piątek, 25 sierpnia 2017 10:39

Rusza nowa linia autobusowa, łącząca dwa cmentarze

 
Rusza nowa linia autobusowa, łącząca dwa cmentarze fot. Rafał Wichniewicz

Od 4 września, przez sześć dni w tygodniu, kursować będzie nowa linia autobusowa, która ma umożliwić dojazd mieszkańcom do dwóch nekropolii.

Pomysł stworzenia linii autobusowej,dzięki której starsi mieszkańcy Gniezna będą mogli dojechać na cmentarze, został zgłoszony przez Miejską Radę Seniorów. Efektem jest powołanie linii nr 23, dzięki której zamieszkujący Winiary oraz osiedle Tysiąclecia, będą mogli dojechać w pobliże cmentarza św. Krzyża oraz św. Piotra, jadąc jednym kursem.

- O ile nie ma problemu z dojazdem do cmentarza przy ul. Witkowskiej, o tyle cmentarz św. Krzyża i św. Piotra były skomunikowane w mniejszym stopniu. Wsłuchałem się w głos starszych mieszkańców, którzy od dłuższego czasu o to prosili. Pół roku trwało badanie możliwości stworzenia nowej linii cmentarnej, na co zawarliśmy środki w budżecie na ten rok. Problem polegał na tym iż część tych ulic nie jest własnością Miasta Gniezna i nie wszędzie można było stworzyć zatok autobusowych - mówił prezydent Tomasz Budasz. Nowa linia, która została stworzona, określana jest jako kompromisowa i będąca efektem konsultacji ze środowiskiem seniorów: - Okaże się, czy należy tę linię jeszcze delikatnie zmodyfikować. Jest ona uruchamiana "na próbę" i zobaczymy czy godziny będą dobre, czy należy je zmienić - dodał.

Linia będzie prowadzić z al. Reymonta (pętla) przystankami: Reymonta I, Budowlanych I, Budowlanych II, Budowlanych III, Żwirki i Wigury, Gdańska III, Gdańska IV, Kłeckoska VI, kończąc na ul. Czarneckiego. Przystanek Gdańska IV, ułatwiający dojście na cmentarz św. Krzyża, znajdować się będzie w rejonie skrzyżowania z ul. Wodną (na wysokości myjni samochodowej). Przystanek Kłeckoska VI znajdować się będzie w miejscu istniejącego przystanku, w pobliżu Stada Ogierów. Ponieważ linia prowadzi Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego, autobus jadący w przeciwną stronę przystanek dla cmentarza św. Krzyża będzie miał na ul. Żwirki i Wigury, na wysokości stacji paliw Lotos.

Autobus linii 23 będzie od 4 września kursował dwa razy dziennie w godzinach okołopołudniowych i popołudniowych w dni robocze oraz soboty. Na linii obowiązuje normalna taryfa biletowa. 

- Chciałabym podziękować za zajęcie się tą sprawą. Dopytywaliśmy co jakiś czas w tym temacie i wiedzieliśmy, że się dzieje. Można by zapytać, dlaczego seniorzy? Wcale nie dlatego, że nam jest "najbliżej" do tych cmentarzy, ale to my najczęściej nosimy ten szacunek dla tych, którzy już znaleźli się na cmentarzu. Nosimy w sobie tę pamięć, odwiedzamy te miejsca nie tylko w dniu zmarłych, ale także w innych dniach, czy przy okazji pogrzebów - mówiła Danuta Wiśniewska przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów

14 komentarzy

 • Link do komentarza avalon niedziela, 27 sierpnia 2017 10:44 napisane przez avalon

  Na Winiarach faktycznie można szybciej zejść na dół uliczką ze schodami do cmentarza na Świętokrzyskiej niż dojść na przystanek i stracić bilet żeby przejechać jeden przystanek z którego i tak trzeba jeszcze trochę iść na cmentarz.
  Na Winiarach autobus mógłby jechać Gdańska, Winiary, Orcholską, Lednicą, Biskupinską i powrót na Gdańska.

 • Link do komentarza Marek  ZYGMUNT niedziela, 27 sierpnia 2017 09:03 napisane przez Marek ZYGMUNT

  DO SENIORA.
  Lepsze rozwiązanie dojazdu do cmentarza św. Krzyża oczywiście jest.
  I pan prezydent je zna. Ale stara się tego rozwiązania nie dostrzegać bo zaproponował je jeden z radnych , którego on ......... .
  A rozwiązanie jest proste i następujące. Autobus na cmentarz św. Krzyża powinien jeździć z Dworca ulicami Lecha, Chrobrego, Mieszka I, Krzywe Koło,Grzybowo, Rybna ( przystanek szpital na Jana), Świętokrzyska ( i tu przy rondzie przystanek - cmentarz). z tego miejsca seniorzy przechodząc pod trasą Zajazdu Gnieźnieńskiego, od razu są na starej części cmentarza . A dodatkowo taka linia autobusowa dowoziła by pacjentów do szpitala na Jana i do wszystkich przychodni specjalistycznych , które się tam znajdują. By taka linię autobusowa stworzyć potrzeba tylko jednego małego 30 osobowego autobusu jeżdżącego w godzinach pracy przychodni specjalistycznych. Czyli od 7.00 do 14.00. Dlaczego taka linia powinna zaczynać swój bieg od dworca? Bo szpital na Jana jest szpitalem dla całego powiatu i ludzie przyjeżdżają do nie go nawet pociągiem lub autobusem PKS. A poza tym PRZYSTANEK NA DWORCU JEST NAJLEPSZYM MIEJSCEM PRZESIADKOWYM, bo tam dojeżdża większość autobusów MPK. Inaugurując więc taką nową, krótką linie autobusową kursującą nawet tylko raz na godzinę, byśmy połączyli i potrzeby seniorów chcących dojechać na cmentarz i ludzi dotkniętych chorobą, muszących dostać się o kulach np: do poradni chirurgicznej w szpitalu. A gdy chodzi o bezpośredni dojazd do cmentarza św Piotra z osiedla "Tysiąclecia" to taki dojazd już istnieje i nie jest mieszkańcom drugi aż tak potrzebny !! Panie Prezydencie . Proszę więc jeszcze raz przemyśleć swoja koncepcję nowej linii autobusowej na cmentarz świętego Krzyża, bo moim zdaniem nie jest ona najlepsza !!

 • Link do komentarza abc sobota, 26 sierpnia 2017 21:36 napisane przez abc

  Jeden przystanek na tak dużym osiedlu Winiary? Niepoważne.

 • Link do komentarza Ann sobota, 26 sierpnia 2017 09:36 napisane przez Ann

  Denerwuje mnie to, źe z końcówki Witkowskiej jest tylko jedna linia nr 9 żeby pojechać na Winiary trzeba objechać całe miasto. Może wreszcie dobrze byłoby przemyśleć strategicznie i logistyczne tę beznadzieję.

 • Link do komentarza Kierowca piątek, 25 sierpnia 2017 23:11 napisane przez Kierowca

  A może by tak pomyśleć o zatoczkach autobusowych na niektórych ulicach. Obecnie ich brak powoduje tworzenie się korków oraz omijanie autobusów na podwójnych ciągłych liniach. Przystanki na ul. Wrzesinskiej znajdują się praktycznie przy przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach.

 • Link do komentarza @@@ piątek, 25 sierpnia 2017 19:28 napisane przez @@@

  cokolwiek się uczyni zaraz psioczą wszyscy ci, którzy najwięcej korzystają z komunikacji miejskiej!! jest chociaz próba skomunikowania tych cmentarzy....

 • Link do komentarza tutejszy piątek, 25 sierpnia 2017 16:36 napisane przez tutejszy

  Najlepszy dojazd i najlepszy parking jest na cmentarzu przy ulicy Piotrowskiego. I najlepsze miejsca, póki się nie "zaludni".

 • Link do komentarza Urszula piątek, 25 sierpnia 2017 13:47 napisane przez Urszula

  A co z dojazdem na cmentarz Witkowski z Orzeszkowej tu też mieszka dużo ludzi starszych .?O tej stronie Gniezna się zapomina a dużo ludzi korzysta z autobusów .

 • Link do komentarza Hans piątek, 25 sierpnia 2017 12:42 napisane przez Hans

  "Pytam", a co innego zrobić, jak przez Żabią autobusy nie mogą przejechać?

 • Link do komentarza Endrju piątek, 25 sierpnia 2017 12:40 napisane przez Endrju

  Przystanek na Żwirki? Przecież tam jest permanentny korek dojezdzajac do ronda pod górę.
  Do Marek. Czyli na rok przed wyborami Prezydent nie może nic zrobić, bo jest to już element kampanii wyborczej?

 • Link do komentarza Mieszkanka piątek, 25 sierpnia 2017 12:33 napisane przez Mieszkanka

  A z Wrzesińskiej będzie kiedyś jakieś bezpośrednie połączenie na ulicę Poznańską? Bo z tego co wiem to były już prośby i petycję w tej sprawie kierowane,a nadal cisza....
  Żeby dojechać do pracy trzeba się przesiadać, a nierzadko autobus lini nr "11"ma opóźnienie i żeby zdążyć się Przesiąść to jest wyczyn. Szczególnie w godzinach porannych...

 • Link do komentarza Marek piątek, 25 sierpnia 2017 12:13 napisane przez Marek

  Wybory się zbliżają dużymi krokami ! Tak się zabiega o głosy emerytów a pracownikach wracających z pracy w Poznaniu to nadal się nie myśli ! Nie ważne ,że mają bilety kupione i tak muszą pieszo wracać do domu ! Jako przykład linia nr 13 kierunek Dalki wstyd i żenada !

 • Link do komentarza pytam piątek, 25 sierpnia 2017 11:50 napisane przez pytam

  Ja wiem, że to ładnie wygląda, ale jaki senior będzie chciał męczyć się przejściem podziemnym, by dojść na przystanek na Żwirki i Wigury?

 • Link do komentarza senior piątek, 25 sierpnia 2017 11:19 napisane przez senior

  Żadna łaska. Dojście z ulicy Wodnej na cmentarz św. Krzyża dajmy na to w części franciszkańskiej to odcinek półtora kilometra! A droga powrotna prawie dwa! Czy naprawdę nie można wymyślić czegoś lepszego? Chodzi o cm. Św. Piotra.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane