poniedziałek, 12 czerwca 2017 13:42

Nowi Miłośnicy Skarbów Słowa

 
Nowi Miłośnicy Skarbów Słowa fot. Rafał Wichniewicz

Nie pozostają obojętni na dokumenty, które świadczą o historii Kościoła, Polski, a przede wszystkim o dziejach ludzi, żyjących przed wiekami - za swój udział w ratowaniu archiwaliów otrzymali podziękowania.

W poniedziałkowy ranek 12 czerwca odbyła się uroczysta V Sesja Mecenatu Skarbów Słowa - wydarzenia, na które za każdym razem spoglądają oczy wszystkich tych, którym na sercu leży ratowanie zabytkowych dokumentów, mających niekiedy kilkaset lat. Projekt, który realizowany jest przy Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, cały czas może liczyć na zainteresowanie osób, które swoim wsparciem chcą ratować archiwalia. 

- Na każdej sesji prezentujemy naszym gościom zarówno "skarby słowa", jak i mecenasów. Nie inaczej jest i dzisiaj, a jeden z tych skarbów to fac simile oprawy Złotego Kodeksu - mówił ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego. Po słowach przywitania nastąpiła od razu część uroczysta - wręczenie tytułu Miłośnika Skarbów Słowa z rąk prałata ks. Jerzego Stefańskiego, które otrzymali obecni na spotkaniu ks. Maciej Pacanowski, proboszcz parafii Nowa Wieś Królewska i Grabowo Królewskie oraz ks. Sławomir Zadłużny, proboszcz parafii w Mielżynie i Gorzykowie. Taki sam dokument otrzyma ks. dr Jan Dohnalik, Kanclerz Kurii Polowej Wojska Polskiego oraz Maurycy Klatt. 

W trakcie tegorocznej V edycji Mecenatu odbyła się takżę prezentacja fac simile oprawy Złotego Kodeksu: - Sama oprawa robi wrażenie ze względu na kruszec, elementy, które są odlewane i mają do 3 cm wysokości. To wszystko robi wrażenie. Sam środek to 222 karty pergaminowe, które są również wyzwaniem wydawniczym, aby można było oddać druk malowany złotem malarskim. Dlatego chcemy oddać ten oryginał technologiami poligraficznymi, aby można go było udostępnić szerszemu gronu. To jest propozycja dla bibliofilów, a planowane wydanie jest na przełomie 2017 i 2018 roku - mówił Piotr Jedynak z Wydawnictwa M. 

Spotkanie było także okazją do zaprezentowania efektów prac nad inwentaryzacją zasobu Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie: - Proces cały czas trwa. W sumie zajął on już 4 lata i kilka miesięcy, a w tym czasie udało się zinwentaryzować 9,5 tysiąca starodruków i kilkanaście inkunabułów, a przed nami jeszcze zostało co najmniej drugie tyle pracy. Cały czas jednak działamy i prace są zaawansowane - w tej chwili mamy jedną z największych baz danych, jakie funkcjonują w bibliotekach kościelnych, która obejmuje wszystkie elementy starodruków - przyznał dr Piotr Pokora z Instytutu Historii UAM, który dodał iż dzięki temu zasoby te udało się przywrócić do zasobu naukowego. Sama biblioteka katedralna w Gnieźnie jest jedną z największych w Polsce - obok tych z Poznania, Krakowa czy Wrocławia. 

Sesja Mecenatu jest w tym roku wpisana w IV Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych, które odbywa się w Gnieźnie w dniach 11-13 czerwca br. Uczestnicy Forum w poniedziałkowe popołudnie zwiedzą Archiwum Archidiecezjalne, Muzeum i katedrę, wieczorem zaś zostaną przyjęci na kolacji u Księdza Prymasa. We wtorek we własnym gronie dyrektorzy wezmą udział w Sesji Źródłoznawczej pn. „Źródła do dziejów prymasów i prymasostwa w archiwach kościelnych w Polsce”.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane