Jesteś tutaj:Blogi Jedyna droga
czwartek, 30 czerwca 2022 09:19

Jedyna droga

  Dobra Dusza

Największą bronią na nasze trudne czasy jest modlitwa, która nie tylko odrywa nas od przywiązania do tej ziemi, ale stawia nas pokornie wobec Boga, na którego pomoc od zawsze możemy liczyć. Jeśli w życiu ponosimy porażkę, a często się tak dzieje z naszej winy, to dlatego ponieważ się nie modlimy w ogóle albo nie umiemy się dobrze modlić.

„Zaprawdę,zaprawdę wam powiadam: Jeśli o co prosić będziecie Ojca w imię moje, da wam” ( J 16,23).

Św. Tomasz wspomina o kilku warunkach dobrej modlitwy, wśród których jest pobożne i wytrwałe zwracanie się do Boga. Pobożność zawiera w sobie pokorę, ufność i wytrwałość, które są najbardziej potrzebne modlitwie. Bóg często dopuszcza w naszym życiu różne zawieruchy, które być może budują w nas czasami krótki modlitewny opór, jednak któremu nie powinniśmy ulegać. Wystawieni na próbę wołajmy zawsze o uwolnienie od pokus, od różnego cierpienia i nie przestawajmy się modlić! Skruszeni, obciążeni grzechami uniżajmy się, gdyż Bóg „Wejrzał na modlitwę poniżonych” (Ps 101, 18), a nie słyszy modlitw dusz zarozumiałych, ufnych w swe siły. Takich pozostawia w duchowej nędzy. O wytrwałość w modlitwie musimy się prosić, zawsze i codziennie. Kto się dziś o nią modli, dzisiaj ją otrzyma, lecz gdy nie będzie o nią prosił jutro, jutro upadnie.

Wielu z nas prosi, a nie otrzymuje: „Prosicie, a nie otrzymujecie, dlatego, że źle prosicie” (4,3). Często z niedowierzaniem, bez nadziei na wysłuchanie, bez ufności. Zła modlitwa, to modlitwa z małą wiarą, małą ufnością, z małym pragnieniem, abyśmy zostali wysłuchani. Zła modlitwa to także często takie upatrzone ludzkie pragnienie, które nie jest nam potrzebne do zbawienia, a jest tylko w naszych oczach chwilowym życiowym rozwiązaniem. Człowiek bez modlitwy usycha.

Modlitwa to taka od wieków bezpieczna kotwica dla tych, którym grozi rozbicie, to najskuteczniejsze lekarstwo dla chorych i straż pewna dla pragnących pozostać w świętości. Nieraz choć się modlimy, zdaje nam się, że Bóg nas nie chce wysłuchać; mimo to nie ustawajmy w modlitwie i ufajmy. Módlmy się, prośmy ustawicznie, błagajmy, dziękujmy. Tak postępując otrzymamy od Boga wszystko, czego pragniemy. Św. Augustyn twierdzi, że modlitwa jest kluczem do nieba, a bez modlitwy dusza nie może utrzymać się przy życiu.

Zapraszamy w niedzielę 03.07. o godz.16.00 na modlitwę różańcową przy pomniku Opatrzności Bożej w Gnieźnie. Modlimy się w intencji gnieźnieńskich i polskich rodzin, o ich nawrócenie moralne i duchowe.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.