piątek, 11 sierpnia 2017 21:56

Wiele zniszczeń po piątkowej nawałnicy - fotorelacja

 
Wiele zniszczeń po piątkowej nawałnicy - fotorelacja fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy wieczór 11 sierpnia przyszło przeżyć mieszkańcom naszego regionu potężną nawałnicę, która spowodowała ogrom zniszczeń na terenie Gniezna i całego powiatu.

Synoptycy już wczesnym popołudniem zapowiadali, że tego dnia nad Wielkopolskę mogą nadciągnąć burze połączone z silnym wiatrem, ale chyba niewielu mogło spodziewać się tego, co nastąpiło wieczorem. Około godziny 20:30, kiedy w katedrze odbywał się inauguracyjny koncert Festiwalu Akademia Gitary, nad Gniezno nadciągnęła burza. Jej nadejście zwiastowały potężne chmury, które bardzo szybko przemieściły się nad miasto i w kilka minut spowodowały tzw. downburst, a więc gwałtowne zejście masy deszczu połączonego z huraganowym wiatrem. Przeszło godzinna nawałnica spowodowała liczne straty - zalane zostały ulice i skrzyżowania w całym mieście, powyrywało drzewa oraz gałęzie. Huragan nie oszczędził także odnowionego Parku im. T. Kościuszki oraz Parku im. R. Kaczorowskiego, gdzie również przewróciły się drzewa. Z uwagi na warunki panujące na dworze przedstawiamy na początek relację z centrum miasta oraz zdjęcia nadesłane przez mieszkańców.

Do Gniezna ściągane są zastępy OSP z powiatu, by wspierać tutejszą jednostkę w usuwaniu zniszczeń - na początek usuwane są drzewa z zablokowanych ulic, potem zacznie się wypompowywanie wody z zalanych budynków. 


Aktualizacja 22:00. Na Jeziorze Niedzięgiel w rejonie Skorzęcina trwa akcja poszukiwawcza - w wodzie miało zostać kilka osób, znajdujących się w łodzi. 


Aktualizacja 22:20. Zniszczeń jest coraz więcej, ale też strażacy starają się na bieżąco odblokowywać najpierw najważniejsze ulice - potem przyjdzie czas na osiedlowe oraz wewnętrzne. Obecnie wciąż zalanych jest sporo ulicy, prąd przywrócono w większości na terenie Gniezna (przez prawie półtora godziny nie miało go większość mieszkańców). W akcji biorą udział strażacy z całego powiatu, otrzymujemy także informacje o wielu zablokowanych drogach wyjazdowych w innych gminach.


Godzina 23:50. Akcja usuwania szkód po piątkowej nawałnicy może potrwać nawet kilka tygodni. W działania nocne włączone są wszystkie możliwe służby - Straż Pożarna, Policja, Pogotowie, Straż Miejska i Pogotowie Energetyczne. To ostatnie ma sporo wezwań do licznych uszkodzeń słupów elektrycznych i zerwanych kabli. Do akcji włączyli się także mieszkańcy - kilku z nich regulowało ruch i pomagało kierowcom w rejonie zalanego skrzyżowania ul. Kościuszki i Mieszka I, gdzie nie działała sygnalizacja świetlna.


Godzina 00:00. Wichura uszkodziła katedrę, gdzie zerwała dach w kilku miejscach - zobacz więcej.


Godzina 00:10. Nawałnica spowodowała straty w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Z pewnych informacji możemy przekazać, że MPPP będzie zamknięte do odwołania: - W związku z pracami mającymi na celu zabezpieczenie zarówno muzealnych zbiorów jak i samej infrastruktury, placówka będzie nieczynna do odwołania. O wszelkim zmianach będziemy informować - przekazali nam pracownicy Muzeum.


Godzina 00:15. Jak informuje Miasto Gniezno: - Informujemy, że z uwagi na warunki atmosferyczne wszystkie jutrzejsze imprezy związane z obchodami Święta Wojska Polskiego są odwołane.


Godzina 00:20. Na tę chwilę kończymy bieżącą relację ze zniszczeń po nawałnicy z 11 sierpnia. W sobotę poinformujemy o aktualnej sytuacji w mieście.


Uwaga - dla przejrzystości relacji, zdjęcia nadesłane przez Czytelników nie są podpisane logiem Gniezno24.com

 

 


Wszystkie relacje, fotogalerie i informacje dotyczące nawałnicy z 11 sierpnia 2017 roku można śledzić pod tym linkiem.

26 komentarzy

 • Link do komentarza Sławek niedziela, 13 sierpnia 2017 19:33 napisane przez Sławek

  Władze miasta po pracy zadziałały szybko i sprawnie! Ale dlaczego przed nawałnicą, kiedy na radarach burzowych przynajmniej pół godziny wcześniej, gdy nawałnica była nad Wrześnią nie uruchomiono syren alarmowych?? Tłumaczenie że to wieczór nie ma znaczenia - w Urzędzie powinien być ktoś dyżurny z zarządzania kryzysowego. Na szczęście nic nikomu się nie stało, ale nasze władze przed uderzeniem nawałnicy nie spisały się. Brak ostrzeżenia to olbrzymi błąd!

 • Link do komentarza senior sobota, 12 sierpnia 2017 19:21 napisane przez senior

  @ buntownik - proszę nie kłamać. Zniszczenia są potworne, nie tylko w drzewostanie, ale w zniszczonych dachach, elewacjach, parkanach, grobach, etc. Odbudowanie tego wszystkiego potrwa nie miesiące, a lata. Zanim urosną kolejne drzewa, upłynie dużo czasu. Jak żyję na tym świecie blisko 80 lat, to nie pamiętam takiego tornada w Gnieźnie. A co do katedry, to się zgadzam przy okazji tych wpisów o koncertach. Kościół jest miejscem skupienia, modlitwy i rozmowy z Bogiem, a nie salą koncertową. To jakieś wg mnie nowe pogańskie zwyczaje.

 • Link do komentarza wdzięczni sobota, 12 sierpnia 2017 19:20 napisane przez wdzięczni

  zgadzam się z Gom. Gnieźnianie spisali się na medal. Bardzo wielkie podziękowania dla mieszkańców ul. Poznańskiej, którzy pomogli wyciągnąć zakopany samochód. Wiara w ludzi wraca.

 • Link do komentarza Ja_Jestem sobota, 12 sierpnia 2017 17:55 napisane przez Ja_Jestem

  Ad:Rysiek:
  ***************
  Pozwolisz p. Rysiek, że kwestia mojej wiary, pozostanie li tylko moją osobistą sprawą. Ty natomiast........ możesz się modlić, we wszystkich kościołach Gniezna, a nawet kościołach całej Polski i nic mi do tego. Chciałbym jednak abyś skupił się na treści wpisu, jaki dokonałem, zaznaczając w nim swoje uwagi na temat nawałnicy jaka przeszła przez nasze miasto i nie przypominam sobie, abym choć w jednym zdaniu napisał, czy też wspomniał o modleniu się, czy też zbawieniu.

 • Link do komentarza buntownik sobota, 12 sierpnia 2017 13:19 napisane przez buntownik

  Abc ma rację... Wszyscy do Gniezna a reszta niech ech sobie sama radzi... Ktoś tam napisał że jak po wybuchu bomby... To jeszcze nie widzieliście prawdziwych zniszczeń tej burzy... Parę wyrwanych drzew i wielkie mi zniszczenia... A co niektórzy stracili wszystko!!!

 • Link do komentarza Rysiek sobota, 12 sierpnia 2017 12:25 napisane przez Rysiek

  Przede wszystkim wiernych proszę pana Ja_Jestem, wiernych, którzy powinni się w tej katedrze, jak zresztą w każdym kościele modlić się o swoje zbawienie.

 • Link do komentarza Aga sobota, 12 sierpnia 2017 11:45 napisane przez Aga

  Co z ul 3 Maja? Troche się martwię.

 • Link do komentarza Ja_Jestem sobota, 12 sierpnia 2017 10:01 napisane przez Ja_Jestem

  Kiedyś krążyła opinia, że wszelkie nawałnice omijają Gniezno, ze względu na liczebność kościołów, no i nie prawda, bo nawet katedrze się dostało. No cóż, dobrze, że tylko tyle i aż tyle strat, wyrządziła wczorajsza nawałnica jaka przeszła przez GNIEZNO. Miejmy nadzieję, że gnieźnieńska katedra zostanie wyremontowana, a ten wspaniały zabytek, ponownie będzie wizytówką naszego miasta i będzie cieszył oczy odwiedzających.

 • Link do komentarza Andrzej sobota, 12 sierpnia 2017 09:28 napisane przez Andrzej

  Endriu, ten ktoś miał rację,to nie burza tylko orkan przeleciał nad Gnieznem. Burza była taka sobie , takie pomrukiwania i może ze dwa, trzy pioruny. Szkody są od wichru i wielu odczytuje to nie jako jakieś tam zmiany klimatyczne. Bo to lipa wkładana w naiwne głowy Polakom, ale jako palec Boży zresztą zapowiadany nawet w Biblii. Kto nie chce niech nie wierzy, ale taka jest prawda.

 • Link do komentarza Endrju sobota, 12 sierpnia 2017 07:42 napisane przez Endrju

  Kilka dni temu ktoś na tym portalu pisał, że z uwagi na 3 jeziora w Gnieznie gwałtowne burze nas omijają. No to wykrakali.

 • Link do komentarza gość sobota, 12 sierpnia 2017 06:48 napisane przez gość

  Miasto zniszczone. Wszyscy mieszkańcy walczyli. Okoliczne wsie również. Chyba nikt nie spał tej nocy. Ratowaliśmy co się dało.

 • Link do komentarza Gnieźnianka sobota, 12 sierpnia 2017 03:11 napisane przez Gnieźnianka

  Czy można prosić o jakąś aktualizację, ktokolwiek?
  Jutro wracam do Gniezna i, mówiąc szczerze, boję się tego co zobaczę...

 • Link do komentarza Mieszkanka sobota, 12 sierpnia 2017 01:48 napisane przez Mieszkanka

  Postawa młodego człowieka z kamizelka SP EMCOM godna podziwu. Brodzący prawie po kolana w wodzie pomagał w odblokowaniu ul. Kościuszki i Mieszka I. Coraz mniej takich ludzi którzy pomagają innym nie mając z tego nic. Brawo Kolego !!!

 • Link do komentarza jacek Mańkowski sobota, 12 sierpnia 2017 01:25 napisane przez jacek Mańkowski

  GOSiR informuje, że w następstwie piątkowej nawałnicy w sobotę 12.08.2017 basen będzie nieczynny. O terminie ponownego udostępnienia obiektu informować będziemy Państwa na bieżąco. Obecnie trwa analiza i ocena skutków nawałnicy.
  Jacek Mańkowski - GOSiR

 • Link do komentarza Gom sobota, 12 sierpnia 2017 01:14 napisane przez Gom

  Brawo mieszkańcy Gniezna. Pokazaliśmy że potrafimy się zjednoczyć w trudnych sytuacjach. Pomoc na drodze itd. Dziękuję.

 • Link do komentarza Terminator sobota, 12 sierpnia 2017 00:54 napisane przez Terminator

  Na Terenie Dziekanki Powyrywane drzewa z korzeniami widok jak po przejściu wybuchu bomby atomowej Prawie nie da się przejść.

 • Link do komentarza szymon sobota, 12 sierpnia 2017 00:48 napisane przez szymon

  Może czas się zastanowić czy w mieście i okolicy są potrzebne tak duże drzewa? Myślę, że szkód było by mniej gdyby co niektóre drzewa wrastające w budynki i ulice zostały usunięte. Drzewa na drodze do Osińca już dawno winny być wykarczowane. Niejedną szkodę już człowiekowi wyrządziły. Nie jestem przeciwnikiem zieleni ale niech ona rośnie pod kontrolą. Wyciąć jedno duże które potencjalnie stanowi zagrożenie dla człowieka a nasadzić pięć małych.

 • Link do komentarza wielkopolanka sobota, 12 sierpnia 2017 00:17 napisane przez wielkopolanka

  płakać się chce!! tyle szkód!! a może to ostrzeżenie??

 • Link do komentarza LUK sobota, 12 sierpnia 2017 00:06 napisane przez LUK

  PRZY ULICY DROBNEJ TRANSFORMATOR JEST DUŻO PONIŻEJ POZIOMU JEZDNI JUŻ KIEDYŚ BYŁ ZALANY I NIE WIDAĆ BY COŚ SIĘ TAM ZMIENIŁO WIĘC PRĄDU ZA SZYBKO NIE BĘDZIE

 • Link do komentarza BUGI piątek, 11 sierpnia 2017 23:47 napisane przez BUGI

  Zazwyczaj Gniezno omija ... ale jak już przyjdzie to konkretnie :(

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane