czwartek, 19 października 2017 10:41

Wojsko ponownie zagościło w jednostce przy ul. Sobieskiego

 

W czwartkowy ranek na terenie, na którym do lat 90. aktywnie funkcjonowała jednostka wojskowa, ponownie pojawili się żołnierze wraz ze sporym ekwipunkiem.

Wszystko to w ramach drugiej edycji Powiatowych Dni Cichociemnych, które odbywają się w tych dniach w naszym regionie. Pierwszym, inauguracyjnym akcentem tego wydarzenia był pokaz sprzętu wojskowego, także tego historycznego. Na dziedzińcu III Liceum Ogólnokształcącego, która to szkoła mieści się w budynku dawnej jednostki wojskowej przy ul. Sobieskiego, pojawiły się liczne stoiska różnych jednostek wojskowych - począwszy od niejako sąsiadującej z naszym regionem 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, a kończąc na GROM. Przy okazji była też możliwość zapoznania się z ekwipunkiem oddziałów specjalnych, rozbudowanej techniki wojennej (od dronów po robota, a także - z historycznym akcentem - wyposażeniem Ludowego Wojska Polskiego. Przy okazji odbyła się też musztra klas policyjnych III LO, a także pokaz obezwładniania przeciwnika w wykonaniu uczniów.

Czwartkowe wydarzenie zainaugurowało dwudniowe obchody II Powiatowych Dni Cichociemnych, które kontynuowane będą w Witkowie. Tam, już w piątek 20 października odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę operacji lotniczej „HAMMER” - zrzutu Cichociemnego kpt. Adama Borysa, ps. „Pług” oraz zaprzysiężenia w Armii Krajowej Cichociemnego ppor. Tadeusza Jaworskiego, ps. „Gont”. Wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Dezyderego Chłapowskiego o godzinie 9:00. Wydarzenie otrzymało pod Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane