Jesteś tutaj:Blogi Dobra Rada
piątek, 29 kwietnia 2022 07:43

Dobra Rada

  Dobra Dusza

„Matko Dobrej Rady wróć do nas, ścieżkami pokoju nas prowadź”

Własnymi siłami, sami z siebie, bez pomocy Bożej my nic i to zupełnie nic nie potrafimy. Wszystko, czym jesteśmy i cokolwiek posiadamy i możemy, to od Pana Boga mamy. Sami z siebie może tylko zło potrafimy popełniać, które jest brakiem dobra, porządku i siły.

Największym błędem w życiu człowieka jest poleganie na własnych siłach, patrzenie na siebie jako na centrum wszystkiego. To ciągłe skupienie się wyłącznie na sobie w pogoni za realizacją obietnicy zawartej w pierwszej pokusie węża:„ będziecie jak Bóg” jest duchową pychą. To zuchwalstwo wynosi swoje własne „ja” ponad Boski majestat i staje się chorobą naszych czasów. Lekarstwem na tę chorobę jest jedynie prawdziwa pokora, która uzdalnia człowieka do oddania całej chwały Bogu i do spoglądania na siebie jedynie jak na narzędzie w służbie Bogu.

Tej pokory uczy nas przede wszystkim Niepokalana, która jako Matka Boża w kilkunastu wezwaniach Litanii Loretańskiej odsłania nam świat dotąd nieznany. To Maryja kształtuje i przemienia zasady naszego życia wzmacniając nas duchowo. Przychodzi do naszego życia jedynie na naszą prośbę i rozpoczyna w nim dzieło przekształcania tylko zgodnie z postanowieniem naszej woli.

W zamęcie naszych czasów odnajdźmy Matkę Bożą Dobrej Rady, którą śmiało prośmy o orędownictwo, zwłaszcza wtedy, gdy stajemy na rozstaju dróg, gdy musimy podjąć ważne życiowe decyzje. Czcząc Maryję pod tym wezwaniem uznajemy, że może Ona wyprosić nam dar dobrej rady u Ducha Świętego, a w chwilach ważnych decyzji bądź zagubienia może nam pomóc. "W wątpliwościach myśl o Maryi, wzywaj Maryi! Jeżeli bowiem o niej myślisz, nigdy nie zejdziesz na manowce" – powtarzał św. Bernard z Clairvaux (XII w.).

Kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest nierozerwalnie z obrazem Maryi pod tym samym tytułem, który znajduje się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii we Włoszech. Pochodzi on z pierwszej połowy XV wieku. Związana jest z nim pewna opowieść. Kiedy w Genazzano kończono budowę kościoła dla Matki Bożej, na jednej z jego ścian pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wiadomość o tym szybko się rozeszła, a gdy któregoś dnia przyszli do Genazzano dwaj pielgrzymi z Albanii, rozpoznali w obrazie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry, miejscowości leżącej w ich ojczyźnie.
Już w XV i XVI wieku obraz zasłynął wieloma łaskami, dlatego w 1682 r. za zgodą papieża Innocentego XI został ukoronowany.
Do rozszerzenia kultu Matki Bożej Dobrej Rady przyczynił się augustianin o. Andrzej Bacci. Podczas ciężkiej choroby złożył on ślub, że jeżeli Maryja uzdrowi go, zajmie się rozpowszechnianiem kopii tego obrazu. Wypełnił swój ślub, dzięki czemu prawie 70 000 kopii tego obrazu zostało rozwiezionych po całym świecie. W XVIII w. kapituła generalna Zakonu Augustianów podjęła uchwałę, aby kult Matki Bożej Dobrej Rady jeszcze bardziej rozszerzać.

Wśród wielu tytułów, jakimi Kościół obdarza Matkę Bożą, ten jest szczególny, dlatego doczekał się osobnego wspomnienia (26.kwietnia), a w zakonach augustiańskich nawet święta. Papież Leon XIII dodał wezwanie „Matko Dobrej Rady, módl się za nami” do Litanii Loretańskiej.

1.maja, w niedzielę, o godz.16.00 przy pomniku Opatrzności Bożej w Gnieźnie odmawiamy różaniec publiczny. Modlić się będziemy, aby Opatrzność Boża czuwała nad mieszkańcami Gniezna i naszej Ojczyzny, a Niepokalana chroniła rodziny polskie przed zagrożeniami moralnymi i duchowymi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.