony pożyteczniej.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane